Ruszamy na Główny Szlak Sudecki ze Świeradowa Zdroju
Ruszamy na Główny Szlak Sudecki ze Świeradowa Zdroju

Główny Szlak Sudecki - Góry Irerskie - trasa 965

Komentarze 6
2014-08-04

Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza - szlak turystyczny, znakowany kolorem czerwonym, prowadzący od Świeradowa-Zdroju do Prudnika przez najciekawsze partie Sudetów. Ruszam na szlak długość około 440 km. Pierwsze pasmo gór to Góry Izerskie.Góry Izerskie to pasmo graniczą­ce na zachodzie z Górami Żytawskimi i doliną Nysy Łużyckiej, dalej z Pogórzem Izerskim, Kotliną Jele­niogórską i Karkonoszami. Po pol­skiej stronie znajdują się dwa biegną­ce równolegle grzbiety Gór Izerskich - Wysoki i Kamienicki. Grzbiety Wysoki i Kamienicki są od­dzielone dolinami rzek Kwisy i Malej Kamiennej. Najwyższym szczytem polskich Gór Izerskich jest Wysoka Kopa. Występują tu cenne surowce mine­ralne, m.in. rudy cyny i kobaltu oraz złoża torfu wykorzystywane, w lecz­nictwie uzdrowiskowym.

Wezeł szlaków
Wezeł szlaków

Jesteśmy w Szklarskiej Porębie. Rano jedziemy busem do Świeradowa Zdroju.Świeradów - Zdrój - miasto pełni przede wszystkim funkcje uzdrowiskowe. Bogata infrastruk­tura turystyczna, sportowa i wypoczynkowa przyciągają wielu gości z całego kraju i zagranicy. Świeradów-Zdrój jest dogod­nym punktem wypadowym w Góry Izer­skie i na Pogórze Izerskie. W zimie 2008 r. uruchomiono kolej gondolową długości 2171 m na Stóg Izerski. Stacja dolna znajduje się na wysokości 617 m n.p.m,, a stacja górna na 1060 m n.p.m., różni­ca poziomów wynosi 443 m.

Warto zobaczyć:- Kościół p.w. św. Józefa, wybudowany w latach 1898-1899,

W drodze na Stóg Izerski
W drodze na Stóg Izerski

- Dom Zdrojowy z 1899 r. z najdłuższą w Polsce Halą Spacerową,

- Zakład kuracji borowinowej (dawne Łazienki Marii) z początku XX w.,

Ostatnie podejście
Ostatnie podejście

- Czarci Młyn z oryginalnym wyposażeniem,

- Chaty sudeckie o konstrukcji przysłupowej z XIX w.,

- Willę „Marzenie" - modernistyczną rezydencję wkomponowaną w krajobraz parkowy z 1901 r.

Docieramy do Schroniska na Stogu Izerskim. Wiele osób korzysta z wyciągu ze Świeradowa.

Schronisko na Stogu Izerskim
Schronisko na Stogu Izerskim

Schronisko na Stogu Izerskim. Stoi kilkanaście metrów poniżej szczytu Stogu Izerskiego. Jest to budynek o konstrukcji przysłupowej, typowy dla tego regionu, stoją­cy na podmurówce z łamanego kamie­nia. To najdalej na zachód wysunięte schronisko, gdzie schronisko w polskich Sudetach. Trochę zbaczamy ze szlaku, by zobaczyć Schronisko Chatka Górzystów na Hali Izerskiej. Jemy zupę grzybową, bardzo dobra i czeskie piwo. Teraz przez Torfowiska Doliny Izery i jej brzegiem dochodzimy do Schroniska Orle. Wracamy na szlak przez Szklarską Drogę / odcinek Biegu Piastów /, do niebieskiego. W okolicach Kopalni Stanisław spotykamy czerwony szlak w stronę Wysokiego Kamienia. Schronisko na Wysokim Kamieniu nadal w budowie, ale odpocząć można, jest bar. Teraz tylko do Szklarskiej Poręby.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

14 sierpień 2014 20:53

Super trasa. Miejsca mi znane. Piękne zdjęcia, śliczne widoki. 

12 sierpień 2014 19:32

Dzięki Wszystkim za miłe słowa, polecam ten szlak. Od Stogu Irerskiego piękne widoki i dość płasko.

Pozdrawiam Tadek z Sokołowska

12 sierpień 2014 17:53

Fajna wędrówka, fajne miejsca.

Też trzymam kciuki

pozdrawiam

12 sierpień 2014 16:48

Fajna wędrówka.

Na tej trasie niestety nie udało mi się być ale Wysoki Kamień odwiedziłem będąc teraz w Szklarskiej.

Rozglądałem się za kolegą Krajtroterm Tadeuszem  ale niestety nie udało się nam spotkać.

12 sierpień 2014 15:53

Znowu na szlaku . Życzę udanej pogody i czekam  na dalsze relacje .

11 sierpień 2014 19:02

No pięknie Tadeuszu, że się odezwałeś i dodajesz etapy swej wędrówki 🙂 Trzymam kciuki i życzę dobrejpogody oraz sił dużo 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021