Widok od Bulwaru 1000-lecia, Marcin_Henioo
Widok od Bulwaru 1000-lecia, Marcin_Henioo

Jesiennie na nowym pomoście

Komentarze 12
2014-10-05

Niedawno w mojej miejscowości wybudowano i udostępniono pomost nad Jeziorem Chełmżyńskim.

Jest to pomost drewniany, który spina dwa brzegi jeziora, i przebiega z zachodu na wschód z lekkim odchyleniem. Jest to dość ciekawa atrakcja, która „przybliża” mieszkańcom tereny we wschodniej części (z której to rozpościera się widok na piękną panoramę miasta). Podziwiać możemy w całej okazałości nasze dwa kościoły- św. Mikołaja oraz konkatedrę Świętej Trójcy.

Piękny samiec kaczki, Marcin_Henioo
Piękny samiec kaczki, Marcin_Henioo

Na pomost możemy dojść w mieście od strony ulicy Browarnej lub od Bulwaru 1000-lecia.

Konkatedra z
Można pożaglować, Marcin_Henioo
, Marcin_Henioo
Widok z drugiej strony jeziora, Marcin_Henioo
Widoki z drugiej strony jeziora, Marcin_Henioo
Bazylika chełmżynska, Marcin_Henioo
I ryba bierze..., Marcin_Henioo
Kościół św.Mikołaja z
Nowy pomost, Marcin_Henioo
Panorama z kościołem św.Mikołaja, Marcin_Henioo
Panorama z bazyliką p.w. św. Trójcy, Marcin_Henioo
Na nowym pomoście, Marcin_Henioo
Monumentalna bazylika, Marcin_Henioo
Kościół św.Mikołaja, Marcin_Henioo
Kościół św.Mikołaja, Marcin_Henioo

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin_Henioo
05 listopad 2014 08:54

Widzę, że tym pomostem rozpętałem bardzo ciekawą dyskusję ;-)

Pozwolę się odnieść do jednej kwestii- budżetu obywatelskiego. Niestety, z różnych przyczyn, władze naszego miasta nie słyszały chyba o czymś takim. Obywatele póki co nie mieli okazji, by zdecydować o choćby małej kwocie na jakieś "obywatelskie" wydatki.

Jak się pewnie domyślacie, Chełmża jest biednym miastem, gdzie nie ma przemysłu, ani jakichś większych pracodawców (poza rzecz jasna cukrownią i tzw. "papiarnią"😉, więc miejscy księgowi nie mogą zbytnio "zaszaleć" z kasą na budżet obywatelski. W związku z powyższym, również wszelkie wydatki związane z turystyką, czy poprawą wizerunku miasta itp, są mocno ograniczone. Tu należy jedynie starać się o większe dofinansowanie z UE.

Ja co prawda do polityki się nie mieszam, a staram się być obiektywny w swoich osądach władz miejskich, ale mam nadzieję, że zmieni się to po najbliższych wyborach samorządowych, gdzie przyjdzie młodość i świeżość.

No, ale to już temat do jakiegoś innego portalu, a ja zaś będę żył w swojej naiwności dalej...

Anna Piernikarczyk
04 listopad 2014 20:21

Danusiu właściwie chciałam napisać to samo to Ty, lepiej że są inwestycje niż napełaniane kabzie, pewnie i tak są, ale i nam maluczkim się pieniądze na coś przysłużą 🙂 U nas też są budżety ostatnio na topie i też wybieralismy co chcemy aby było robione.

mokunka
04 listopad 2014 20:20

Można rozważać czy powstanie pomostu (molo?) było konieczne czy nie . Zastanawiać się nad wspomnianym przez Danusię budżetem obywatelskim, który ostatnio był na topie w wielu miastach, dywagować nad sensem wydawania pieniędzy itd itp...

   Myśle, że cokolwiek by nie powiedzieć w tej kwestii, to każdy pewnie nieco inaczej to oceni. Bowiem ilu Polaków tyle "zdań na dany temat".

   Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę , iż piszemy o tym na PSz, warto zatem uznać to za atrakcję turystyczną, podnoszącą walory Twojego miasta Marcinie . Widoki z pomostu ładne ;   to fajne  miejsce na spacery, w rożnych porach roku.

