Świebodzin figura Jezusa Chrystusa Króla
Świebodzin figura Jezusa Chrystusa Króla

Świebodzin-polskie Rio de Janeiro

Komentarze 9
2014-07-18

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Rynku w Świebodzinie. Jest naprawdę piękny. Pośrodku Rynku wznosi się biały budynek Ratusza, a wokół ,wśród pięknych kwiatów można spędzić miłe chwile pod kolorowymi parasolkami kafejek. W Ratuszu mieści się Muzeum Regionalne ,a w nim ,przed wszystkim , zgromadzono pamiątki po pisarzu Eberhardzie Hilscherze.Świebodzin to stare,pełne uroku miasto w województwie lubuskim. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w XIV wieku. Z dawnych czasów zachowały się fragmenty murów obronnych, trzy odrestaurowane baszty i Brama Kamienna, wiele kamienic z XVIII wieku, zamek joannitów z XVI wieku ( obecnie szpital) oraz pochodzący z XV wieku kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Obok kościoła znajduje się dawna szkoła parafialna z XVI wieku. Jest to jeden z najstarszych budynków w Świebodzinie. Dziś mieszkają tam siostry Pasterki od Opatrzności Bożej.

Rynek
Rynek

Nowym,ciekawym elementem na świebodzińskim Rynku jest ławeczka Czesława Niemena,którą odsłonięto w 2009 roku. Niemen był bardzo związany ze Świebodzinem . Po ostatnich wysiedleniach z Kresów Wschodnich zamieszkał tu razem ze swoją rodziną, jeszcze jako Czesław Wydrzycki. W późniejszych latach często tu bywał i grywał koncerty. Dochód z jednego z nich przekazał na budowę miejskiego basenu.Jednak najbardziej zasłynął Świebodzin kilka lat temu, gdy w 2010 roku ukończono tu budowę figury Chrystusa Króla, wzorowanej na figurze Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janeiro. Historia jej powstania wiąże się z powstaniem najmłodszej w mieście parafii Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ,erygowanej w 1999r. Budowę sanktuarium zainicjował ks. Sylwester Zawadzki,który w celu pozyskiwania cegieł przez kilka lat prowadził cegielnię i tartak. On także był inicjatorem wzniesienia 33-metrowej figury Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to najwyższa taka figura na świecie. Waży 470 ton. Widać ją z daleka jadąc trasą w stronę Sulechowa. Figura wznosi się na 16 metrowym wzgórzu usypanym ze żwiru i kamieni. Serce księdza Zawadzkiego po jego śmierci zgodnie z jego wolą spoczęło u stóp figury Chrystusa.

Obecnie prowadzone są dalsze prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół figury. Powstała tam droga krzyżowa,planowne są alejki różańcowe,dom pielgrzyma i wodospad. Pewnie, gdy dotrę tam kiedyś ponownie za kilka lat, otoczenie pomnika będzie wyglądało zupełnie inaczej niż dziś.Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
12 sierpień 2014 16:24

Fajna wycieczka. Figurkę Chrystusa udało mi się równiez widzieć, robi wrażenie. Świebodzina nie znałem i nie widziałem, jedynie przejazdem.

Pozdrawiam.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
09 sierpień 2014 20:07

SWIEBODZIN   to przepiekne odrstaurowane miasteczko z wieloma zabytkami w postaci kosciolow ,  ratusza , wielu  zabytkowych budynkow  ,wielu zabytkowych kamienic  .

Piekne  i wzruszaszjace jest  SANKTUARIUM MILOSIERDZIA  BOZEGO 

najbardziej wzruszjace jakie znam , wraz z Lagiewnikami Krakowskimi .

to nie jest prawda ze tylko postac (betonowa  taka sobie ) Chrystusa  Krola  jest  atrakcyjna w Swiebodzinie  , to samo miasteczko jest warte odwiedzenie i zwiedzenia.

 

Karol Barsolis

Danusia
08 sierpień 2014 07:27

W suie w lubuskiem byłam tylko przejazdem,ale juz wiem,że to ciekawy region i dobrze byłoby tam wrócic kiedyś,by lepiej go poznać.

Ela
07 sierpień 2014 20:40

Widzę że Świebodzin ma wzięcie. I super. Śliczne zdjęcia.

ankagorska Górska
06 sierpień 2014 11:18

Nie byłam, ale muszę zobaczyć, podobno pomnik zrobil furrorę wśród osób, które wracały z woodstocka, często miały tam obowiązkowy postój :p

Danusia
06 sierpień 2014 09:39

MIasteczko ma naprawdę piękny Ryneczek. Warto tam zajrzeć nie tylko dla samej figury.

Krzysztof Dorota
05 sierpień 2014 18:56

Ładne miasteczko ,pomnik super

marian
05 sierpień 2014 15:58

Cieszę się, że udało się Tobie również tam być.Niestety ja nie miałem okazji zwiedzić miasto.Wnuk nie zabardzo dobrze czuje sie w podróży więc był  osłabiony i nie chcieliśmy go męczyć ale może kiedyś tam wróce.

Ostatnio edytowany: 2014-08-05 15:59

Anna Piernikarczyk
05 sierpień 2014 13:33

I znów piękne lubuskie miasteczko 🙂 Super że pokazałaś całe miasto, a nie tylko figurę 🙂 Kiedyś na pewno będę chciała się tam wybrać 🙂

Zwiedzone atrakcje

Świebodzin

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021