, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo

Chełmżyńskie cmentarze w zadumie

Komentarze 7
2014-11-01

Lubię chodzić po zmroku na nasze oba cmentarze w Zaduszki. Tym bardziej, że sporo naszych bliskich tam leży. Choć słowo „lubię” nie jest chyba w tym wypadku adekwatne, to lubię też robić fotki w tych miejscach.

W Chełmży są trzy cmentarze, jednak tak naprawdę, tylko dwa z nich są godne zwiedzenia. Oba znajdują się przy ulicy Chełmińskiej, naprzeciw siebie.

, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo

Pierwszy, tzw. „Nowy cmentarz” jest miejscem, z którego możemy podziwiać nasze jezioro, ale najciekawszym widokiem jest widok na konkatedrę Świętej Trójcy, która przepięknie i majestatycznie góruje nad całym miastem.

Wg mnie ciekawszym turystycznie jest tzw. „Stary cmentarz” znajdujący się po przeciwnej stronie tego pierwszego. Na starym cmentarzu podziwiać możemy dwie kaplice, które są zabytkami.

, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo

Pierwsza z nich, neoklasycystyczna, pochodzi z połowy XIX wieku, zaś niegdyś należała do rodu von Kalksten, którzy zamieszkiwali pobliskie Kończewice. Obecnie kaplica ta jest tak naprawdę mauzoleum, na jej ścianach znajdują się tablice memoriałowe (co ciekawe, kaplica ta ma kształt oktagonalny, czyli ośmiokątny). Jedna z tablic poświęcona jest mojemu bohaterskiemu ziomkowi, księdzu Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu (wyniesionemu na ołtarze przez Jana Pawła II), który nosząc pomoc współwięźniom, zmarł na tyfus plamisty w obozie w Dachau. Niewiele osób pewnie wie, że Frelichowski jest patronem polskiego harcerstwa.

Okres Święta Zmarłych jest „dobrą okazją”, by zobaczyć, jak kaplica von Kalkstenów wygląda wewnątrz.

, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo

Drugą kaplicą na starym cmentarzu, jest pochodząca z II połowy XIX wieku kaplica neobarokowa. Fronton tej bogato zdobionej budowli zdobią herby nawiązujące do bitwy pod Grunwaldem, ponieważ jest to grobowiec rodu Zawiszów Czarnych herbu Sulima, z pobliskich Warszewic, a w krypcie kaplicy spoczywa m.in. Alfred Zawisza, polski oficer i uczestnik walk w powstaniu listopadowym (spoczywają tutaj także potomkowie rodziny Sczanieckich z Nawry).

I tak, mogłem Wam przybliżyć nieco historii związanej z moją rodzinną Chełmżą.

, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo
Kaplica rodu von Kalksten wewnątrz, Marcin_Henioo
Kaplica rodu von Kalksten wewnątrz, Marcin_Henioo
Kaplica rodu von Kalksten wewnątrz, Marcin_Henioo
Kaplica Zawiszów Czarnych, Marcin_Henioo
Kaplica Zawiszów Czarnych, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo
Pamiątkowa tablica na starym cmentarzu, Marcin_Henioo
Pamiątkowy nagrobek na starym cmentarzu, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin_Henioo
05 listopad 2014 08:42

[cytuj autor=' mokunka']Marcin, bardzo ciekawie opisałes tę nekropolię. Foty zrobione w mroku, rozświetlone tysiącem zniczy są wyjątkowe . Zdumiewająco  wygląda cmentarz w początkach listopada... [/cytuj]

Dzięki :-)

Tak, cmentarze wyglądają zdumiewająco w tym świetle...

mokunka
04 listopad 2014 20:11

Marcin, bardzo ciekawie opisałes tę nekropolię. Foty zrobione w mroku, rozświetlone tysiącem zniczy są wyjątkowe . Zdumiewająco  wygląda cmentarz w początkach listopada...

Marcin_Henioo
04 listopad 2014 07:29

Dziękuję wszystkim za sympatyczne słowa.

Danusia
03 listopad 2014 19:38

Rozjarzone światełkami cmentarze mają swój refleksyjny urok. Mają też swoje historie,są jak drugie miasto....ciche i spokojne. U nas także jest Stary i Nowwy cmentarz. Jest tam kilka pomników poświęconych poległym i zaginionym. Cieszy mnie,że są bardzo zadbane.

Ela
03 listopad 2014 19:36

Piękne zdjęcia. Cmentarze wyglądają tak oświetlone- nieziemsko.

Marcin_Henioo
03 listopad 2014 14:21

Dzięki Aniu za miłe słowa :-)

Aniu, mam problem z wrzuceniem zdjęć pionowych, mam kilka takich do tej "wycieczki". Po wrzuceniu ich do galerii, stają się zdjęciami poziomymi. A to byłoby bez sensu i niezbyt wygodne, aby osoby oglądające musiały przechylać głowę, by coś zobaczyć. Pytanie- gdzie może leżeć problem?

Anna Piernikarczyk
03 listopad 2014 13:51

Bardzo ładne zdjęcia, ciekawa opowieść i miejsce, też mam w planach się wybrać w tym tygodniu na cmentarz ale chyba po jasnoku jednak 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021