Jędrzejów Opactwo
Jędrzejów Opactwo

Jędrzejów i Mnichów

Komentarze 7
2014-09-05

W trasie na Farmę Iluzji a właściwie do Puław, cos tam po drodze postanowiliśmy zwiedzić, jak zwykle. Traf padł na Jędrzejów, podobne zwiedzanie jak kilka lat temu, najpierw piękne Opactwo Cysterskie - jedno z najstarszych w Polsce! W tym roku obchodzono tu 250-tą rocznicą beatyfikacji bł. Wincentego Kadłubka, którego kaplicę z jego relikwiami można podziwiać w bazylice. Miejsce bardzo piękne i tchnie historią.

Do Muzeum Zegarów tylko podjechaliśmy, ale za to odkrylismy nowe ciekawe miejsce - Zalew -malutki zbiornik wodny w centrum miasteczka, które zostało wspaniale zagospodarowane przez Mosir. Teren jest ogrodzony, ale wstęp jest bezpłatny, jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, ładny plac zabaw, knajpka z krzesełkami na molo, fontanna i darmowe ubikacje. Bardzo przyjemne i przyjazne miejsce.

Jędrzejów
Jędrzejów

Dalej pojechaliśmy do pobliskiego Mnichowa, gdzie czeka piękny drewniany kościółek Św. Szczepana. Akurat jest teraz w remoncie, ale i tak prezentuje się bardzo ładnie, rokokowe wnętrze jednak tym samym jest niedostępne, a szkoda bo w ołtarzu głównym z drewna modrzewiowego znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w otoczeniu wot z XVII wieku. Obraz ten podobny jest do słynnego obrazu z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Przed kościołem stoi również drewniana dzwonnica. Kompleks znajduje się na Świętokrzyskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Drewnem stoi też następne miejsce, które mielismy na trasie - a mianowicie Skansen w Tokarni - Muzeum Wsi Kieleckiej. Niestety, nie odwiedziliśmy jego wnętrza, bo zwyczajnie nie mieliśmy tyle czasu. Innym razem.

Jędrzejów
Jędrzejów
Jędrzejów
Jędrzejów
Jędrzejów kaplica bł. Kadłubka
Jędrzejów opactwo
Jędrzejów bazylika
zalew mosirowski
zalew mosirowski
zalew mosir
Jędrzejów zalew
Zalew w Jędrzejowie
jędrzejów zalew
Jędrzejów muzeum zegarów
Mnichów drewniany kościół Św. Szczepana
Mnichów drewniany kościół Św. Szczepana
Mnichów drewniany kościół Św. Szczepana
mnichów dzwonnica
Muzeum Wsi Kieleckiej Tokarnia
Tokarnia skansen
Muzeum Wsi Kieleckiej

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Krzysztof Dorota
15 wrzesień 2014 20:54

Znamy Jędrzejów ale tylko tam przejeżdzamy a szkoda bo ciekawe miasto następnym razem zrobimy tu mały postój 🙂 pozdrawiamy

Danusia
13 wrzesień 2014 19:46

Dobrze tak wykorzystac okazje przjazdu i zajrzeć do mijanych miejscowości choć na chwilę. Jędrzejów i Mnichów-nie mialam do tej pory okazji poznać tych miejscowosci,ale może kiedyś?

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
12 wrzesień 2014 22:12

piekny ten  Jedtzejow , budynki sakralne  podobne do  tych w Krzeszowie .

 

Pozdarwiam Karol  

marian
12 wrzesień 2014 21:12
Bardzo mi znane miasto.Mi w zeszłym roku udało się zwiedzić Muzeum Zegarów.Fajnie ze zawsze szukacie ciekawych miejsc po trasie.
Marcin_Henioo
12 wrzesień 2014 15:12

Jak zwykle, super miejsca zwiedziliście, i ten kościółek drewniany- coś wspaniałego!

Anna Piernikarczyk
12 wrzesień 2014 10:47

Już jest relacja, niestety chaty drewniane tym razem oglądaliśmy tylko z daleka 🙂 Ale nic straconego, kiedyś na pewno się uda, to nie tak daleko od nas

Roman Świątkowski
12 wrzesień 2014 10:31

Piękny kościół Cystersów tym bardziej najstarszy kościół Cystersów w Polsce. Fajna i bardzo ciekawa wycieczka. Kosciółek drewniany św. Szczepana w Mnichowie to co lubię, zabudowa drewniana - kościoły, chaty czy oczywiście skanseny, bąba. Relacji z wycieczki jeszcze nie ma ale napewno przeczytam.

Pozdrawiam.
 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Mnichów

Mnichów

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021