zamek
zamek

Niedziela w Lęborku

Komentarze 12
2014-09-07

Miasto przeszło ostatnio rewitalizację zabytkowego centrum i odkryło tym samym swój urok. Spacer po lęborskiej Starówce oraz historia miasta dosłownie zauroczyła mnie.Bardzo podoba mi się wykorzystanie w turystycznej promocji miasta lokalnego wynalazcy Paula Nipkowa uznawanego za ojca telewizji. W jego dawnym domu obecnie znajduje się lęborskie muzeum. W mieście zorganizowano również trasę turystyczną śladami Nipkowa. Małe telewizorki na poszczególnych etapach trasy wyznaczają kolejne miejsca związane z Nipkowem- jego dom,szkoła,miejsce pochowania rodziców.

na zamkowym dziedzińcu
na zamkowym dziedzińcu

Idąc tropem Nipkowa trafiliśmy na inny miejski szlak turystyczny wiodący tym razem „Śladami średniowiecza”. Okazało się,że Lębork to stare miasto,które niegdyś założyli Krzyżacy. Pozostałości po tamtych czasach jest w Lęborku wiele: kościół św Jakuba,zamek krzyżacki ( dziś siedziba sądu),dobrze zachowane mury obronne i baszty miejskie: Oszklona, Bluszczowa, Kwadratowa, nr 27, Baszta Bractwa Rycerskiego,a także młyn i Dom Młynarza oraz spichlerz solny.Ciekawym miejscem jest kościół św. Jakuba,który w 2010r. awansował do rangi sanktuarium. Święty Jakub od 1998r. jest patronem miasta. Na jego cześć co roku latem organizowane są Lęborskie Dni Jakubowe, podczas których miasto kipi gwarem oraz różnorodnością imprez. Ciekawą atrakcją jest też międzynarodowy zlot Jakubów oraz jarmark i bieg uliczny im.św. Jakuba. Przy kościele zaś z przyjemnością obejrzeliśmy Galerię Jakubów,w której oprócz znanych Jakubów jak np. Jakub Szela, Jakub Grimm. Jakub Wejher i Kubuś Puchatek,ze zdumieniem odkryłam także Casanovę, James Deana,Giacomo Pucciniego i Diego Maradonnę.

Bardzo piękny jest lęborski Ratusz,a na jednej z jego ścian odkryliśmy kolejną ciekawostkę,mianowicie pręt chełmiński. Jest to żelazna sztaba równa długości dawnej jednostki miary wynoszącej 4,3266m. Niegdyś taki pręt umieszczano na ratuszu, aby służył kupcom do transakcji handlowych.Obeszliśmy centrum Lęborka kierując się od zamku wzdłuż murów miejskich i dalej w stronę Placu Pokoju przez piękny deptak przy ulicy Staromiejskiej. Niedawno zrewitalizowany Plac Pokoju to obecnie miejsce spotkań rodzinnych przy ciekawej fontannie,podświetlanej w nocy oraz odnowionej fontannie z żabkami. Z przyjemnością, przysiedliśmy w jesiennym słońcu na jednej z ławek , by nacieszyć się widokiem urokliwych kamienic z przełomu XX i XIX wieku. Zdecydowanie Lębork jest dla mnie niezwykle sympatycznym,turystycznym odkryciem regionu słupskiego. Warto zatrzymać się tu choć na chwilę w drodze do Trójmiasta. To nieduże miasto ma naprawdę dużo do zaoferowania turystom.

Dom Paula Nipkowa
Dom Paula Nipkowa

Komentarze

Zostaw swój komentarz

15 luty 2015 14:27

To zapraszam i tych,którzy chcą wspominać ,i tych,którzy chcą Lębork poznać.

14 luty 2015 14:24

Lębork odwiedziłem bardo bardzo dawno temu. Teraz miałem okazję przywołać wspomnienia. Super

10 styczeń 2015 12:17

Super zdjęcia i relacja. Piękne miejsce. Bardzo ciekawe. 

09 styczeń 2015 11:42

Ja też bym chciała mieć go w planach 😉 Na razie w strefie marzeń hehe

09 styczeń 2015 11:37

Super miasteczko. Lębork mam na liście miejscowości/miejsc do zwiedzenia. Zobaczymy co z tego wyjdzie...

To takie moje "krzyżackie" klimaty ;-)

07 styczeń 2015 18:14

fajne miejsce pozdrawiamy

06 styczeń 2015 09:21

Ładne średniowieczne miasteczko

05 styczeń 2015 18:24

Bardzo ciekawe miasteczko.

05 styczeń 2015 18:20

Dziękuję za miłe słowa:-) Lębork to moje tegoroczne turystyczne odkrycie. Cytując klasyka: Cudze chwalicie,swego nie znacie...

05 styczeń 2015 13:01

Bardzo ładne i urokliwe miasto ,lubię czytać Twoje opisy wycieczek i glądać zdjecia ,super .

05 styczeń 2015 11:58

Piękny jest ten Lębork, taki w naszym stylu, gotycki i ceglany, już mnie zauroczył podczas konkursu, kiedy dodawałaś atrakcje 🙂

05 styczeń 2015 11:13

ładna i ciekawa wyprawa 

 

Pozdrawiam Karol 

 

 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021