, Danusia
, Danusia

Słonecznikowym Traktem

Komentarze 5
2014-08-15

W sierpniowe popołudnie wybraliśmy się nad jezioro Dobrskie. Znajduje się ono w miejscowości Dobra, około 27 km od Słupska. Jezioro jest długie,rynnowe,rozciągnięte wśród pól i lasów. Ogólnie mało znane, a szkoda,bo jest czyste i ładne. Infrastruktura wokół jeziora dopiero się pomału rozwija, więc najczęściej jeżdżą tam okoliczni mieszkańcy. Wokół jeziora biegnie 6 kilometrowa ścieżka dydaktyczna „Słonecznikowy trakt II”.

Pierwsza część tej ścieżki wiedzie z Gogolewka do Nożyna. Ciekawostką jest fakt,że wieś Gogolewko nazywana jest „Słonecznikową Wsią”. Ta mała wioska , leżąca na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych,jest siedzibą fundacji „Kaszubskie Słoneczniki”. Słonecznik ma symbolizować optymizm i gotowość do nowych wyzwań. Co roku mieszkańcy wsi sieją przy swych domostwach słoneczniki,słonecznik jest motywem przewodnim odbywającego się tu co roku Jarmarku Słonecznikowego, jest tu też słonecznikowa chata i świetlica „Pod Słonecznikiem”... po prostu słoneczniki są tutaj wszechobecne. Mieszkańcy wsi sami pozbierali eksponaty do mini muzeum w wiejskiej świetlicy, organizuje się tu rozmaite warsztaty i spotkania . Godne podziwu jest to ,że w takiej leżącej na uboczu wiosce dzieją się ciekawe rzeczy, w których kreatywnie uczestniczą sami mieszkańcy. W 2013r. dzięki staraniom fundacji,otwarto słonecznikowe żłobki i przedszkola. Przejeżdżając przez Gogolewko trafiliśmy na przygotowania do Jarmarku Słonecznikowego,a o działalności słonecznikowej fundacji z zapałem opowiedział nam były sołtys wioski.

, Danusia
, Danusia

Przyznam,że choć miejscowość leży stosunkowo niedaleko Słupska, do tej pory nawet nie wiedziałam o jej istnieniu. Cóż, człowiek uczy się całe życie. Uważam,że to świetnie,że nawet w malutkich miejscowościach są ludzie,którym , w tych trudnych czasach,chce się coś tworzyć,ożywiać,promować, zrobić coś dla innych,,a nie popadać w pełną narzekań nudę i marazm. Na zakończenie przytaczam motto przewodnie słonecznikowej fundacji, które bardzo mi się spodobało:

„ Muszę nauczyć się od słonecznika: pomimo burz i deszczów, z wielką odwagą zwracać się zawsze w stronę słońca”/ P.Pellegrino/

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
23 luty 2015 15:05

Słoneczniki zawsze kojarzą się z latem , a więc z radością i słońcem oraz oczywiście....obrazem van Gogha:-) Słuszne spostrzeżenie. Fajnie,że taka mała wioseczka pomysłowo wykorzystała ten motyw.

Danusia
23 grudzień 2014 09:55

W szare,deszczowe popołudnie miło jest wrócić myślą do letnich , słonecznych wędrówek nawet jeśli nie były one zbyt dalekie.

violus
21 grudzień 2014 18:08

Bardzo ładne spokojne miejsce.

marian
20 grudzień 2014 18:32

Dużo ciekawych miejsc jest w Polsce , o których nawet nie słyszeliśmy.Pięknie tam.Miło tak powspominać letnie wędrówki.Ciągle iść.............................

Anna Piernikarczyk
20 grudzień 2014 16:51

Pięknie i słonecznie 🙂 Jak teraz tego słoneczka brakuje , albo śniegu, cokolwiek, tylko żeby było jakoś 🙂

Zwiedzone atrakcje

Dobra

Gogolewko

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023