Domek Reymonta
Domek Reymonta

W Lipcach Reymontowskich

Komentarze 11
2014-07-28

Wojażując po województwie łódzkim dotarliśmy także do Lipiec Reymontowskich. Miejscowość już z samej nazwy kojarzy się z osobą pisarza Władysława Reymonta. Mało kto wie, że ten znany literat, laureat literackiej nagrody Nobla, w Lipcach pracował jako pomocnik dróżnika. Ukończył zaledwie 3 klasy niedzielnej szkoły, niechętnie się uczył , a pracę na kolei załatwił mu ojciec. To właśnie Lipce są pierwowzorem wsi z powieści „Chłopi”, za którą Reymont otrzymał nagrodę Nobla. Od 1983r. nazwa Lipce ma drugi człon Reymontowskie, na pamiątkę osoby pisarza i jego dzieła.Do dziś zresztą znajduje się tam domek dróżnika, w którym niegdyś w latach 1888-1891 mieszkał Reymont, pracując na kolei. Oczywiście miejsce to było celem naszej wyprawy. Mimo drogowskazów niezbyt łatwo było nam trafić do owego domku, ponieważ jest tuż przy torach, za wsią, zasłonięty krzewami. Nie zniechęceni kurzem polnej drogi, hałasem przejeżdżających po nasypie pociągów oraz żarem lejącym się z nieba, w końcu dotarliśmy na miejsce. Na domku znajduje się czytelna z daleka tablica pamiątkowa.

przydrożna kapliczka  z matką Boską Łowicką
przydrożna kapliczka z matką Boską Łowicką

W Lipcach Reymontowskich znajduje się także Muzeum Regionalne im. Władysława Reymonta. Zgromadzono w nim wiele pamiątek z jego życia i okresu zamieszkiwania w Lipcach. W ogrodzie przed muzeum stoją naturalnej wielkości drewniane rzeźby postaci z „Chłopów” . Powstały podczas jednego z plenerów artystycznych. Samo muzeum mieści się w budynku dawnej XIX-wiecznej manufaktury rodziny Winklów. Można obejrzeć tam zachowany ciąg produkcyjny słynnych łowickich pasiaków.Lipce do dziś żyją wspomnieniem Reymonta. Co roku w lipcu odbywa się tam Dzień Reymonta z barwnym korowodem przebranym w stroje z epoki reymontowskiej.

W niedużych Lipcach jest zaskakująco sporo do oglądania, bo poza muzeum i domkiem Reymonta, znajduje się tam jeszcze Muzeum Czynu Zbrojnego. Powstało ono w oparciu o prywatne zbiory militariów związanych z walkami w czasie 2 wojny światowej w okolicach Lipiec. Ekspozycja obejmuje trzy sale wystawowe oraz eksponaty zgromadzone na zewnątrz budynku.W Nieborowie i Arkadii w poniedziałki wejście było bezpłatne, a tu Muzeum im Reymonta w poniedziałki jest nieczynne, więc …pocałowaliśmy klamkę. Na drugim był napis ,żeby dzwonić pod podany numer, ale nie odpowiadał, więc również….pocałowaliśmy klamkę. Taka sytuacja…

Muzeum im. W.Reymonta
Muzeum im. W.Reymonta

Mimo to Lipce pozytywnie zaskoczyły mnie aż dwiema muzealnymi placówkami. Przebiega tam również turystyczny pieszy i rowerowy szlak „Śladami Reymonta” o długości 15 km. Biegnie wzdłuż torów, gdzie niegdyś chodził Reymont, nadzorując pracę robotników kładących podkłady na tory kolejowe. Szlak ten biegnie przez 3 gminy: Lipce Reymontowskie, Słupię i Rogów. Podobno w gminach są specjalne pieczątki dla turystów zbierających je, by uzyskać odznakę reymontowską i zaliczenie szlaku. Jest też chatka łowicka z prywatną galerią Stanisława Kania związaną z historią regionu łowickiego. Niestety, do niej też nie dotarliśmy. Może innym razem uda się zobaczyć wszystko dokładniej.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

27 listopad 2014 18:06

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Fajne i ciekawe miejsce odwiedziłaś. Muzeum Czynu Zbrojnego - super, to lubię. Oczywiście inne odwiedzane muzea też super ale wiesz czołgi, armaty to jest to ;-) [/cytuj]

