, mokunka
, mokunka

Na wzgórzu zamkowym w Będzinie

Komentarze 16
2014-10-07

Zgodnie z tym , o czym wspomniałam komentując wycieczkę Ani, w czerwcu tego roku byłam po raz , któryś w Będzinie , na Wzgórzu Zamkowym. Byłam po kilkuletniej przerwie i byłam bardzo mile zaskoczona tym co tam zastałam.

Wzgórze zamkowe bardzo ciekawie zaaranżowane i zrewitalizowane.

, mokunka
, mokunka

Jedynie zamek , choć nie największy, dumnie i niezmiennie tkwi nad Czarną Przemszą , na wzgórzu , od kilku wieków 🙂

Natomiast fajnie ,iż pomyślano i o podgrodziu . Powstała, zgodnie z prawdą historyczną drewniana palisada. Wysoka, z solidnych bali, odgradzająca zamek od podzamcza , tuż przy murach obronnych niegdysiejszej strażnicy . Zamek w Będzinie to bowiem , zamek na trasie Orlich Gniazd.

, mokunka
, mokunka

Na podgrodziu, zrekonstruowano półziemianki. Kurne chaty, bez kominów, w których kiedyś wiedli niełatwe życie średniowieczni mieszkańcy….

Wszystko to w ramach powstałej tam Edukacyjnej Ścieżki Historycznej . Sporo tablic dydaktycznych . Mnóstwo informacji, nie tylko dla pasjonatów histori .

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Niedaleko zamku , jest wejście do Będzińskich Podziemi . One są znacznie młodsze od zamku , z okresu II Wojny Światowej ; stanowią połączenie dawnych piwnic i schronów . W podziemiach byłam zaraz po otwarciu , chyba w 2012 roku . Wtedy wejście do nich nie wyglądało tak ciekawie jak teraz . Obecnie są to , jakby…wrota do podziemi , strzegące zawartych tam tajemnic. Podziemia są dość surowe , w swej wymowie, lecz może właśnie w tym tkwi ich urok ?

Zamek Będziński to obecnie Muzeum . Sporo tam dawnej broni białej i palnej . Sztandary , zbroje , mundury , dokumenty. Wszystko na 3 kondygnacjach . Drewniane stropy, skrzypiące podłogi -to wszystko też ma swój urok . Przy czym na ostatnią kondygnację wędruje się po bardzo stromych schodach , przypominających nieco wąską i malo stabilną drabinę . Nie każdy już na owo poddasze wchodzi…

, mokunka
, mokunka

Obok zamku , wewnatrz pierścienia murów obronnych jest baszta. Obecnie pełni role głównie widokową . Można tam powędrować krętymi schodami , na sam szczyt . Piękna panorama miasta , jest nagrodą za wspinanie się ! W zamkowych podziemiach natomiast , jest Karczma Rycerska .

Może jeszcze napiszę, Wam ciekawostkę związaną z nazwą miasta . Otóż legenda głosi, iż król Kazimierz Wielki, wybierając lokalizację zamku oznajmił swym wojom. „Tu my będziem” – stad nazwa Będzin. Następnie, król wskazał na nieodległe pola , oznajmiając „a tam będzie stacjonowała nasza czeladź” – i fakt miasto Czeladź , graniczy z Będzinem dosłownie 1,5 km od zamku!

, mokunka
, mokunka

Ot, taka legenda 🙂

Warto dodać , iż na górze zamkowej stworzono piękne miejsca spacerowe , ustawiono ławki, odnowiono alejki . Często na podzamczu odbywają się plenerowe imprezy : koncerty, festyny. Natomiast sam zamek nocą jest pięknie oświetlony . Nadaje mu to magicznego wręcz uroku !

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
08 październik 2014 20:43

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Piękne Zagłębie Dąbrowskie. Jak nie mam co robić, a nie zabardzo posiadam dużo czasu to wsiadam na rower i zasuwam pod zamek w Bedzinie niearz małe piwkona dziedzincu albo ławeczka pod lub nad zamkiem. [/cytuj]

I dobrze, bo tam teraz bardzo fajnie jest Romku . Natomiast rower, super ! Tylko in plus , dla zdrowia 🙂

pozdrawiam🙂

Roman Świątkowski
08 październik 2014 20:25

Piękne Zagłębie Dąbrowskie.

