, mokunka
, mokunka

Brynek , Zespół – Pałacowo Parkowy w barwach jesieni

Komentarze 11
2014-10-11

Piękny, słoneczny i bardzo ciepły jesienny dzień zachęcał do wyjścia z domu . Ostatnio, praktycznie nie wychodziłam po operacji kolana . Jednak teraz gdy szwy już wyjęte , a ja rozpoczęłam żmudną rehabilitacje ....postanowiłam , że warto trochę - fakt, że o kulach - pospacerować w plenerze.

Wybór padł na Brynek , niewielką miejscowość na Górnym Śląsku , w gminie o co najmniej oryginalnej nazwie Twaróg .

, mokunka
, mokunka

Jednak zdecydowanie nie nazwa spowodowała , że tam się wybraliśmy.

W zadbanym , ogromnym , bez mała 40 hektarowym parku ; znajduje się zabytkowa rezydencja z XIX wieku . Rezydencja powstała jako pałac i mimo kilkukrotnej przebudowy , już w XIX lecz i XX wieku , nadal nie zatraciła swego pierwotnego charakteru . Widać przepych i rozmach z jakim pałac wybudowano . Rzeźby, płaskorzeźby , kolumny , rozmaite balkony, tarasy , wieżyczki - zdobią elewację tej urokliwej , niegdysiejszej rezydencji . Pałac opisywany jest jako neogotycki . Rezydencja , która miała kilku właścicieli , dziś stanowi Internat Technikum Leśnego . Trochę dziwne przeznaczenie tak pięknego pałacu…lecz widać , tak zdecydowano . W innych budynkach mieści się gimnazjum i technikum .

, mokunka
, mokunka

W rozległym przypałacowym parku są i inne ciekawe budynki , które kiedyś wybudowano jako ”satelitujace” owej rezydencji . Były to : oficyny przypałacowe , oranżeria , sporych rozmiarów stróżówki, własna wieża ciśnień oraz tzw ujeżdżalnia . Kilka z nich , aż dzwnie (!) lecz to obecnie wielorodzinne budynki mieszkalne . Fakt , cudnie położone ...

Jest i wysoka wieża ciśnień , z charakterystycznym, nadal chodzacym sporym zegarem ! Wieża nieco przypomina latarnię morską …stanowi jakby przejście z części parkowej do części zwanej Ogrodem Botanicznym . Fajny pomysł ! Obecnie Ogrod Botaniczny jest pod opieką Technikum Leśnego . Ma mnóstwo egzotycznych gatunków roślin . Fakt , iż jesienią trudno je odróżnić , wszystkie bowiem mienią się w różnych odcieniach : brązów, żółci, zieleni, złotego czy czerwieni . Tabliczki informacyjne , w większości przysypane …liśćmi 🙂

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Myślę, że powrócę tam wiosną…Może wtedy będę już chodziła , stabilnie i bez kul.?! Oby …

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
01 listopad 2014 20:04

[cytuj autor=' Vincci']Poproszę o więcej takich perełek Mokusiu 🙂 Podoba mi się to miejsce i chcę je odwiedzić w przyszłości.[/cytuj]

Bede się starała , hihih . A ty jedź Vincci i zrób piękne foto-art 🙂

pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2014-11-02 10:37

Vincci
01 listopad 2014 17:12
Poproszę o więcej takich perełek Mokusiu 🙂 Podoba mi się to miejsce i chcę je odwiedzić w przyszłości.
Danuta
12 październik 2014 22:39

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor=' Danuta']Wspaniałe miejsce ciekawie przedstawione Mokunko. Nie byłam dotąd w Brynku- jest na liscie miejsc ktore muszę zobaczyć. Pałac prezentuje sie interesująco, chociaż musze przyznać, że rażą mnie anteny satelitarne montowane na obiektach zabytkowych.Co na to konserwator zabytków ? Przyjemne wedrowanie z ładnymi - malowanymi jesiennym słońcem zdjęciami. Pozdrawiam serdecznie :-) [/cytuj] Te anteny Danusiu, są nie na samym palacu lecz na przypałacowych budynkach, które obecnie są...zamieszkałe ! Inna rzecz, że to przecież tez zabytki . Ot , polska rzeczywistośc...niestety. [/cytuj]

