Świętokrzyski Klasztor na Karczówce

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Karczówka dość spore wzniesienie, najstarszych polskich gór; prawie w centrum Kielc .

Miejsce dla kielczan magiczne i historyczne zarazem. Na wzgórzu bowiem wznosi się pokaźny Klasztor pobernardyński oraz kościół rektoralny pod wezwaniem Św Karola Boromeuszka.

, mokunka
, mokunka

Karczówka to szczyt w Paśmie Kadzielniańskim , jeśli ktoś kojarzy Rezerwat w Kadzielni, to właśnie wzgórze Karczówka jest nieco oddaloną częścią górotworu . Znajduje się ona w zachodniej części miasta.

Karczówka jest nie tylko malowniczym wzniesieniem ale też Rezerwatem Przyrody (opisywałam go kiedyś w atrakcjach) teraz wiec darują sobie opis o roślinności rezerwatu.

, mokunka
, mokunka

Wzgórze jest jednym z najlepszych punktów widokowych Kielc, ma 341 m n.p.m. Faktycznie widok roztacza się piękny…choć my byliśmy tam niestety we mgle i mżawce. Wielka szkoda, choć i tak kilka fot panoramy miasta zrobiłam .

Klasztor jak i kościół są w trakcie remontu . Nie wszystko można dokładnie zwiedzić , nic to …i tak to co widzieliśmy było ciekawe, historyczne i godne uwagi .

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Klasztor i kościół powstały w XVII wieku, w miejscu niewielkiej górniczej osady. Niestety Potop Szwedzki zniszczył go w znacznej częsći…Z ciekawostek historycznych Klasztoru na Karczówce warto wspomnieć , że gościł w nim król Stanisław August Poniatowski oraz , że klasztor był schronieniem dla powstańców Powstania Styczniowego w 1863 roku. W czasie II wojny światowej , stacjonowały tam świętokrzyskie oddziały AK.

Jak widać Karczówka , zapisała się pozytywnie na karkach naszej, polskiej historii .

, mokunka
, mokunka

Obecnie Klasztor zamieszkują Pallotyni . Wspólnota katolicka braci i księży. Kościół jest często miejscem ślubów i chrztów, ze względu na swoje wyjątkowe położenie , piękny krajobraz wokół tego sakralnego zabytku .

Dodam jednak, że droga dojazdowa jest kręta, kamienna i wąziuteńka. Z trudem mijają się na niej dwa samochody. Za to panorama ze wzgórza i zabytki sakralne warte odwiedzenia. Jeśli ktoś z Was będzie w Kielcach, warto tam się wybrać !

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 11
2014-09-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tadeusz Walkowicz
12 wrzesień 2014 14:49

Ciekawe miejsce do odwiedzenia Mokunko, jestem przynajmniej rak w roku w Kielcach w drodze do Ostrowca Św. i Ćmielowa i okolic ... może kiedyś....

mokunka
03 wrzesień 2014 22:07

[cytuj autor='Świątkowski Roman '][cytuj autor=' Marcin_Henioo']Lubię czytać Twoje relacje, są ciekawie napisane.  Urokliwe miejsce ten Klasztor ....[/cytuj] Tak to prawda, Mokunka fajnie opisuje odwiedzane miejsca mi również się podobają te relacje z wypraw. Znowu bardzo fajne i prawie albo wcale nieznane miejsce, przynajmniej ja je nie znałem. Ciekawa historia tego miejsca. [/cytuj]

  Dzięki Romku , miło słyszeć 🙂

pozdrawiam 🙂

Roman Świątkowski
03 wrzesień 2014 11:58

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Lubię czytać Twoje relacje, są ciekawie napisane.  Urokliwe miejsce ten Klasztor ....[/cytuj]

Tak to prawda, Mokunka fajnie opisuje odwiedzane miejsca mi również się podobają te relacje z wypraw. Znowu bardzo fajne i prawie albo wcale nieznane miejsce, przynajmniej ja je nie znałem. Ciekawa historia tego miejsca.

marian
02 wrzesień 2014 23:20

Ciekawe miejsca odkrywasz nam.

mokunka
02 wrzesień 2014 21:43

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Mokunko widać że masz sentyment do Kielc i Swiętokrzyskiego fajnie Karczówkę znam bardzo dobrze jako dzieciak biegałem po tych polach pod Karczówką babcia tam mieszkała a rodzice brali tam ślub ot ciekawostka 🙂)))) pozdrawiamy [/cytuj]

    Noo, proszę super 🙂 tam pod Karczówka takie śliczne, malownicze domki oraz nowe już takie bardziej o wygladzie dwórkow wille . Piękna okolica, Rezerwat Przyrody, ścieżki przyrodnicze naprawdę urocze miejsce i te zabtki sakralne .

   Natomiast ślub rodziców , właśnie w Karczówce, rewelacja !!!

pozdrawiam 🙂

Krzysztof Dorota
02 wrzesień 2014 20:52

Mokunko widać że masz sentyment do Kielc i Swiętokrzyskiego fajnie Karczówkę znam bardzo dobrze jako dzieciak biegałem po tych polach pod Karczówką babcia tam mieszkała a rodzice brali tam ślub ot ciekawostka 🙂)))) pozdrawiamy

Danusia
02 wrzesień 2014 19:08

Kolejne świętokrzyskie odkrycie mokunki:-) Brawo! Może i ja kiedyś tam dotrę,może klasztor będzie już wyremontowany? Kto wie?

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
02 wrzesień 2014 15:26

fajne wędrowanie.

PS

trochce kasy potrzeba tam na remoncik

 

Karol

mokunka
02 wrzesień 2014 09:39

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Lubię czytać Twoje relacje, są ciekawie napisane.  Urokliwe miejsce ten Klasztor, aczkolwiek "trochę" zniszczone. Widać, coś tam jest jednak remontowane? [/cytuj]

Dzięki bardzo Marcin , staram się pisać tak aby ktos "nie męczył się z czytaniem takowych" , hihih 🙂

   Natomiast co do samego klasztoru, to faktycznie "trochę" zniszczony, zaniedbany to ...mało powiedziane ! Obfociłam jednak tylko te cześci raczej (!?) czekające na remont, przygotowane do renowcacji , ze zbitymi częściowo tynkami. Do wielu miejsc , gdzie trwały intensywne prace remontowo - renowacyjne ...wstep był wzbroniony . Nawet uwieczniłam napis na jednej z fot .      

    Tam udzielealy się ekipy budowlane. Sądzę , że w niedalekiej przyszłości,  klasztor znowu będzie zachwcal swą dawną świetnością . W każdym razie mam taka nadzieję ...

Marcin_Henioo
02 wrzesień 2014 09:07

Lubię czytać Twoje relacje, są ciekawie napisane. 

Urokliwe miejsce ten Klasztor, aczkolwiek "trochę" zniszczone. Widać, coś tam jest jednak remontowane?

Anna Piernikarczyk
02 wrzesień 2014 08:58

Znów ciekawe historyczne miejsce 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024