Jak nie mam co robić, a nie zabardzo posiadam dużo czasu to wsiadam na rower i zasuwam pod zamek w Bedzinie niearz małe piwkona dziedzincu albo ławeczka pod lub nad zamkiem.

mokunka
08 październik 2014 16:43

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Fajne rogaliki 🙂 [/cytuj]

                       Fajne, dzieciaki upiekly, dzieciaki zdegustowaly 🙂

Anna Piernikarczyk
08 październik 2014 15:24

Fajne rogaliki 🙂

mokunka
08 październik 2014 14:58

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Świetny zamek, taki jakie lubię. Byliśmy blisko 2 lata temu, ale nie dane nam było zwiedzić go. Ale co się odwlecze, to nie uciecze. Bardzo spodobała mi się ta historia z nazwą miast Będzin i Czeladź :-) Tak a propos, dawno, dawno temu, gdy Wisła po wiosennych roztopach wylała z brzegów, zaczęła aż podmywać krzywą wieżę, na co ta zaniepokojona mówi do rzeki: "Uważaj, nie płyń tak wartko, bo runę". Na co Wisła do wieży: "To ruń!". I tak powstała nazwa miasta Toruń... [/cytuj]

Fajna gra słów 🙂. To już znany etiologę nazw : Będzin, Toruń i Czeladż 🙂 Tak na dobry początek .

 

Natomiast jesli chodzi o Palac Mieroszewskich, który wraz z Zamkiem Będzińskim jest administrowany przez wspólną  dyrekcję ; wnętrza ma owszem ciekawe, lecz, nie każdy wie, iż  organizuje bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne dla rożnych grup wiekowych . Od przedszkolakow , po licealistów.

      Byłam tam kilkakrotnie, z moimi kolejnymi  klasami , na zajęciach edukacyjnych z zakresu dawnego gospodarstwa . Mogą być warsztaty  o tematyce związanej z wypiekami lub np robieniem masła , w drewnianej maselnicy . Dla dzieci super frajda i nauka poprzez zabawę 🙂

Ostatnio edytowany: 2014-10-08 14:59

Anna Piernikarczyk
08 październik 2014 13:21

Hehe fajne 🙂

Marcin_Henioo
08 październik 2014 13:16

Świetny zamek, taki jakie lubię. Byliśmy blisko 2 lata temu, ale nie dane nam było zwiedzić go. Ale co się odwlecze, to nie uciecze.

Bardzo spodobała mi się ta historia z nazwą miast Będzin i Czeladź :-)

Tak a propos, dawno, dawno temu, gdy Wisła po wiosennych roztopach wylała z brzegów, zaczęła aż podmywać krzywą wieżę, na co ta zaniepokojona mówi do rzeki: "Uważaj, nie płyń tak wartko, bo runę". Na co Wisła do wieży: "To ruń!". I tak powstała nazwa miasta Toruń...

Anna Piernikarczyk
08 październik 2014 12:59

Zamki lubię, z pałacami różnie 🙂

marian
08 październik 2014 12:53

Ja lubię wnętrza zamków i pałaców  również zobaczyć bo  nie  zwiedzając wnętrza wydaje mi sie że coś mnie omineło. 

Anna Piernikarczyk
08 październik 2014 12:46

Myśmy w pałacu już kilka lat nie byli, ostatnio na jarmarku, też było fajnie, ale teraz brakło czasu, za to kiedyś nawet zwiedzalismy wnętrza palacowe, co nie zdarza się zbyt często 🙂

marian
08 październik 2014 12:41

Właśnie to mi podoba się w Psz. źe relacje z wycieczek zachęcają do zwiedzenia tego miejsca. Ja po relacji Dorotki i Krzysztofa z Będzina w zeszłym roku również zawitałem w tym roku zobaczyć ten okazały zamek z odnowionym parkiem.Bardzo mi też podobał się pałac Miroszewskich który znajduje się w pobliżu.

