, mokunka
, mokunka

Tarnobrzeskie wspomnienia

Komentarze 9
2014-11-02

Tarnobrzeg, spore miasto położone w Kotlinie Sandomierskiej , na pograniczu Podkarpacia. Za czasów PRL-u największy ośrodek wydobycia i przetwórstwa siarki. Taki stereotyp tego miasta, niestety często funkcjonuje do dziś. Szkoda!

Tarnobrzeg jest bowiem bardzo ciekawym miastem , w którym wytrawny turysta na pewno zatrzyma się będąc w okolicy . Choć zdecydowanie nie jest to miasto, typowo nastawione na turystykę jak nieodległy, piękny i historyczny Sandomierz .

, mokunka
, mokunka

Pierwszą i najciekawszą wartą odwiedzenia budowlą jest niewątpliwie Tarnobrzeski Zamek w Dzikowie (dzielnicy miasta). Położony, w pięknym , rozległym parku. Nie będę się jednak o zamku rozpisywała, ponieważ opisałam go już kiedyś we wcześniejszej wycieczce !

W Tarnobrzegu , bardzo ciekawy jest rynek wg oficjalnych dokumentów zwany też Placem Bartosza Głowackiego. Właśnie polski bohater , który wsławił się podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, w Bitwie pod Racławicami ma na rynku swój pomnik . Jest to spora postać , przedstawiona z kosą , triumfalnie oparta o zdobyta armatę.

, mokunka
, mokunka

Pomnik Bartosza Głowackiego , to dla mieszkańców ważne miejsce. Tam odbywają się oficjalne uroczystości. Natomiast hejnał miejski –to melodia oparta na pieśni „Bartoszu , Bartoszu…” Ów bohater - Bartosz Głowacki, mocno akcentowany jest w mieście , choć jak się okazuje …tak naprawdę , z Tarnobrzegiem , nie był on jakoś szczególnie związany.

Cały rynek natomiast po ostatniej rewitalizacji jest bardzo zadbany, obszerny i dość pusty . Wokół rynku kamieniczki, na ogół 2-3 kondygnacyjne . Liczące około 100-lat. Wcześniejsze drewniane strawił pożar z 1888 roku.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Na rynku sporo kafejek, wokół sklepiki . Deptak, od rynku natomiast prowadzi prosto w kierunku zamku na Dzikowie oraz w drugim kierunku sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej. Jego solidne wieże widoczne są z każdego fragmentu rynku .Sanktuarium, to zabytek z XVII wieku .

, mokunka
, mokunka

Na tarnobrzeskim rynku można odpocząć , na ławeczkach , przy ciekawej fontannie . Nieco dalej od rynku sporo jest zabytkowych secesyjnych budynków . Jest ładnie, czysto, kolorowo.

Byliśmy tam jednak w bardzo upalny, letni dzień ; toteż postanowiliśmy wybrać się nad Jezioro Tarnobrzeskie . Zbiornik sztuczny, który powstał zaledwie 5 lat temu, w 2009 roku.

, mokunka
, mokunka

Znajduje się on , na przedmieściach , w dzielnicy Machów , zwyczajowo wiec nazywane jest przez mieszkańców Zalewem Machowskim. Jezioro ma doskonale rozwinięta infrastrukturę turystyczną. Jest bardzo duża ilość miejsc parkingowych. Sporo punktów gastronomicznych. Wypożyczalnia sprzętu pływającego. Piaszczyste plaże, ratownicy WOPR czuwający nad bezpieczeństwem. Fajnie! W upalny dzień doskonałe miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu .

Nie zostajemy tam długo. Grafik zwiedzania napięty 😉 chyba zna to każdy krajtroter ?!

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
04 listopad 2014 20:23

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Mokunko widzimy że bardzo dokładnie zwiedziłaś Tarnobrzeg ciekawe miasto my w tym roku też tam byliśmy ale zwiedziliśmy tylko zamek i Jezioro Tarnobrzeskie. [/cytuj]

Tak , Dorka i Krzch pamiętam -rzecz jasna ! Foty z zamku i jeziora , w waszej wycieczce. Piękne i słoneczne. Byiśmy w tych samych okolicach , w odstępie zaledwie paru dni, podczas tegorocznych wakacji.

Krajtroterskie szlaki często sie pokrywają 🙂

pozdrawiam 🙂

Krzysztof Dorota
03 listopad 2014 21:02

Mokunko widzimy że bardzo dokładnie zwiedziłaś Tarnobrzeg ciekawe miasto my w tym roku też tam byliśmy ale zwiedziliśmy tylko zamek i Jezioro Tarnobrzeskie.

Marcin_Henioo
03 listopad 2014 13:49

Ślicznie nam pokazałaś ten Tarnobrzeg. Mi też od zawsze kojarzy się z wydobyciem siarki i produkcją zapałek. A nawet klub sportowy nazywa(ł?) się Siarka Tarnobrzeg.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
03 listopad 2014 11:40

ładna wycieczka i ladne ujecia.

 

Pozdrawiam Karol

 

PS.  widze ze -

Krążyłaś na pograniczu woj. swietokrzyskie i  woj podkarpackie

 

Roman Świątkowski
03 listopad 2014 11:19

Ładnie miasto odwiedziłaś i zwiedziłaś.

marian
03 listopad 2014 09:50
Piękne miasto i kolejne nie znane mi.
Danusia
02 listopad 2014 20:12

Ani Tarnobrzega,ani jego okolic zupełnie nie znam. To dla mnie zupełnie nieznane regiony. Już chyba nawet gdzieś pisaliśmy o tym,że piękne i niedoceniane,wydaje mi sie,że przy okazji Twojego wpisu o zamku w Tarnobrzegu.

Ps. O napiętym grafiku krajtrotera wiem baaardzo dużo:-) Znam to z autopsji doskonale.
 

Ostatnio edytowany: 2014-11-02 20:17

Anna Piernikarczyk
02 listopad 2014 20:03

Ładne miasteczko, trochę poznaliśmy Tarnobrzeg, ale jeziora nie, znam je tylko z artykułów jakie mi dziennikarze przesyłali na ten temat 

Ela
02 listopad 2014 19:53

Kolejne ciekawe miasto opisujesz. Te rejony są mi wogóle nie znane. Twoje relacje są zawsze bardzo ciekawe i przybliżają mi to czego nieznam i nie widziałam. Super zdjęcia. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021