, mokunka
, mokunka

Śladami historii w Baranowie Sandomierskim

Komentarze 11
2014-07-09

Niewielka miejscowość Baranów Sandomierski, położona w północnej części woj. podkarpackiego, w Kotlinie Sandomierskiej .Niedaleko płynie królowa polskich rzek – Wisła. Malowniczo wśród licznych łąk , lasów pól uprawnych. Na odcinku w okolicy Baranowa Sandomierskiego jest nieuregulowana , co niewątpliwie dodaje jej uroku, choć niestety sprzyja sytuacjom powodziowym .

Obecnie Baranów Sandomierski to gmina . Jej główną atrakcją jest zamek czyli pokazowa rezydencja magnacka . Aż trudno uwierzyć, że wybudowano go w XVI wieku . Nie licząc odbudowy po XIX-wiecznym pożarze i zniszczeń okresu II Wojny Światowej nie ingerowano w styl architektoniczny zamku, wybudowanego na wzór włoskich budowli.

, mokunka
, mokunka

Byłam w Baranowie , kiedyś przed bardzo wielu laty , (jeszcze sprzed PSz ) i cieszę się, że dane mi było być parę dni temu ponownie . Zamek otoczony ogromnym obszarem zielonym, stanowi obecnie cały zespół pałacowo-parkowy. Robi wrażenie. Jest naprawdę perełką architektoniczną ! Nieco podobny jest do zamku w Krasiczynie, kto widział obydwa na pewno doszuka się analogii. W Krasiczynie dodatkową atrakcją parku są stawy. Tu jest tylko niewielki zbiornik wodny tuż za hotelem ,wybudowanym niedaleko zamku ; jednak nie jest on wart uwagi.

Zamek w Baranowie można zwiedzać indywidualnie. Czas praktycznie nieograniczony .Wystarczy opłacić wstęp na teren owej magnackiej rezydencji . Wstęp każdej osoby to tylko symboliczna złotówka, wjazd samochodem na wyznaczony na terenie parku miejsca to 5 zł. Jednak jeśli ktoś chce obejrzeć zbrojownię czy zmieniające się wystawy czasowe , to już trzeba dodatkowo wykupić bilet . Bilet rodzinny to 35 złotych dla rodziny 2+2. Za to jest to full opcja, dostęp do praktycznie każdego zakamarka zamkowego.

, mokunka
, mokunka

Park przyzamkowy zadbany, kolorowy , pełen rzeźb , rabat , pnączy dzikiego wina, które w wielu miejscach wspina się na zamkowe mury. Jedynie fontanny nie działają .Aż dziwne! Wszak temperatura ponad 30 stopni….

Pospacerowaliśmy , pozwiedzaliśmy . Pięknie - jestem pod wrażeniem tej magnackiej okazałej budowli . Nazywana jest ona przez wielu historyków Małym Wawelem i muszę przyznać, iż nazwa jest adekwatna do tego wiekowego uroczego i doskonale zachowanego obiektu .

, mokunka
, mokunka
, mokunka

 

 

, mokunka
, mokunka

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
14 lipiec 2014 16:38

[cytuj autor='A Maciej']Piękny zameczek, tak sobie pomyślałem że byłabyś fajną przewodniczką, kompleksowo opisane , jak zawsze zresztą pozdrawiam [/cytuj]

Dzięki Macieju 🙂 rownież pozdrawiam

 

Ostatnio edytowany: 2014-07-14 16:39

Maciej A
13 lipiec 2014 01:05

Piękny zameczek,

tak sobie pomyślałem że byłabyś fajną przewodniczką,

kompleksowo opisane , jak zawsze zresztą

pozdrawiam

marian
10 lipiec 2014 11:37

Pięknie tam. Bardzo mi się podoba ale niestety nigdy tam nie byłem . Cieszę się że mogę przez Psz. poznać ten kraj .Mokunko jesteś niesamowita.

Anna Piernikarczyk
10 lipiec 2014 11:28

Już pracujemy nad tymi zdjęciami, trochę to problematyczne

A Baranów cudny, widzieliśmy nie tak dawno faktycznie ten zamek i jest godny podziwiania 🙂

mokunka
10 lipiec 2014 09:19

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Faktycznie, piękny ten zamek/pałac w Baranowie Sandomierskim! Jestem pod ogromnym wrażeniem!!! Dzięki Mokunko za pokazanie tego miejsca. PS. Widzę, że Tobie bez problemów "wchodzą" zdjęcia pionowe. Ja coś nie mogę sobie poradzić z tym problemem, ale powalczę jeszcze na 3-cim kompie w weekend. [/cytuj]

 

Z wgrywaniem zdjeć problem i to duży. Nigdy tak nie bylo, teraz po zmianach na PSz się "jakoś porobiło". Pisalam o tym w wątku o problemach technicznych. Usilowalam wgrać 45 fot, niestety nie dalo rady i wiesz Marcin_Henioo to raczej nie jest wina komputera....

Cieszę sie, że Baranów Wam sie podoba 🙂 Niedawno w Baranowie była Ania , wybierają sie Dorka i Krzych, cieszę się, że i mnie było dane tam dotrzeć !

Danusia
10 lipiec 2014 07:27

Piękny zamek w Baranowie. Nigdy tam nie byłam. Miło z Tobą spacerować po zamkowych zakamarkach.

Marcin_Henioo
10 lipiec 2014 07:00

Faktycznie, piękny ten zamek/pałac w Baranowie Sandomierskim! Jestem pod ogromnym wrażeniem!!! Dzięki Mokunko za pokazanie tego miejsca.

PS. Widzę, że Tobie bez problemów "wchodzą" zdjęcia pionowe. Ja coś nie mogę sobie poradzić z tym problemem, ale powalczę jeszcze na 3-cim kompie w weekend.

Roman Świątkowski
09 lipiec 2014 22:57

Fajnie zwiedzasz Kielszczyznę, Sandomierskie a zamek faktycznie tak jak opisujesz super
 

Ostatnio edytowany: 2014-07-10 05:07

mokunka
09 lipiec 2014 21:45

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Mokunko zamek bardzo nam się podoba z tydzień tam będziemy sprawdzimy na własne oczy te cacko 🙂)))) POZDRAWIAMY [/cytuj]

Super 🙂 jedźcie , zwiedzajcie 🙂 . Usiłuje wgrac resztę fot ale jest jakis problem....pisalam o tym w watku o problemach technicznych . Mam nadzieje, że wkrótce sie uda wgrać pozostale !

Krzysztof Dorota
09 lipiec 2014 21:41

Mokunko zamek bardzo nam się podoba z tydzień tam będziemy sprawdzimy na własne oczy te cacko 🙂)))) POZDRAWIAMY

Piekny ten Baranow S.

Mokunka w podrozy -oj tak

 

Pozdrawiam  Karol

Ostatnio edytowany: 2014-07-09 19:39

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023