, Ela
, Ela

Rybnicki zamek.

Komentarze 7
2014-10-12

O zamku w Rybnicy dowiedziałam się z audycji z Muzycznym Radiem na szlaku. Aż karpika szczeliłam, bo bardzo często przejeżdżam przez tą miejscowość i zadnych ruin nawet z daleka nie widziałam. Ale po sprawdzeniu miejsca, map i google faktycznie jest. Więc wybralismy się tam, zaopatrzeni w mapy i informacje zaczerpnięte z internetu jak go znaleść.

Nastawieni byliśmy na niezłą przeprawę wg opisu, miały być pokrzywy, marsz pod górę , cuda wianki.

, Ela
, Ela

Żeby znaleść to miejsce trzeba udać się w kierunku kościoła, który znajduje się przy drodze z Rybnicy do Starej Kamienicy. Za kościołem znajduje się drewniany drogowskaz z napisem Zamek w Rybnicy. Auto zostawiamy koło boiska i tu juz maszerujemy dalej. Przechodzimy pod wiaduktem kolejowym , z daleka wygląda jak tunel i tu spotykamy kolejny ślad w postaci tablicy informacyjnej. I wg opisu dojścia miały być krzaczory i ostre podejście więc zdębieliśmy bo nic takiego nie ma. Droga prowadzi koło stawów, poprowadzony jest tedy szlak konny, a ostre podejście to maleńka górka zaraz za budynkami. Więc uśmialismy się nieźle. Ktoś opisując trasę dojścia mił poczucie humoru🙂

Rozwiązała się zagadka niewidoczności zamku z drogi. Porostu jest zarośnięty i pagórek zbyt mały.

, Ela
, Ela

Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko fragmenty ścian i zasypane piwnice. Historia jego jest tajemnicza bo niewiele o nim wiadomo. Tylko przypuszczenia. Powstanie zamku przypisywanie jest Karolowie IV królowi czeskiemu, który miał tu przebywać w 1365r. Był on prawdopodobnie w rękach Nicoli von Reybnicz. Po 1423 zamek zdobyli husyci. Po ich ataku został został odbudowany i powiększony. Kolejne duże prace budowlane na zamku przeprowadzono w XVIII wieku i to trzykrotnie: w 1750, 1786 i 1794.Po odbudowie zasadniczym elementem był wzniesiony z łamanego granitu trójkondygnacyjny dom na planie prostokąta , z alkierzem kuchennym w północnej ścianie, nad którym prawdopodobnie znajdowała się komnata mieszkalna ogrzewana ciepłem komina. Parter budynku obejmował wąski korytarzyk, klatkę schodową oraz dwie lub trzy izby.Podobny podział występował na innych kondygnacjach. W połowie XIX wieku został opuszczony i popadł w całkowitą ruinę.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Golejowie. Tu zawsze intrygował mnie pewien budynek. Zaniedbany ale piekny. Pewnie i tym razem bym przejechała obok niego ale jesienne barwy i czerwień lisci mnie wręcz zatrzymały jak czerwone światło na krzyżówce. Jest to dawny dwór sołtysów. Pierwsze zmianki pochodzą z XVI w. Obecny murowany budynek pochodzi z XIX wieku, dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem.

, Ela
, Ela
, Ela

Trasa łatwa, krótka więc nadaje się na jesienne dni i popołudniwe spacerki.

, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Dwór w Golejowie, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
12 listopad 2014 11:49

Hihi mnie również zaskoczyłas Elu...  nazwą Rybnik. Bo Rybnik na Górnym Śląsku to sporej wielkości miasto z elektrownią i zbiornikiem wodnym /w załączeniu/

Twoja wyprawa jest jak zwykle interesująca, ale zwróciłam uwagę na ... piękny plecaczek PSz! Doskonała promocja wśród pięknej scenerii świetnie przedstawiona.

Pozdrawiam serdecznie :-)

 

 

Marcin_Henioo
03 listopad 2014 13:43

Nie będę powtarzał tego o Rybniku, więc napiszę tylko, że świetnie powędrowaliście i obaczyliście ruinki i śliczny "jesienny" dworek. Ekstra!

Anna Piernikarczyk
02 listopad 2014 09:12

Mi też oczywiście się Rybnik od razu skojarzył 🙂 Piękna Rybnica Elu, uwielbiasz takie miejsca, mi też nie są obojętne 🙂

Danusia
02 listopad 2014 08:32

Ciekawe ruinki:-) Fajne odkrycie.Ja też w pierwszej chwili myślałam,że chodzi o Rybnik,nie o Rybnicę. Jak to nigdy nie wiadomo,co kryją pozornie znane miejscowości. Gdzieś już pisałam,że dla mnie takim tegorocznym objawieniem był dobrze znany mi Lębork.

Roman Świątkowski
02 listopad 2014 08:12

Fajny niszczejący, jak to określiła Mokunka zamek. Zaniedbany ale piękny jak to napisałaś, to prawda. Śliczny jesienny krajobraz.

marian
02 listopad 2014 00:33

Rybnicki zamek - myślałem  że chodzi o ten Rybnik że Śląska .Podoba mi się Twoja chęć poznawania mniej znanych obiektów.Fajnie spędzony dzień.

mokunka
01 listopad 2014 23:12

Piękna wycieczka Elu, w promieniach jesiennego słonka .  Piekna okolica , sporo  zieleni. Szkoda jednak , że tak niszczeją zabytki....

Zwiedzone atrakcje

Rybnica

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021