, Lucy i Tom
, Lucy i Tom

Niedzica

Komentarze 7
2015-03-03

W jeden z lutowych dni wybieramy się w niezwykle malowniczy i bogaty w historię rejon polskiego Spisza. Naszym celem jest zamek w Niedzicy- zwany Zamkiem Dunajec.

Z Krakowa wyjeżdżamy po 8.00, aby tuż po godzinie 10.00 zajechać do Niedzicy. Pogoda fatalna: leje, wieje i jest zimno. I tak na zmianę. Jednak jesteśmy pełni optymizmu. Po drodze korki (no tak w końcu ferie zimowe). Po ponad dwugodzinnej jeździe docieramy do miejscowości Niedzica Zamek. To właśnie tu, nad brzegiem Zbiornika Czorsztyńskiego, stoi średniowieczna warownia, prawdopodobnie z IV wieku.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom

Kupujemy bilety i razem z naszą panią przewodnik kierujemy się do wejścia na zamek. Pani przewodnik oraz pracownicy zamku przenoszą nas do XIV wieku opowiadając bardzo ciekawie o okolicach i samym zamku.

Zwiedzamy komnaty, kaplicę, tarasy widokowe z których rozpościera się widok na zaporę czorsztyńską oraz zatrzymujemy się przy słynnej studni z którą wiąże się ciekawa legenda o kłótliwym małżeństwie, którą można przeczytać (jak i inne legendy) tutaj.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom

Z zamkiem wiąże się wiele legend. Ale ta najbardziej się nam spodobała.

Zamek zwiedzamy około godziny. Robimy pamiątkowe zdjęcia. Później zwiedzamy jeszcze wozownie znajdującą się za parkingiem. Możemy tam zobaczyć ciekawe eksponaty tj. wozy, którymi jeżdżono w dawnych czasach. Niestety większość z nich nie jest z rejonu niedzickiego.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom

Po zwiedzeniu wozowni kierujemy się w stronę słynnej zapory na Jeziorze Czorsztyńskim. Zbiornik zaporowy znajduje się na rzece Dunajec pomiędzy Pieninami i Gorcami. Ma 56 metrów wysokości. Został zbudowany w celu ochrony przeciwpowodziowej doliny Dunajca. Całkiem niedawno na zaporze powstał malunek 3D- jako kolejna atrakcja turystyczna. Niestety zimą niedostępny.

Z zapory rozpościera się widok na zamek niedzicki oraz po drugiej stronie jeziora na ruiny zamku w Czorsztynie (który niestety nie zwiedzimy dziś).

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom

Po zrobieniu zdjęć na tle zamku kierujemy się na parking i opuszczamy Niedzicę.

, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom
, Lucy i Tom

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ela
07 marzec 2015 18:25

Znam zamek i też w zimowej szacie. W letniej widziałam , ale na zdjeciach moich dzieciaków. Fajnie znów na niego spojrzeć. Ciekawe zdjęcia i legenda z nim związana.

mokunka
03 marzec 2015 20:24

Bardzo fajna wycieczka zimową porą , a zamek znany większości krajtroterów, już kilkakrotnie był opisywany na PSz. W zimowej scenerii tam nie byłam , w letniej i jesiennej tak.  

    Fajnie, ze udało wam się tam być !

pozdrawiam 🙂

Roman Świątkowski
03 marzec 2015 19:31

Jeden z najbardziej moich ulubionych  regionów Polski. Fajna wycieczka.

marian
03 marzec 2015 12:34
Cudowne miejsce zwiedziliście.Miłe wspominam mój pobyt w tych rejonach.
Danusia
03 marzec 2015 10:48

Piekna wycieczka i piękny zamek. Kojarzy mi się z filmem z dzieciństwa "Wakacje z duchami" bo na tym zamku nagrywano część scen. Byłam kilkakrotnie tak blisko,ale samego zamku nigdy dotąd nie udało mi się zwiedzić. Więc zazdraszczam:-)

Lucy i Tom
03 marzec 2015 09:58

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna'], a u nas dziś też śnieg spadł znów [/cytuj] 

W Krakowie też sypie. 

Anna Piernikarczyk
03 marzec 2015 09:52

Piękne rejony i wycieczka 🙂 Znamy, choć dawno nie byliśmy, jeszcze zimowo, a u nas dziś też śnieg spadł znów

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021