Ratusz, Danusia
Ratusz, Danusia

Szlak słonia w Trzebiatowie

Komentarze 12
2015-02-02

W Trzebiatowie bywałam jako dziecko,jednak niewiele pamiętam z tamtych czasów. To niewielkie miasteczko w województwie zachodniopomorskim, położone nad rzeka Regą. Z przyjemnością odkryliśmy tu ładny Ryneczek z pięknym Ratuszem w centrum i kamieniczkami dokoła. Spacer po centrum miasta pozwolił nam odwiedzić gotycki kościół Macierzyństwa NMP. Pełni on funkcję Archidiecezjalnego Sanktuarium Maryjnego Macierzyństwa NMP. Znajduje się w nim koronowany obraz Madonny z Dzieciątkiem z 1867 roku. W pobliżu Rynku jest też dawna kaplica szpitalna św Ducha,niestety była zamknięta. Park Miejski z XIX w zwany Królewskim Gajem jest jednym z najstarszych parków miejskich na Pomorzu.

Ze zdumieniem odkryłam,że w Trzebiatowie zachował się dawny , średniowieczny układ Starego Miasta nazywany szachownicowym, z przepięknie zachowanymi murami obronnymi z XIII-XIV wieku. Ciągną się wokół Starówki ,wzdłuż rzeki Regi spiętej świetnym,kamiennym mostem .Po drodze minęliśmy dobrze zachowaną Basztę Kaszaną lub Prochową. Szkoda,że nie mogłam zrobić fotki z lotu ptaka, pewnie takie foto z planem Starego Miasta byłoby bardzo czytelne. Rzadko dziś spotyka się tak dobrze zachowaną dawną,średniowieczną zabudowę miasta. To jeszcze jeden przykład na to,jak pozytywnie mogą zaskakiwać niewielkie miejscowości.

Ratusz w Trzebiatowie, Danusia
Ratusz w Trzebiatowie, Danusia

Jednak przywiódł nas tu przede wszystkim turystyczny Szlak Słonia,lokalna ciekawostka Trzebiatowa. Ma długość ok. 2 km i wiedzie przez kolejne, ciekawe w Trzebiatowie miejsca,wymienione wyżej, w których czekają nie tylko informacje historyczne ,ale i zadania gry miejskiej do wykonania. Nazwano go Szlakiem Słonia ze względu na ostatni punkt wycieczki czyli sylwetkę słonia z 1639r. wykonaną techniką sgraffiti na ścianie kamienicy nr 26. Prawdopodobnie obraz upamiętnia wizytę w mieście w XVII w tresera z bardzo uzdolnioną i znaną w tamtych czasach słonicą Hansen. Zrobiła ona w mieście wielkie wrażenie i długo ją wspominano. Stąd też motyw słonia pojawia się w Trzebiatowie nie tylko w nazwie szlaku turystycznego,ale i w logo miasta.

Wyjeżdżając z Trzebiatowa zatrzymaliśmy się jeszcze przy pięknym klasycystycznym Pałacu nad Młynówką. Jego początki sięgają XIII wieku,gdy początkowy gród książęcy przebudowano na klasztor norbertanek. Potem przejęli go Gryfici i klasztor przebudowano na renesansowy zamek. Urodzili się tutaj król Fryderyk I Wirtemberski i arcyksiężna Elżbieta Wirtemberska, a dzieciństwo spędziła caryca Maria Fiodorowna. W XVIII wieku przebudowano go kolejny raz, tym razem w styku klasycystycznym. Mieszkała tu wtedy Maria z Czartoryskich Wirtemberska. Jej imię nosi mieszcząca się obecnie w pałacu biblioteka publiczna. Swoją siedzibę ma tu również Trzebiatowski Ośrodek Kultury.

Ratusz, Danusia
Ratusz, Danusia

W tym momencie rozpętała się istna śnieżyca. Sypnęło śniegiem prosto w oczy i przymroziło zimnym,północnym wiatrem ,co skutecznie zniechęciło mnie do dalszego spacerowania. Darowałam sobie przechadzkę po kamiennym moście nad Regą,choć przejechaliśmy tuż obok. Myślę,że w ciepłe,słoneczne dni jest to naprawdę sympatyczne miejsce do spacerowania, a samo miasto ma bardzo wiele do zaoferowania turystom. Warto zatrzymać się tam w drodze nad morze.

Ratusz, Danusia
Ratusz, Danusia
kamieniczki przy Rynku, Danusia
kamieniczki przy Rynku, Danusia
kamieniczki przy Rynku, Danusia
kamieniczki przy Rynku, Danusia
Szlak Słonia, Danusia
Szlak Słonia, Danusia
Pamięci generała dywizji Stanisława Nałęcz-Komornickiego, Danusia
Pamięci generała dywizji Stanisława Nałęcz-Komornickiego, Danusia
kościół Mariacki, Danusia
kościół Mariacki, Danusia
figura Chrystusa przy kościele Mariackim, Danusia
figurka św. Antoniego, Danusia
figurka św. Antoniego, Danusia
wnętrze kościoła Mariackiego, Danusia
innformacja o dzwonach kościoła Mariackiego, Danusia
mury obronne, Danusia
mury obronne, Danusia
kamieniczka w pobliżu Rynku, Danusia
kościół św. Jana, Danusia
Baszta Kaszana z murami obronnymi, Danusia
mury obronne, Danusia
Baszta Kaszana, Danusia
mury obronne, Danusia
mury obronne, Danusia
Baszta Kaszana, Danusia
kaplica św. Ducha, Danusia
sgraffiti ze słoniem, Danusia
Fontanna z okazji 700-lecia miasta, Danusia
Pałac nad Młynówką, Danusia
Pałac nad Młynówką, Danusia
Pałac nad Młynówką, Danusia
Pałac nad Młynówką, Danusia
Pałac nad Młynówką, Danusia

