Lubiąż klasztor
Lubiąż klasztor

Lubiąż, Prochowice, Lubin i Chróstnik

Komentarze 8
2014-07-01

Lubiąż to piękne miejsce, to historyczna miejscowość, w której zachowały się ogromne mury dawnego opactwa. Jak pisze Wikipedia, już w 1163 roku nastąpiło tu pierwsze na Śląsku osadzenie zakonu cystersów. W 1249 roku osada połozona nieopodal klasztoru otrzymała prawa miejskie, a przy klasztorze powstało osiedle wiejskie, i tak obie miejscowości miały odrębną administrację aż do XX wieku znane jako Leubus Städtel (Miasteczko Lubiąż) i Leubus Dorf (Wieś Lubiąż). Dziś dawne opactwo pozostaje w rękach fundacji i jest udostępnione dla turystów, ogrom budowli robi wielkie wrażenie, całość jest w stanie wymagającym remontu, który zresztą cały czas się tu odbywa, ale faktycznie całość trzeba by odremontować niewyobrażalną sumą pieniędzy, a takich oczywiście nie ma. Mimo to naprawdę warto odwiedzić to miejsce majestatyczne i zacne, pamiętające czasy naprawdę dawne.

Po Lubiążu odwiedziliśmy Prochowice - troche zapomniane miasteczko, jednak nie pozbawione uroku, zamek jak widać jest remontowany więc może kiedyś stanie się popularniejsze. Następny w kolejce był Lubin, najbardziej wysunięty na północ na naszej wycieczce. To również urocze miasteczko, nie takie małe, z pięknymi zabytkami, powciskanymi między nową zabudową również taką z czasów PRL. I ostatnie prezentowne tu miejsce to Chróstnik - niedawno stały tu ruiny pałacu, dziś wygląda już pięknie, choć prace jeszcze nie skończone. Niestety właściciel nie przypadł nam do gustu, "Pan bramny" nas przegonił, bo kamery, bo nie wolno, w sumie chyba nawet patrzeć, no i przegonił nas bo bramę musiał otworzyć bo właśnie chyba Pan właściciel przyjechał. No coś w stylu uciekać bo psami pogonię, a przecież pałac zabytkowy, choć czyjaś własność to jednak popatrzeć przecież trzeba móc 🙂 Mam nadzieję, że kiedyś, jak się prace ukończą to się polityka tego miejsca trochę zmieni.

Lubiąż dawne opactwo
Lubiąż dawne opactwo

Kościół Wniebowzięcia NMP w Lubiążu
Kościół Wniebowzięcia NMP w Lubiążu
wnętrze świątyni
Lubiąż
Klasztor w Lubiążu
Opactwo w Lubiążu
Dziedziniec opactwa
wystawy
Kościół Św. Jakuba w Lubiążu
lubiąż
Lubiąż
Prochowice
Prochowice zamek
Lubin
Lubin Park Wrocławski
Lubin Ratusz
Lubin
Lubin
Lubin Ośrodek Kultury
Chróstnik
Chróstnik

Komentarze

Zostaw swój komentarz

marian
20 lipiec 2014 21:37

Miejscowości mi znane tylko przejazdę. Szkoda że trafiłaś na takie przeszkody.Nigdy nie rozumiem takich ludzi.

Maciej A
20 lipiec 2014 13:45

Fakt, monumentalne zabytki,

niestety nie byłem

pozdrawiam

Ela
16 lipiec 2014 21:36

Piękne miejca. Lubiąż robi wrażenie.

Superro.-moje ulubione okolice.

niezly rozmach  w wyprawie  macie Aniu .   Dolny Slas  "gorą"   .

Opactwo pocysterskie w  Lubiążu  to  2 co do wielkosci obiekt sakralny w swiecie .

w Sali  Ksiażęcej  miesci sie najwiekszy podwieszany arras w swiecie ,

z wkompowanymi  postaciami -cos pieknego .  

W wojnie miescil sie tam zaklad Telefunkena  -produkcja  radarow i innej tajnej .

Ruskie po wojnie zrobili tam szpital dla psycholi - (oni wszyscy sa psychole do tej pory z Putinem na czele ) . 

Ruskie skradli  ostatnie insygnia  rodu PIASTOW slaskich  i wywiezli w głąąąąąb .

 

Pozdrawiam Karol 

 

 

 

w latach 90 chcial go kupic   M . Jackson . 

Ostatnio edytowany: 2014-07-16 15:11

Anna Piernikarczyk
16 lipiec 2014 11:54

No są tacy dziwni właściciele jeszcze. Dzięki, no sporo, a dalej w kompie czekają kolejne miejscowości 🙂

Danusia
16 lipiec 2014 11:13

Zdumiewająca jest polityka "pana bramnego" i właściciela. Nie rozumiem takiego zachowania. Co komu szkodzi,że turysta fotkę pstryknie? Przecież to zabytek,dobro ogólne,a że akurat w prywatnych rękach,to nie powinno niczego zmieniać, pisał o tym Karol . No,ale jaki pan,taki kram... Niesamowite jest Aniu jak wiele miejsc odwiedziliście podczas swojego wypoczynkowego wyjazdu. Prawdziwa z was krajtroterska rodzinka.

Anna Piernikarczyk
16 lipiec 2014 11:06

Już jest 🙂

 

Danusia
16 lipiec 2014 10:36

Zdjęcia super,teraz ja czekama na relację:-)

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Prochowice

Prochowice

Lubin

Lubin

Chróstnik

Chróstnik

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022