, mokunka
, mokunka

Tajemnice podziemi Kamiennej Góry – Projekt Arado

Komentarze 11
2014-08-22

Niewielkie miasto Dolnego Śląska -Kamienna Góra , kryje w sobie wiele tajemnic . Tajemnic z okresu II wojny światowej . Choć może trudno sobie to dziś wyobrazić, właśnie w Kamiennej Górze po 1943 roku powstało prawdopodobnie około dziesięciu podziemnych tajnych kompleksów . Ściśle tajne Laboratorium Hitlera oraz podziemne hale Kompleksu Arado, mające produkować części do samolotów oraz materialy na potrzeby przemysłu zbrojeniowego

Działo się to po 1943 roku , po klęsce wermachtu pod Stalingradem, wtedy gdy nawet mocno zaślepieni naziści zaczynali powątpiewać w zwycięstwo ”tysiącletniej III Rzeszy”.

, mokunka
, mokunka

Jednak Hitler tajnymi rozkazami, wyznaczył Kamienną Górę jako miejsce przeniesienia części produkcji zbrojeniowej…tyle historii aby Was tym nie zanudzić .

Obecnie Podziemny Kompleks Arado , po rewitalizacji w 2012 roku, jest dostępny dla turystów ; nie jak wcześniej tylko dla historyków, pasjonatów …Przed laty był tam bowiem m.in. Bogusław Wołoszański wraz z ekipa filmową , nakręcając kolejne odcinki do swego programu!

, mokunka
, mokunka

Nam udało nam się dotrzeć tam w tym roku i mimo, iż nadal chodzę o kuli ; zwiedzałam podziemia !!! Upewniłam się w rozmowie z obsługą kompleksu i okazało się , że korytarze dostosowane są do zwiedzania , dla osób o rożnej kondycji , nawet o kuli . Podłoże jest bowiem , w większości płaskie . Tak jest w rzeczywistości - o czym miałam okazję się przekonać.

Obsługa Arado to młodzi pasjonaci historii ; gdy spojrzałam na nich od razu skojarzył mi się serial „Czas honoru” obsługa bowiem występuje w strojach : partyzantów, przymusowych robotników , żołnierzy wermachtu lub ssmanów. Wszystko zgodne z prawdą historyczną . Widać tam dużą dbałość o wszelkie detale.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Już samo wejście do podziemi, otoczone zasiekami, workami. Nad wejściem niemiecki -nazistowski , stylizowany orzeł…

Zwiedzamy prawie w wojskowym szyku , przygotowani już wcześniej na „niespodzianki”. Oprowadza nas …przymusowy robotnik , z niewielką literą „P” na drelichowym kombinezonie . Nagle z mroku jednego z korytarzy wyłania się rosły żołnierz w mundurze wermachtu. Każe okazać ausweisy , gardłowym krzykiem rozkazuje ustawić się w dwuszeregu . Wiemy, że to inscenizacja …jednak czujemy się nieswojo .

, mokunka
, mokunka

Inne postaci spotykane w podziemiach – przemilczę ; jeśli ktoś z Was będzie chciał się wybrać …nie chce zdradzać wszystkiego, co tam się może wydarzyć . Emocji nie brakuje, zapewniam !

W podziemnych korytarzach można zobaczyć wiele autentycznych fragmentów wyposażenia . Jest też zrekonstruowana hala produkcji samolotów Arado 234 oraz prototyp Arado 555, który nigdy nie wszedł do seryjnej produkcji .

, mokunka
, mokunka

Wszystko bardzo interesujące , nie tylko w podziemiach lecz również w salce muzealnej , na powierzchni Kompleksu. Tam wśród przedmiotów , dokumentów itp jest autentyczny „biały kruk”, którego wartość nawet trudno dziś oszacować . To jedna z trzech , które przetrwały tyle lat, w stanie niezniszczonym - autentyczna polska maszyna szyfrująca Enigma.

Oczywiście po wyjściu noga bolała zdecydowanie bardziej niż zwykle 😢 Trudno.... Pewne jest , że podróże kształcą i ta na pewno wzbogaciła moją wiedzę, o okresie sprzed 70 lat , z czasów II wojny światowej .

, mokunka
, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ela
26 sierpień 2014 19:30

Super że tam dotarłaś. Mnie jakoś ta część historii nie kręci. Więc zwiedzanie takich obiektów zawsze nie po drodze 🙂. Ale miło poczytać Twoją relację i pooglądać zdjęcia. 

mokunka
25 sierpień 2014 11:19

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Rewelacyjne miejsce! Pierwszy raz o tym czytam, to dla mnie zupełna nowość, ale z pewnością warta zwiedzenia. [/cytuj]

Cieszę sie, że mogłam pokazać coś , co jeszcze na PSz nie było opisywane. Kompleks Arado jest naprawdę wyjatkowym miejscem !

pozdrawiam 🙂

Marcin_Henioo
25 sierpień 2014 10:50

Rewelacyjne miejsce! Pierwszy raz o tym czytam, to dla mnie zupełna nowość, ale z pewnością warta zwiedzenia.

marian
24 sierpień 2014 23:37
Jak bardzo mijamy się w tych naszych wędrówkach.Ja dzisiaj zwiedziłem kopalnie uranu w Kowarach i poznałem teź trochę historii o tajemniczym wyroku tego minerała.Przejeźdzałem przez Kamienną Góre ale nie wiedziałem o tym obiekcie Arado.

Ostatnio edytowany: 2014-08-24 23:39

Maciej A
23 sierpień 2014 21:15

Świetne były te programy Wołoszańskiego, a w tym regionie jest mnóstwo miejsc związanych z tajemnicami II Wojny Światowej.

Ciekawa wycieczka, fajnie że w takich miejscach pasjonaci tworzą coś więcej niż tylko gabloty i opisy, chociaż czasem nie trzeba niczego więcej niż dobry przewodnik pasjonat.

Podziwiam też Twoją determinację podróżowania mimo kontuzji.

pozdrawiam

Roman Świątkowski
23 sierpień 2014 14:53

Bardzo fajne i ciekawe nie tylko historyczne miejsce odwiedziłaś. Fajne że je odwiedziłaś, jak zwykle ciekawie opisana i wycieczka i miejsce zwiedzane.

Pozdrawiam

mirosław
23 sierpień 2014 12:52

kolejna ciekawa atrakcja do zwiedzenia będąc na dolnym śląsku.

Danusia
23 sierpień 2014 09:15

Fajna atrakcja,nie słyszałam do tej pory o tym miejscu. Dobrze,że powstają takie formy zwiedzania obiektów i poznawania historii praktycznie przez przeżywanie ( inscenizacja).

Anna Piernikarczyk
23 sierpień 2014 07:40

Bardzo ciekawe miejsce, warto poznać najnowszą historię 🙂

mokunka
22 sierpień 2014 21:53

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']O proszę Mokunka odkryła nową atrakcje militarną w naszym rejonie Arado w Kamiennej otwarte od niedawna chyba 2 lata atrakcją napewno są "prawdziwi" żołnierze niemieccy i robotnicy pozdrawiamy [/cytuj]

Nawet niepełne dwa lata funkcjonuje . Warto tam sie wybrać. W jakim Wy ciekawym regionie mieszkacie ! Zazdraszczam 🙂

Krzysztof Dorota
22 sierpień 2014 21:48

O proszę Mokunka odkryła nową atrakcje militarną w naszym rejonie Arado w Kamiennej otwarte od niedawna chyba 2 lata atrakcją napewno są "prawdziwi" żołnierze niemieccy i robotnicy pozdrawiamy

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023