Komentarze

Zostaw swój komentarz

ciekawy ten Trzebiatów .

pamietam to miasteczko z lat 90 tych . jak dzieci byly w sanatorium w  Miedzywodziu.

jezdzilem do Trzebiatowa ( na targ ) po świeże ryby z Baltyku

pamietam kosciol MARIACKI  .

 

Pozdrawiam Karol 

 

Maciej A
09 marzec 2015 23:07

Miasteczko ładne, a i konwencja szlaku też pomysłowa

przyjemny kawałek zwiedzania

pozdrawiam

Danusia
08 marzec 2015 17:10

Z tym wizerunkiem słonia najciekawsze jest to,że  sgraffiti pochodzi z XVII wieku! Ktoś zadał sobie tyle trudu ,by uwiecznić tresera i słonicę na murze skomplikowaną techniką i ten obrazek przetrwał do dziś. I masz rację mokunko,że szlak słonia przypomina w konwencji nieco Trakt Smoka w Dzierżoniowie,też przypomniała mi się ta opisywana przez Ciebie atrakcja.

Lucy i Tom
08 marzec 2015 16:25

Piękne miejsce... Zwiedzałam jako dziecko będąc na jakieś kolonii.

Roman Świątkowski
08 marzec 2015 11:13

Wycieczka fajna z małymi przygodami. Ciekawe i jak to określiłaś urokliwe miejca.

mokunka
08 marzec 2015 09:51

[cytuj autor=' Danusia'][cytuj autor=' marian']Przejezdzałem przez te miasto gdy jechaliśmy nad morze.Słyszałem o tym szlaku słonia i przyznam że rozglądałem się z nadzieją zobaczenia słonia. Jak widzę to ten słoń znajduje się na ścianie.Szkoda że nie zatrzymaliśmy się w tym mieście. [/cytuj] Marianie,choc słoń jest na ścianie kamienicy znajdującej się tuż przy Ratuszu i Rynku,paradoksalnie szukaliśmy go dość długo. Może dlatego,że poszukiwania zaczęliśmy  z drugiej strony Rynku:-) Ostatnio edytowany: 2015-03-08 09:14[/cytuj]

  Z tym Szlakiem Słonia i jego poszukiwaniem , to widzę analogię z Dzierżoniowem i jego Traktem Smoka. To też rodzaj miejskiej trasy trystycznej. Nie mniej jednak smok pojawia się niemal w każdym jej punkcie.

      W sumie ciekawie miasta promują i nazywaja swe trasy miejskie, zachęcając do zwiedzania!

Danusia
08 marzec 2015 09:12

[cytuj autor=' marian']Przejezdzałem przez te miasto gdy jechaliśmy nad morze.Słyszałem o tym szlaku słonia i przyznam że rozglądałem się z nadzieją zobaczenia słonia. Jak widzę to ten słoń znajduje się na ścianie.Szkoda że nie zatrzymaliśmy się w tym mieście. [/cytuj]

Marianie,choc słoń jest na ścianie kamienicy znajdującej się tuż przy Ratuszu i Rynku,paradoksalnie szukaliśmy go dość długo. Może dlatego,że poszukiwania zaczęliśmy  z drugiej strony Rynku:-)

Ostatnio edytowany: 2015-03-08 09:14

Danusia
08 marzec 2015 09:04

Aniu masz rację, w Trzebiatowie jest linia  kolejki wąskotorowej. Trasa obsługiwała nadmorskie i pobliskie miejscowości : Gryfice, Pogorzelica, Niechorze, Rewal, Trzęsacz. Słyszałam jednak ,że linia do Pogorzelicy została zawieszona w 1999r i  jak na razie do tej pory  nie funkcjonuje. Szkoda.

marian
07 marzec 2015 23:54

Przejezdzałem przez te miasto gdy jechaliśmy nad morze.Słyszałem o tym szlaku słonia i przyznam że rozglądałem się z nadzieją zobaczenia słonia. Jak widzę to ten słoń znajduje się na ścianie.Szkoda że nie zatrzymaliśmy się w tym mieście.

mokunka
07 marzec 2015 19:48

Trzebiatów. Ciekawe miasto. Niestety nie znam. Dzięki Twojej wycieczce coś się już o nim dowiedziałam 🙂

   Ja natomiast wstawiam właśnie wycieczkę z twojego rodzinnego miasta !

pozdrawiam🙂

Ela
07 marzec 2015 18:03

Bardzo ciekawe miejsce. A szlak to super zachęta do rodzinnych wypadów i zwiedzania. Świetna relacja i super zdjęcia.

Anna Piernikarczyk
07 marzec 2015 16:11

Ciekawe zabytki w tym Trzebiatowie, zawsze kojarzył mi się tylko z kolejką turystyczną 🙂

Zwiedzone atrakcje

Trzebiatów

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023