Nie bezpodstawne są moje spostrzeżenia Mokunko! W ub. roku bylam w Nakle Śląskim gdzie rozmawiałam z mieszkancami przyzamkowego tzw Domu Ogrodnika . Konserwator zabytków zabronił im dokonywanie jakichkolwiek zmian w wyglądzie obiektu wewnątrz i zewnatrz. Czyli jednak można!

Masz rację polska rzeczywistość ma rózne oblicza ...

Pozdrawiam serdecznie :-)

mokunka
12 październik 2014 20:40

[cytuj autor=' Danuta']Wspaniałe miejsce ciekawie przedstawione Mokunko. Nie byłam dotąd w Brynku- jest na liscie miejsc ktore muszę zobaczyć. Pałac prezentuje sie interesująco, chociaż musze przyznać, że rażą mnie anteny satelitarne montowane na obiektach zabytkowych.Co na to konserwator zabytków ? Przyjemne wedrowanie z ładnymi - malowanymi jesiennym słońcem zdjęciami. Pozdrawiam serdecznie :-) [/cytuj]

Te anteny Danusiu, są nie na samym palacu lecz na przypałacowych budynkach, które obecnie są...zamieszkałe ! Inna rzecz, że to przecież tez zabytki . Ot , polska rzeczywistośc...niestety.

mokunka
12 październik 2014 20:37

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Przede wszystkim wracaj szybko do zdrowia. Fajna i ciekawa wycieczka i bardzo interesujące budynki - pałac i Latarnia przynajmniej tak mi ta wieża wyglądem wyglądała. [/cytuj]

Dokladnie Romku , ta wieża wygląda całkiem jak latarnia morska! Jest świetna, na dole jest jakby "tunelowa" przechodzi sie z jednej strony na drugą . Stropy ma półokrągłe , właśnie w owym tunelu .  Świetnie odbija się tam echem, każde wypowiedziane słowo 🙂 Ot ciekawostka !

Danuta
12 październik 2014 20:37

Wspaniałe miejsce ciekawie przedstawione Mokunko. Nie byłam dotąd w Brynku- jest na liscie miejsc ktore muszę zobaczyć. Pałac prezentuje sie interesująco, chociaż musze przyznać, że rażą mnie anteny satelitarne montowane na obiektach zabytkowych.Co na to konserwator zabytków ?

Przyjemne wedrowanie z ładnymi - malowanymi jesiennym słońcem zdjęciami. Pozdrawiam serdecznie :-)

Roman Świątkowski
12 październik 2014 17:29

Przede wszystkim wracaj szybko do zdrowia. Fajna i ciekawa wycieczka i bardzo interesujące budynki - pałac i Latarnia przynajmniej tak mi ta wieża wyglądem wyglądała.

Danusia
12 październik 2014 15:26

O Brynku tylko czytałam na PSz,wcześniej nawet nie wiedziałam,że taka miejscowość wogóle istnieje. Pałac w Brynku oraz park przypałacowy jest piękny. I złota,polska jesień w Brynku również.

Anna Piernikarczyk
12 październik 2014 09:39

Nasze rejony 🙂 A gmina nazywa się Tworóg nie Twaróg

Ela
12 październik 2014 08:24

Piękna wędrówka. śliczne miejsce, zdjęcia barwne, pałac uroczy. Jednym słowem, extra🙂

marian
11 październik 2014 20:28

Ciekawe miejsce.Jesienne barwy są cudne.Pozdrawiam i życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia -oby wiosną już śmigałaś po tej pięknej naszej ojczyznie.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023