Okolice mało znane- Pobiedna

, Ela

Wyjazd do Pobiednej był bardziej osobisty niż turystyczny. Ale zafascynowała mnie wieża, a raczej jej ruina. Dobrze że ostatnio aparat wożę ze sobą tak na wszelki wypadek. I z małego szybkiego wyjazdu zrobiło się zwiedzanie. Fakt nie udało się zobaczyć wszystkich atrakcji ale dwie takie najciekawsze i owszem.

Wieża okazała się pozostałością po zrujnowanym kościele. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pojawiły się w 1346r jako kościół gotycki.W XVII wieku został przebudowany jako tzw. kościół graniczny, modlili się w nim ewangelicy. Po 1945 roku kościół funkcjonował jako katolicki. Ale w latach stalinowskich księża nie uzyskali pozwoleń na remonty i świątynia popadła w całkowitą ruinę w cześniej doszczętnie rozszabrowana. W okół kościoła zachowały sie zabytkowe epitafia. 

Ruiny kościoła, Ela
Ruiny kościoła, Ela

Kolejnym ciekawym miejscem jest pałac, ale jak to bywa w rekach prywatnych zamknięty na głucho z wielkimi tabliczkami teren prywatny. N teren pałacu nie udało nam się wejść ale dostałyśmy pozwolenie na zrobienie zdjęć za płota🙂.

Pałac Gersdorfów- powstał w 1660r na miejscu dworu który spłonał w roku 1651. Po stu latach został przebudowany na piekną barokową rezydencję. Spotykali sie w nim myśliciele i arystokraci. Jest to trzykondygnacyjna budowla z szerokimi schodami z piaskowca. 

, Ela
, Ela

Przy pałacu znajdował się piękny park i ogród w angielskim stylu. Nadal widać tu jego pozostałości. Obecnie budynek jest w remoncie(niby) i ma tu powstać hotel. Ale ważne że nie popadł w całkowitą ruine. Patrząc na stare zdjęcia i na obecny stan, aż trudno uwierzyć jaka to była perełka z piekną fontanną, alejami i altankami. Ciekawą historię pałacu można przeczytać na oficjalnej stronie wsi Pobiedna. 

W jesiennych barwach i promieniach jesiennego popołudniowego słonca całość prezentuje się jakoś mniej smutno.

, Ela
, Ela
, Ela

 

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Pałac, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Komentarze 6
2014-11-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

marian
12 listopad 2014 11:44

Jesienne barwy  dodawają uroku Twoim fotką . Ty to masz dusze krajtrotera. Wszędzie znajdziesz coś ciekawego.

Danuta
12 listopad 2014 11:37

Witaj Elu!

Będąc w Świeradowie Zdroju- odwiedziłam Pobiedną. Maleńka, a bogata w zabytki. Jesienne słońce tylko dodaje im uroku.

Wspaniała historia, ciekawa wyprawa, interesujące zdjęcia.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Marcin_Henioo
12 listopad 2014 11:21

Całkiem ładnie prezentują się te miejsca w tych jesiennych barwach, może trochę smutno, może trochę melancholijnie...ale ładnie.

Ela
10 listopad 2014 16:51

Dziękuję za miłe słowa. Po nauczce i stracie pięknych widoków, aparat jeźdź ze mną nawet do pracy🙂.

Roman Świątkowski
10 listopad 2014 15:44

Bardzo ciekawe miejsca zwiedziłaś. Wieża przypomina mi wyglądem jak ruiny , pozostałości średniowiecznegio zamku nie przypuszczałbym że to kościół. Pałac Gersdorfów też bąba. Dzięki że na każdy wyjazd zabierasz że sobą aparatr przynajmniej mamy okazję zobaczyć na zdjęciach takie fajne obiekty

Danusia
10 listopad 2014 07:38

Fajna ciekawostka.  Jak to dobrze,że miałaś przy sobie aparat.Wieża ,mimo,że w ruinie,ma swój urok. Pałac,widać,że zniszczony,może kiedyś odzyska swój dawny blask. Zdjęcia bardzo udane,podobają mi sie mury obrośnięte bluszczem  z żółtolistnym drzewkiem obok oraz inne jesienne plenery.

Zwiedzone atrakcje

Pobiedna

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024