    Analogiczne  pomosty (molo) są niedaleko mnie w Tychach, na Paprocanach czy w Dąbrowie Górniczej na Pogorri III . Lubię  te miejsca , fajnie tam spacerować 🙂

pozdrawiam 🙂

 

Danusia
04 listopad 2014 19:41

Uważam,że wszelkie inwestycje służące mieszkańcom lub podnoszące atrakcyjność miasta są słuszne jeśli są dobrze sfinansowane. Wolę gdy pieniądze z kasy miejskiej idą na takie cele niż gdy trafiają do kieszeni urzędników. Zwłaszcza w tzw. miastach " na uboczu",jak moje i Twoje Marcinie,które potrzebują promocji i przyciągania turystów . U nas ostatnio kwitnie budżet obywatelski, czyli ludzie głosują na to,na co będzie finansowane. Dzięki temu np. niedawno powstał streetwork park i choć ja osobiście z niego nie korzystam,to cieszę się,że ćwiczą tam młodzi ludzie,zamiast popadać  marazm i tkwić przed komputerem. Małe,a cieszy,  przeciwieństwie do innych,bardzo nietrafionych u nas inwestycji miejskich. Marzę o ścieżce rowerowej do Zębowa,mam nadzieję,że i to się ziści. Wasz pomost może być taką małą iskierką, dobrym początkiem dalszych zmian.Oby!

Anna Piernikarczyk
04 listopad 2014 08:52

Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził 🙂 Wiem to nawet na podstawie prowadzenia tej strony 😉 A co do miasta, zawsze tworzenie czegokolwiek jest kontrowersyjne bo ile ludzi tyle zdań, ale jednak lepiej jak się coś dzieje, niż nic. Może pracy z pomostu nie ma, ale jak będą kolejne kroki i ktoś choćby przejazdem się zatrzyma, to ktoś mądry, co se postawi budkę z lodami obok, to zarobi, taki prosty przykład. Im więcej powstaje im więcej szumu, im więcej "budek z lodami", tym więcej miasto i ludzie mają korzyści. Marudzi się duzo na komercję, ale ja nie do końca jestem przeciwnikiem, oczywiście sa miejsca wyjątkowo przyrodnicze, gdzie warto stawiać na "dzikość", ale takie miejsca jak jeziora, część zamków, potrzebują tej infrastruktury, wtedy robi się ruch a co za tym idzie pieniądze, zawsze będą ruiny, niech będą i centra turystyczne. Każdy wybierze sobie co lubi, a ludzie mają z czego żyć, w końcu jest sporo ludzi, którzy zarabiaja cały tydzień, a w weekend chcą nieobecność wynagrodzić rodzinie i zabrać je na wycieczkę i wydac kaskę, bo tak jest dzieciom przyjemnie, nie czarujmy się 🙂 Wtedy trzeba im dać tą możliwość! 🙂 Wilk syty owca cała, a kto spędów nie lubi, niech jedzie na inne jezioro czy zamek, gdzie jest zaciszniej. To takie moje zdanie na ten temat 🙂

Marcin_Henioo
04 listopad 2014 07:34

Dzięki za miłe słowa.

Co do pomostu, to w moim mieście zdania są (jak zwykle w takich przypadkach) podzielone. W miejscowości, gdzie jest dość duże bezrobocie, stawianie takiej "atrakcji" jest czymś delikatnie mówiąc ryzykownym. Wiele osób pyta, ile bezrobotnych dzięki temu dostanie pracę- oczywiście to pytanie jest z tych retorycznych.

Ja jestem z tych, co są "na tak", z tym, że mam nadzieję, że to dopiero początek uatrakcyjniania miasta. Potrzeby turystyczne są dużo, dużo większe. Trzeba bazy noclegowej, by turyści zostali jednak na dłużej, niz tylko przejazdem, trzeba lepszej promocji, oznakowania szlaków, zabytków itp. itd...

Ale to takie moje marudzenie. Ogólnie mówiąc, pomost jest OK, ale...
 

Krzysztof Dorota
03 listopad 2014 20:55

Bardzo fajna atrakcja dla miasta fajne widoki na zabytki pozdrawiamy
 

Danusia
03 listopad 2014 19:39

Każda nowość w mieście cieszy, zwłaszcza jak trafia w gusta i mieszkańców. Pomost jest fajny , z dobryym widokiem na okolicę.

Ela
03 listopad 2014 19:39

Piękna panorama z pomostu Śliczne zdjęcia. 

marian
03 listopad 2014 14:19

Uwielbiam takimi pomostami spacerować.Piękna miejscowośc.

Marcin_Henioo
03 listopad 2014 13:33

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Piękne zdjęcia, piękne miejsce i super że taka atrakcja się pojawiła, pisałeś kiedyś, że trochę miasto nie otwiera się na turystów, nie poprawia, a to jednak jakieś światełko w tunelu 🙂 [/cytuj]

Aniu, dobrą masz pamięć ;-) A co do światełka w tunelu, to w mojej opinii zdecydowanie za mało... No, ale może coś się w niedługiej przyszłości zmieni na lepsze? Może dzięki PSz więcej ludzi dowie się o mojej miejscowości, i skuszą się, aby Chełmżę odwiedzić?

Anna Piernikarczyk
03 listopad 2014 13:12

Piękne zdjęcia, piękne miejsce i super że taka atrakcja się pojawiła, pisałeś kiedyś, że trochę miasto nie otwiera się na turystów, nie poprawia, a to jednak jakieś światełko w tunelu 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021