Jasne Romku:-) Cenię Twoje męskie podejście do tematu turystyki:-)

27 listopad 2014 18:05

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']Ciekawe  muzeum  laureata  nagrody Nobla.   Pozdrawiam Karol Ps  u MNIE tez jest muzeum W. Reymonta KOŁACZKOWO   to wies w ktorej mieszkal i pracowal  ( 1920-1925 r )  Wl. St. Reymont  . Obecnie w Pałacu ( styl  kasycystyczny z  XIX w )  mieści sie MUZEUM  ( Izba Pamięci)  poswiecone  twórczosci  laureata  nagrody Nobla W  krajobrazowym parku obok palacu znajduje sie  pomnik  przedstawiajacy  W.Reymonta w towarzystwie   Jagny i Boryny . Osrodek Kultury  pl. Władysława Reymonta 1  62-306 Kołaczkowo   tel. 061 438 50 78 KOŁACZKOWO wieś połozona jest 12 km  od Wrzesni   ( przy A-2 )   oraz  ok  70 km od Poznania   -wygodny zjazd z A-2  we Wrzesni    Ostatnio edytowany: 2014-11-27 10:46[/cytuj]

Świetnie,że przypomniałeś o tym miejscu,słyszałam o nim. Mam nadzieję,że kiedyś uda mi się i tam zawitać.

27 listopad 2014 17:47

Sporo tego w tak małej mieścinie,

ciekawa też historia z Reymontem

prawdziwie Krajtroterska dobra robota :-)

pozdrawiam

27 listopad 2014 14:00

Fajne i ciekawe miejsce odwiedziłaś. Muzeum Czynu Zbrojnego - super, to lubię. Oczywiście inne odwiedzane muzea też super ale wiesz czołgi, armaty to jest to ;-)

27 listopad 2014 10:45

Ciekawe  muzeum  laureata  nagrody Nobla.

 

Pozdrawiam Karol

Ps  u MNIE tez jest muzeum W. Reymonta


KOŁACZKOWO   to wies w ktorej mieszkal i pracowal  ( 1920-1925 r )  Wl. St. Reymont  .


Obecnie w Pałacu ( styl  kasycystyczny z  XIX w )  mieści sie MUZEUM  ( Izba Pamięci) 

poswiecone  twórczosci  laureata  nagrody Nobla

W  krajobrazowym parku obok palacu znajduje sie  pomnik  przedstawiajacy 

W.Reymonta w towarzystwie   Jagny i Boryny .Osrodek Kultury 

pl. Władysława Reymonta 1  62-306 Kołaczkowo   tel. 061 438 50 78


KOŁACZKOWO wieś połozona jest 12 km  od Wrzesni   ( przy A-2 )

  oraz  ok  70 km od Poznania   -wygodny zjazd z A-2  we Wrzesni 
 

Ostatnio edytowany: 2014-11-27 10:46

27 listopad 2014 10:00

Jak zwykle, rzeczowo i konkretnie, jak zwykle czyta się z wielką przyjemnością. Dzięki za pokazanie tej ciekawej miejscowości.

27 listopad 2014 09:31

Fajna wycieczka, ciekawe miejsce i bardzo ciekawa relacja. Śliczne zdjęcia. 

A patrząc na uczynki człowieka , hmmm co niektórych trzeba by wysłac w kosmos🙂

27 listopad 2014 08:13

Bardzo ciekawe miejsce. 

26 listopad 2014 22:30
Bardzo ciekawa miejscowość.Szkoda że nie udało się Wam zwiedzić wnętrza muzeum.
26 listopad 2014 20:57

Interesujące miejsce ciekawie opisane. Matka Boża Łowicka w kapliczce- urocza! :-)

Lubię Twoje opisy Danusiu, bo oprócz ładnych zdjęć, przekazujesz dawkę historii i ciekawostek związanych z poznanym terenem.

Z zainteresowaniem dokładnie wszystko przeczytalam i zobaczyłam piekne zdjęcia.

Pozdrawiam serdecznie :-)
 

26 listopad 2014 20:47

Bardzo mi się spodobała ta miejscowość już jak pisałaś atrakcje 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021