Pałac Pakoszów
Pałac Pakoszów

Dolina Pałaców i Ogrodów

Komentarze 8
2014-07-03

To nie była jednodniowa wycieczka, pałace, dworki, zamki należące do cudnej Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej "zbieraliśmy" do koszyczka wspomnień niemal każdego dnia wycieczki. Dziś postaram się to poukładać w jedną całość 🙂

Pałac Pakoszów

Najlepiej poznaliśmy jeden z młodszych obiektów na szlaku, czyli Pałac Pakoszów w Piechowicach, który dopiero w 2012 roku powstał z ruin, kiedy do dzisiejszego cudnego stanu doprowadził go potomek dawnych właścicieli. Pałac stanowi luksusowy hotel, ale też to jeden z nielicznych obiektów na szlaku udostepniony każdego dnia do zwiedzania. Podziwiać we wnętrzach mozna śliczną, zrekonstruowaną dużym staraniem Salę Barokową, w której dzis odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Pałac posiada duży teren, który pomału ma przerodzić się w piękny ogród z atrakcjamidla turystów, na razie jest plac zabaw, a za pałacem staw z łabędziami. Na dzień dzisiejszy pałac nie jest jeszcze tak popularny, ale myslę, że wkrótce stanie się perełką szlaku.

Zamek Chojnik

Drugi dobrze poznany obiekt w Dolinie Pałaców i Ogrodów, przy tym bardzo popularny wśród turystów, to zamek Chojnik, już przeze mnie opisany w innej wycieczce, tak więc napiszę, tylko że polecam jego odwiedzenie.

W Jeleniej Górze odwiedziliśmy tak na szybko 3 obiekty - popularny Pałac Paulinum - hotel, Dwór Czarne - siedziba Fundacji Kultury Ekologicznej i Pałac Schaffgotschów w Cieplicach - siedziba Politechniki Wrocławskiej. Będąc w Kowarach podjechaliśmy do 3 pałaców - Pałac Smyrna - obecnie hotel, Pałac w Ciszycy, w nienajlepszym stanie służy na cele mieszkalne i Pałac w Radocinach, całkowicie niedostepny.

Pałac Pakoszów w Piechowicach
Pałac Pakoszów w Piechowicach

W Staniszowie Górnym pochodzilismy sobie po dwóch pałacach, w których powstały hotele i restauracje i które mają ładne obejścia - Pałac na Wodzie i Pałac w Staniszowie Górnym.

Koniecznie musieliśmy też odwiedzić najpiekniejszy dla mnie obiekt w Dolinie Pałaców i Ogrodów czyli Pałac Wojanów - śliczna budowla z pięknym otoczeniem. Działa tu hotel, restauracja, kawiarnia, organizowane są imprezy kulturalne. Bardzo blisko niego leży też Pałac w Łomnicy, a dokładniej Pałac i Dom Wdowy, bo stoją tu dwa obiekty, pałac jest hotelem, a ponadto działa tu Fundacja Dominium Łomnica, która ma na celu ochronę zagrożonego krajobrazu kulturowego. Niedaleko jest też Pałac Królewski w Mysłakowicach służący dziś za budynek szkolny, co ciekawe są tutaj dwa bocianie gniazda na dwóch wieżyczkach obok siebie i w obu był bocian, Natalka stwierdziła że chyba sie małżeństwo pokłóciło i zamieszkało osobno 🙂 Całkiem blisko jest też ładny pałac w Miłkowie - obecnie hotel i restauracja oraz Pałac w Bukowcu - własność Związku Gmin Karkonoskich.

Pałac Pakoszów

W Janowicach Wielkich obejrzelismy Pałac który służy jako Dom Pomocy Społecznej, trochę szkoda tak ładnego obiektu, ale mozna przynajmniej wejśc na dziedziniec. W tej samej miejscowości trzeba odnaleźć Zamek Bolczów, co udało nam się z pewną trudnością, ale o tym w innej wycieczce. Już tak tylko z auta obejrzeliśmy też Wieżę w Siedlęcinie, udostępnioną dla turystów, ale akurat nas tam burza chciała złapać, więc uciekaliśmy 🙂

Sala Barokowa w Pałacu Pakoszów
Sala barokowa w Pałacu Pakoszów
Biblioteka
Sala zabaw
obejście Pałacu Pakoszów
Pałac Wojanów
Pałac Wojanów
Pałac Wojanów
Pałac Wojanow
Pałac Łomnica
Pałac na Wodzie - Staniszów
Staniszów Pałac na Wodzie
Pałac na Wodzie
Staniszów Dolny
Staniszów
Pałac na Wodzie
Pałac Staniszów
Pałac w Staniszowie Górnym
Pałac w Staniszowie
Dom Kawalerów
Pałac Mysłakowice - szkoła
Pałac Miłków
Miłków
Pałac Bukowiec
Pałac Smyrna - Kowary
Pałac w Ciszycy
Pałac w Kowarach
Dwór Czarne Jelenia Góra
Pałac Paulinum w Jeleniej
Pałac Schaffgotschów Cieplice
Pałac w Janowicach Wielkich
Pałac w Janowicach Wielkich
Zamek Bolczów Janowice
Wieża w Siedlęcinie
Zamek Chojnik Sobieszów

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Krzysztof Dorota
16 lipiec 2014 20:30

Aniu piękne zwiedzanko tyle pałaców na raz super  a  my grasujemy w świętokrzyskim i podkarpackim relacje niebawem  pozdrawiamy

ladnie to poukladałas Aniu . 

Moim zdaniem jest to najpiekniejszy rejon w Polsce i jeden z  najpiekniejszych w   europie .

Kto nie byl tam ,  niech zaluje  i czym predzej niech tam pospieszy

  Dolina  Cesarzy i Królów  - dolina  zamkow i palacy oraz folwarkow.

Karol

Ela
14 lipiec 2014 21:05

Piękne te pałace. Do wielu jeszcze nie dotarłam. W Kowarach znajduje sie  Park Miniatur, super miejsce i z tego co wiem mają nowe budowle. 

Anna Piernikarczyk
14 lipiec 2014 17:23

No na wszystko przyjdzie czas 🙂

mokunka
14 lipiec 2014 15:54

Pięknie ! Znam te regiony, mnie najbardziej podobają się pałace w Wojanowie i Łomnicy. Natomiast Wieża Rycerska w Siedlęcinie , z zwenatrz jest niepozorna . Wnętrza natomiast ciekawe...ale nie wiem czy wasze dziewczynki by to zainteresowalo?! Nic straconego Aniu, pojedziecie jak trochę podrosną 🙂

Ostatnio edytowany: 2014-07-14 17:25

Roman Świątkowski
14 lipiec 2014 14:47

Troszkę pozwiedzaliście.

Anna Piernikarczyk
14 lipiec 2014 10:52

Dzięki 🙂 Niebiosa były nam przychylne to korzystaliśmy 🙂 Ja też się naczytałam o dolinie i już mi się marzyła od kilku lat 🙂

Nie mam tu wszystkich obiektów, ale większość i właściwie te najciekawsze, w najlepszym stanie

Ostatnio edytowany: 2014-07-14 10:58

Danusia
14 lipiec 2014 10:31

Tyle już czytałam na PSz o tej dolinie, część miejsc widziałam w relacjach innych krajtroterów,a teraz są tu razem zgromadzone w pięknym albumie zamków i pałaców. Brawo Aniu,wspaniałe ,bardzo radosne i pełne pogody zdjęcia.

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021