, mokunka
, mokunka

Na Szlaku Orlich Gniazd – Mirów

Komentarze 11
2014-06-30

Pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie . Nic to jednak, ostatnio bowiem w Polsce pogoda bywa baaardzo zmienna . Zapada decyzja –jedziemy !

Dość dusznym i parnym popołudniem powitał nas zamek w Mirowie. Kolejny zamek, z czasów Kazimierza Wielkiego. Piękny, wkomponowany w potężne jurajskie , wapienne skały . Pierwsze wzmianki o mirowskiej warowni pochodzą z XIV wieku . Dotyczą one jednak kamiennego zamku . Historyczne źródła podają, iż wcześniej istniał tam prawdopodobnie drewniany niewielki gród (analogiczny , jak ten na górze Birów kolo Ogrodzieńca) .

, mokunka
, mokunka

Drewno jednak nie jest trwałym materiałem…. I trudno dokładnie wiedzieć jak ów gród wyglądał . Za to ruiny kamiennego zamku ,wyglądają majestatycznie do dziś ! Choć , trzeba dodać, że Mirowska warownia nie należała do tych najokazalszych.

Piękne usytuowana , na wzgórzu , przez wieki spełniała swą rolę jako zamek obronny. Dopiero Potop Szwedzki, w znacznym stopniu przyspieszył upadek warowni . Zamek w Mirowie definitywnie został opuszczony pod koniec XVIII wieku.

, mokunka
, mokunka

Obecnie od kilku już lat trwają prace konserwatorskie. Nie będzie jednak odbudowy zamku ( jak stalo się w pobliskich Bobolicach) , choć właścicielem zamków jest ta sama osoba senator Lisiecki. Mirowski zamek, będzie zabezpieczony w postaci tzw –trwałej ruiny. Możliwe będzie odwiedzanie wnętrza zamku , gdzie docelowo ma się mieścić informacja turystyczna i niewielkie muzeum lub salka tradycji.

Zmiany w Mirowie , widać gołym okiem. Ostatnio byliśmy 2 lata temu. Zrekonstruowano część murów obronnych. Trwa wzmacnianie jednej ze ścian zamku. Pięknie wyglądają ruiny na tle jurajskiego krajobrazu. Wśród majestatycznych ostańców wapiennych , o przepieknych kształtach rzeźbionych przez siły przyrody na przestrzeni milionów lat ! Bowiem, jak sama nazwa wskazuje skały pochodzą z ery mezozoicznej głównie Jury choć krańcowo tez z Triasu i Kredy. Wtedy na obszarze dzisiejszej Jury Krakowsko -Częstochowskiej…. szumiało morze , stąd na wapiennych skałach odciski pancerzy morskich żyjątek. Zwane amonitami. Obfociłam dla was jeden amonit, sporych rozmiarów, na kamieniu , użytym do wzmacniania murów obronnych.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Dobrze rozwinęła się w Mirowie i okolicy infrastruktura turystyczna . Sporo agroturystycznych gospodarstw, karczma, restauracje , bezpłatne parkingi, ścieżki rowerowe. Z Mirowa tylko 2 km do Bobolic , z pięknie odbudowanym zamkiem… ale o tym w następnej opowieści 🙂

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
06 lipiec 2014 14:52

trzymam kciuki

mokunka
06 lipiec 2014 14:32

[cytuj autor='A Maciej'][cytuj autor=' mokunka']Wiesz Marian obfociłam , z każdej strony , bo te riuny wyglądaja nieco inaczej od frontu i z każdego kierunku świata. Foty wewnątrz ruin zrobił moj maż , bo trzeba było ekwilibrystycznych zdolnośći aby tam sięgnąć aparatem, przez wyłom w murze....a ja o kuli, więć dla mnie niewykonalne .   Romku, lubimy wracać na Jure , racja 🙂  Szlak Orlich Gniazd to taka okolica, która nigdy sie nie znudzi 🙂 [/cytuj] a jednak o kuli :-(, sama wycieczka fajna, znane mi miejsce, co jakiś czas staram się zajrzeć, też lubię pozdrawiam [/cytuj]

Tak, tak Maćku ...jednak o kuli 😉 ale nic to , daje radę 🙂

Maciej A
05 lipiec 2014 22:46

[cytuj autor=' mokunka']Wiesz Marian obfociłam , z każdej strony , bo te riuny wyglądaja nieco inaczej od frontu i z każdego kierunku świata. Foty wewnątrz ruin zrobił moj maż , bo trzeba było ekwilibrystycznych zdolnośći aby tam sięgnąć aparatem, przez wyłom w murze....a ja o kuli, więć dla mnie niewykonalne .   Romku, lubimy wracać na Jure , racja 🙂  Szlak Orlich Gniazd to taka okolica, która nigdy sie nie znudzi 🙂 [/cytuj]

a jednak o kuli :-(,

sama wycieczka fajna, znane mi miejsce, co jakiś czas staram się zajrzeć, też lubię

pozdrawiam

Tadeusz Walkowicz
04 lipiec 2014 15:57

Jeszcze w tym roku tu nie byłem, może rowerem.

Pozdrawiam Tadek

ciekawa historycznie wyprawa Mokunki .

 

Pozdrawiam karol

PS.

probuje  od 2 dni  dodac i ocenic  i NIC 

mokunka
01 lipiec 2014 14:07

Wiesz Marian obfociłam , z każdej strony , bo te riuny wyglądaja nieco inaczej od frontu i z każdego kierunku świata. Foty wewnątrz ruin zrobił moj maż , bo trzeba było ekwilibrystycznych zdolnośći aby tam sięgnąć aparatem, przez wyłom w murze....a ja o kuli, więć dla mnie niewykonalne .

 

Romku, lubimy wracać na Jure , racja 🙂  Szlak Orlich Gniazd to taka okolica, która nigdy sie nie znudzi 🙂

marian
01 lipiec 2014 12:37

Też chętnie bym tam wrócił.Świetnie nam zamek obfociłaś .Pozdrawiam.

Roman Świątkowski
01 lipiec 2014 11:05

Piękne ruiny zamku Orlich Gniazd. Tak ja i Ty lubię wracać , oczywiście w miare możliwości w miejsca już odwiedzone jak te zamki nie wspomnę o Ogrodzieńcu. 

Wyprawa na piątke, zdjęcia jak i opis wycieczki fajne.

Danusia
01 lipiec 2014 07:45

Piękne "trwałe ruiny":-) I polska flaga na szczycie,jak w Ogrodzieńcu. Super,ze macie tam stosunkowo niedaleko i możecie co jakiś czas zaglądać.

mokunka
30 czerwiec 2014 20:39

Racja Aniu , piękny.jak cały Szlak Orlich Gniazd 🙂

Anna Piernikarczyk
30 czerwiec 2014 18:05

Piekny Mirów jak zawsze 🙂 Szkoda że nadal nie otwarty dla turystów, już byliśmy w rym roku, ale też tylko zza ogrodzenia

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023