, Ela
, Ela

Pałacowym szlakiem

Komentarze 7
2014-11-10

Na wycieczkę wybraliśmy się w lipcowy dzień. Wakacje, słońce. Trudno się lenić. Juz dawno chcieliśmy pojechać i zobaczyć obiekty jakby mniej znane a całkiem niedaleko. Od takie kółeczko około 70km.

Zwiedzanie zaczynamy od Czernicy. Pałac mozna przegapić bo za wysokim murem i niedostępny niestety. Zaliczany jest do obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów. Pałac powstał po modrenizacji dworu z XVI wieku. Zmian dokonał w 1543 roku Balthsarem von Schaffgotch. Jest on też fundatorem malowideł zachowanych do dnia dzisiejszego. W ciagu stuleci istnienia pałac przechodził w rece różnych rodów szlacheckich. Kolejnych zmian i modernizacji dokonywali właściciele z rodziny von Glaubitz w latach 1728-87. Potem obiekt należał do rodziny von Forster. Największych jednak zmian dokonano w połowie XIX wieku i początku XX wieku, kiedy to nadano obiektowi obecny kształt w stylu francuskiego renesansu architektury zamkwej.Stożkową wieżę dobudowano w 1911roku.

Pałac w Czernicy, Ela
Pałac w Czernicy, Ela

Kolejnym obiektem a raczej zaniedbanymi ruinami jest pałac w Rząśniku. Jeden z piękniejszych obiektów niestety zaniedbany popadł w całkowitą rozsypkę. Pałac pochodził z 1734r, jego projektantem był Martin Frantz, a budowniczym J. B. Holtzhausen. Budynek późnobarokowy, murowany wzniesiony na planie prostokąta z trzema ryzalitami od strony zachodniej i bocznymi skrzydłami od wschodu,trzykondygnacyjny, podpiwniczony. Nakryty mansardowym dachem z lukarnami. Przed drugą wojną światową pałac należał do rodziny Vogler. W drugiej połowie lat 30. majątek należał do wdowy po zamordowanym w roku 1934 Eberhardzie von Wechmar, działaczu SA.

Jeszcze podczas wojny pałac w centrum wsi został częściowo zajęty przez wojska niemieckie, gdzie zorganizowano sąd polowy. Rodzinie Vogler pozostało najwyższe piętro budynku. Sądzono tu dezerterów. Skazanych czekał jeden wyrok. Według świadków przed jego wykonaniem musieli sami wykopać sobie grób. Po wkroczeniu wojsk radzieckich pałac zajęła miejscowa komendatura. Rosjanie zarządzali pałacem i folwarkiem do lat 50. Potem przeszedł w ręce PGR-u i po roku 89 został opuszczony, ogołocony i popadł w całkowita ruinę.

Kolejnym obiektem oddalnonym niedaleko jest pieknie zachowany Palac w Sokołowcu. Niedostepny. Pomimo zadzwonienia i zapytania o możliwość wejścia na teren, odpowiedzi nie uzyskaliśmy niestety😢.A szkoda bo obiekt piękny. Pochodzi on z drugiej połowy XIX wieku i został wzorowany na zamek warowny. Posiada trzy kondygnacje i poddasze mieszkalne. Obok zabudowania starsze od pałacu w których mieści sie zakład przetwórstwa.

, Ela
, Ela

Troche zorczarowani brakiem dostepu do wielu obiektów wyruszyliśmy w droge powrotną. Mówi się że kto drogę skraca ten do domu nie wraca. Ja mówię kto ją skraca ten bogatszy w doświadczenia wraca. I tak było tym razem. Bo podczas skracania tej drogi zobaczyłam ruiny pięknego kiedyś kościoła ewangelickiego, granicznego, ucieczkowego. Kościół zbudowany został w latach 1701-1727 , z kaplicą grobową Holzbergów, z 1726 r.Kościół służył protestantom z sąsiedniego księstwa jaworskiego, gdzie nie mogli mieć miejsc kultu. Był jednym z największych na Śląsku, miał 2400 miejsc siedzących.

Znajduje się tu i pałac ale do niego nie dotarłam. bo i słonce zaszło i brzuszki domagały się o małe co nieco🙂. Ale nic straconego.

, Ela
Wieża dzwonnicy , Ela
, Ela

Ruiny pałacu w Rząśniku, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Pałac w Sokołowcu, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Ruiny kościoła w Twardocicach., Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
12 listopad 2014 11:11

Piekne miejsca opisujesz Elu i świetnie prezentujesz. Takie obiekty trzeba uwieczniać, bo z biegiem czasu ulegają nieuchronnemu niszczeniu. Niesamowite są malowidła na sklepieniu ruiny! Coś podobnego widziałam w Zagórzu!

Dzięki opisom zdjęcia są czytelne i przez to ciekawsze.

Świetna relacja, oczywiście na piątkę z plusem!

Pozdrawiam serdecznie :-)

Marcin_Henioo
12 listopad 2014 10:03

Ech, jaka szkoda, że z jednej strony brak możliwości zobaczenia tych obiektów, a z drugiej strony, że tak bardzo pogryzł je "ząb czasu"...

Anna Piernikarczyk
12 listopad 2014 08:12

Elu super miejsca, jak zwykle 🙂 

marian
11 listopad 2014 21:17
Dzięki Tobie poznajemy bardzo ciekawe miejsca.Niektóre pałace mi wogóle nie znane.Śliczne fotki.
mokunka
11 listopad 2014 21:09

Elu, jak zawsze , przedstawiasz ciekawie Dolny Śląsk. Miejsca znane i calkiem niezane. Ileż tam historii , w śladachdawnych budowli. Szkoda, że wiele z nich niszczeje. Na szczęście są i perełki, ocalone od zapomnienia i pięknie odrestaurowane.

pozdrawiam 🙂

 

 

Danusia
11 listopad 2014 10:17

Po prostu trudno uwierzyć,ile takich ciekawych miejsc jest na Dolnym Śląsku! Wciąż odkrywasz je Elu przed nami. O większości z nich nawet nie słyszałam:-)

Roman Świątkowski
11 listopad 2014 08:33

Ciekawe obiekty, fajne zwiedzanko. Zdjęcia śliczne.

Zwiedzone atrakcje

Czernica

Rząśnik

Sokołowiec

Twardocice

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023