widok ze schr. na Rysiance wieczorem
widok ze schr. na Rysiance wieczorem

BESKID ŻYWIECKI: Abrahamów

Komentarze 10
2014-06-19

"Dla jednych góry są tylko rumowiskiem głazów, dla innych najwspanialszą architekturą, wniesioną ponad przemijaniem i trwaniem, dla jeszcze innych wiecznym niedosytem i niespełnieniem. Czym będą dla was – od was tylko zależy. Kochajcie je – będą coraz piękniejsze!" Władysław KrygowskiPowrót ale za to jedną z ładniejszych tras przez grzbiet górski w paśmie Lipowskiego Wierchu i Romanki. Po trasie można podziwiać wiele pięknych krajobrazów, wymienię kilka z nich bo bym musiał pisać i pisać . Na pewno widok na Abrahamów, masyw Lipowskiego Wierchu i Romanki, Hala Boracza, Beskid Mały, Skrzyczne , Barania Góra, Jezioro Żywieckie, Żywiec, Węgierska Górka itd.

widok na Hali Pawlusia
widok na Hali Pawlusia

Spod schroniska na Rysiance ruszamy za oznakowania szlaku czerwonego, który będzie towarzyszył nam aż do końca. Szlakiem którym idziemy to fragment GSB czyli Głównego Szlaku Beskidzkiego, a odcinek przez Abrahamów oznakowany został w 1926 roku przez Władysława Miodowicza. Kierujemy się w kierunku widocznej góry Romanki, schodzimy z hali Rysianka na Halę Pawlusia na której u stóp Romanki znajduje się Przełęcz Pawlusia . Przy choince znaków turystycznych na przełęczy skręcamy w lewo. Szlak prowadzi nas w wysoki las, i przez jakiś czasz będziemy nim wędrować. Szlak biegnie po zboczach szczytu Romanki , którą omijamy. Mijamy Halę Wieprzką i stopniowo schodzimy w dół. Trasa nie męcząca i przyjemna. Po pewnym dłuższym czasie wędrowania, osiągamy Suchy Groń gdzie dołącza szlak niebieski biegnący ze szczytu Romanki. Po 15 minutach dalszego maszerowania docieramy do Turystycznej Stacji na Słowiance gdzie obowiązkowo robimy przerwę. Małe piwko, baton i ruszamy dalej. Wędrujemy częściowo przez las częściowo szlak otwiera widoki na pasmo Romanki-Rysianki i Lipowskiego Wierchu, widać Halę Boraczą , przełęcz Pawlusia oddzielająca górę Romanki od szczytu Rysianki – nie tak dawno byliśmy tam. Wędrując tak docieramy do drugiego na tej trasie prywatnego schroniska Abrahamów. Warto zajrzeć, kupić piwko i wyjść na taras – lepiej smakuje przy takich widokach. Ruszamy dalej a po pewnym czasie szlak otwiera nam widoki na drugą stronę grzbietu na dolinę Soły, Kotlinę Żywiecką i zalesione szczyty Beskidu Śląskiego. Szlak zaczyna ostro schodzić w dół a przed nami panorama na Żabnicę i Węgierska Górkę i oczywiście widoki na widoczne góry. Docieramy do pierwszych zabudowań , a szlak biegnie drogą asfaltową. Można poczekać na przystanku na autobus lub podążyć pieszo. Niezbyt interesujący odcinek trasy do momentu dotarcia pod jeden ze schronów z czasów II Wojny Światowej Schron Wędrowiec. Jeszcze kawałek i centrum WG.Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
13 lipiec 2014 08:21

Elu na początku Sierpnia jak już kiedyś pisałem od 4, a już dzień później 05.08 w planach spacer szlakami na Szrenicę, Wielki Szyszak.

Pozdrawiam Roman

Maciej A
13 lipiec 2014 01:31

pięknie pięknie i Vangelis w tle...

byłem tam całkiem niedawno i fajnie wspominam,

 na Słowiance też piwko było :-)

pozdrawiam

Ela
12 lipiec 2014 18:11

To daj znać Romku kiedy będziesz w Szklarskiej. Może gdzieś na szlaku się spotkamy🙂. Super zdjęcia i relacja.

Roman Świątkowski
10 lipiec 2014 22:52

Karolu jak najbardziej i trzymam Cię za słowo.

W sierpniu wybieramy się połaźić po dalszej części Karkonoszy.Byliśmy w częsci Karpacza w zeszłym roku a w tym Szklarszka Poręba moze sie gdzieś na szlaku spotkamy.

Krzysztof Dorota
10 lipiec 2014 22:01

I znowu super zazdraszczamy he he my górki mamy w planie w sierpniu pozdrawiamy

mokunka
10 lipiec 2014 20:44

Pięknie przemierzasz Beskidy Romku🙂. Super ! Doskonały cytat W. Krygowskiego przytoczyleś !

Danusia
10 lipiec 2014 18:54

Widzę,że bardzo planowo realizowałeś swoją górską wędrówkę Romku. Poziwiam.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
10 lipiec 2014 16:31

piękne wędrowanie  Romanie.

 

Zostaw troche  tego zywca dla mnie 

 

Karol

 

 

Anna Piernikarczyk
10 lipiec 2014 12:20

Jak widze coś się posty nie dodają, nad tym tez zaraz popracujemy, super wędrowanie dalsze, śliczne zdjęcie łąki w avatarze wycieczki, już takmało takich łąk 🙂

marian
10 lipiec 2014 11:56

Świetnie Roman sobie wędrujesz. Zawsze podziwiam takich ludzi.Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021