Ostatnio edytowany: 2014-10-08 12:47

Anna Piernikarczyk
08 październik 2014 09:54

Zgadzam się z Mokunką w tej kwestii Sląska i Zagłębia, kopalń coraz mniej, zieleni coraz więcej, nowoczesność połączona z historią coraz ładniej jest tutaj pokazywana. Cały Szlak Zabytków Techniki obejmujący stare postindustrialne obiekty to bardzo ciekawa sprawa, a jego twórcy bardzo się starają, żeby te obiekty pokazać w przystępny, ładny i zarazem ciekawy sposób. Przemysłu ciężkiego coraz mniej, dzięki czemu i powietrze i wody i parki zyskują znacznie, a do  tego są rewitalizowane na nową modłę. Są oczywiście miejsca nadal niezbyt ciekawe, z walącą się prawie zabudową, ale naprawdę to już nie jest podstawowy krajobraz śląskich miast czy miast Zagłębia. 

mokunka
08 październik 2014 09:45

Elu - cieszę, sie , że właśnie Ciebie mieszkankę pięknego, tajemniczego Dolnego Sląska ...gdzie zamków  i ruin wszelkich nie brakuje , Zamek Będziński zainteresował 🙂

Danusiu - masz rację, że poza regionem Śląska i Zaglębia, panuje stereotym , dotyczący naszego regionu . Większość ludzi utożsamia go z zanieczyszczonym powietrzem, hutami, kopalniami..... Owszem tak bylo lata temu , może 30 ! Tak , tak...przed ponad 25 laty , w mieście o znamiennej nazwie Dąbrowa Górnicza , już nie bylo żadnej kopalni ! Obecnie w Zagłebiu Dąbrowskim - czyli regionie często utożsamianym , ze Śląskiem , jest likwidowana ostatnia już kopalnia o nazwie "Kazimierz -Juliusz", o której glośno było ostatnio w mediach , za sprawą strajkujących pod ziemia górników .

Hut , w znaczeniu danej huty ; też już praktycznie nie ma . Sporo zlikwidowano , na bazie innych powstały niewielkie spółki, które często nie tyle przejeły profil produkcji lecz przestawiły sie na zupełnie inną branżę . Mniej uciażliwą dla środowiska .

Nawet rzeki w regionie , już nie są tak zanieczyszczone , jak kiedyś ! Pamiętam , ze wczesnego  dzieciństwa , iż woda w Przemszy bywała zabarwiona na : granatowo, bordowo, brązowo...zależnie od tego, na jaki kolor ,  nieistniejąca  już tzw Przedzalnia Czesankowa "Intertex" barwiła, kolejne ogromne partie przędzy !

Wiekszosc familoków wyburzonych .  Zagłębie i Śląsk , zdecydowanie zmieniaja oblicze. Dobrze, iż w jakiś sposób jest to zauważalne , nawet dla osób, które region raczej znają z dawnych lekcji geografii 🙂 bo taki funkcjonuje stereotyp w świadomości spolecznej .

  Aniu- cieszę sie, iż moje atrakcje dotyczące Będzina , wrzucone w ramach Akcji Atrakcja, zainspirowały Cię do wycieczki , na Wzgórze Zamkowe 🙂

pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2014-10-08 09:48

Danusia
08 październik 2014 08:15

Atrakcyjne miejsce,lubię takie zamki owiane legendami. Oczywiście Będzina zupełnie nie znam,dla mnie to nowość,że Śląsk to nie tylko huty i kopalnie:-)

Ela
08 październik 2014 08:01

Tylko pozazdrościć tak fajnych atrakcji i pięknego zamku. Śliczne zdjęcia i bardzo ciekawa relacja, zwłaszcza dla tych co nie widzieli. Super.

Anna Piernikarczyk
08 październik 2014 07:46

Super się ogląda, tym bardziej jak się było 🙂 Bardzo fajne miejsce się z tego stało

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023