, Lucy i Tom
, Lucy i Tom

Zimowy Wąwóz Homole

Komentarze 8
2015-03-06

Wąwóz Homole jest jedną z największych atrakcji Pienin. Właściwie znajduje się w Małych Pieninach w miejscowości Jaworki. Jest dosyć krótki- ma tylko 800 metrów, ale za to bardzo malowniczy. Wąwóz ma kształt litery V, po dnie płynie potok Kamionka, który kilkakrotnie trzeba przeciąć spacerując po wąwozie. Przejście potoku ułatwiają sztuczna zabezpieczenia: mostki i schodki.

Zwiedzając wąwóz nie sposób nie zwrócić uwagi na wysokie kolorowe ściany, sięgające 120 metrów. Ściany zbudowane są z białego i czerwonego wapienia krynoidowego.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom

Naszą wędrówkę do Wąwozu Homole odbywamy w lutym. Jest sporo śniegu, czasem jeszcze sypie, a pogoda wcale nie zachęca do zwiedzania.

Zatrzymujemy się na parkingu przed wejściem do Wąwozu. Aż dziw bierze- parking prawie pusty, knajpki przy parkingu zamknięte. Zawsze rejony Pienin kojarzyły mi się z wakacjami lub jesienią, kiedy to w Pieninach jest najwięcej turystów. Sam Wąwóz Homole odwiedziłam kilkakrotnie, zawsze w lecie i można powiedzieć- przy okazji. Moje wycieczki prowadziły wówczas na Wysoką (najwyższy szczyt Pienin, znajdujący się w Małych Pieninach). Na Wysoką wychodziłam ze Szczawnicy i wędrując przez Durbaszkę, schodziłam do Wąwozu Homole.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom

A dziś w planach krótki, zimowy spacer samym Wąwozem Homole. Tuż przy wejściu znajduje się duży napis „Witamy w Homolach”, nie trudno się pomylić czy zgubić. Wyruszamy wąsko, wydeptaną w śniegu ścieżką. Nad nami wznoszą się wysokie skały. Potok nie jest zamarznięty, więc wędrówkę urozmaica jego szum. Przechodzimy przez liczne mostki, wspinamy się po schodach do góry i po około 25 min (z przerwami na zdjęcia), docieramy do końca wąwozu, a mianowicie na Dubantowską Dolinkę. Po schodkach idzie się ciężko ze względu na zmrożony śnieg. Trzeba uważać by nie skręcić nogi.

Chwilę odpoczywamy i podziwiamy wcześniej wspomnianą dolinkę, gdzie latem można odpocząć usadawiając się na ławkach i stołach przeznaczonych dla turystów. Zimną przysypane są śniegiem. Dalej szlak wiedzie m.in. na Wysoką. Podziwiamy również tzw. Kamienne Księgi - skały, na których według miejscowych podań zapisano ludzkie losy aż do końca świata. Pijemy ciepłą herbatę i wracamy na parking.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
09 marzec 2015 18:14

Wąwoz Homole to przepiękna krajobrazowo okolica. Widzę, że zimą , w śnieżnej bieli ma swój urok .

Byłam tam przed paru laty, w jesieni.Tez było fajnie, choc mghła przysłaniala widoki malowniczego wąwozu.

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,5708,wawoz-homole-w-pieninach-jesiennie.html

pozdrrawiam 🙂

Olusia Wesołowska
09 marzec 2015 12:53

Ja wraz z grupką przyjaciół wybieram się w Pieniny w maju na tydzień. Będziemy mieszkać w Jaworkach i w związku z tym, że znasz tę okolicę, bardzo proszę o kontakt i pomoc w zaplanowaniu naszego pobytu - lubimy baaardzo łazić🙂)

Ostatnio edytowany: 2015-03-09 12:54

Ela
07 marzec 2015 18:18

Super. Tylko pozazdrościć miejsca i widoków. Piękne zdjęcia.

Danusia
07 marzec 2015 09:01

Dla mnie Wąwóz Homole to wciąż nieznane tereny. zarówno latem jak i zima. Znam je jedynie z czytania relacji tu na PS. Widać,że to piękne miejsce.

Krzysztof Dorota
06 marzec 2015 23:48

fajnie zimowo ale to chyba ostatki bo idzie ciepło pozdrawiamy

marian
06 marzec 2015 21:47

Dla mnie również te miejsce znane ale tylko latem.Zima ma swoje uroki.Super fotki.

Roman Świątkowski
06 marzec 2015 13:18

Zimowe Homole. Powiedział bym że znam ale skłamał bym bo takiego wąwozu to nie widziałem.Latem owszem ale zimą nie byłem a jak widać na zdjęciach pięknie również wygląda.

Anna Piernikarczyk
06 marzec 2015 09:02

Piękna zimowa wyprawa 🙂 my szliśmy tam kiedyś latem 🙂

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022