, Ela
, Ela

Zdobywamy odznakę Korony Sudetów- Skopiec

Komentarze 9
2014-06-19

Boże Ciało, w tym roku odpuszczamy sobie procesję, mszę zaliczamy z rana, szkoda pogody na siedzenie w domu. Wyruszamy na Skopiec, najwyższy szczyt Gór Kaczawskich wysokość 724m npm. W planach był szybki wyjazd na szczyt i do domciu, ale jak to z planami bywa szybko się zmieniają. I zamiast w prostej drodze zmierzać do celu my lekko zbaczamy i zachaczamy o Wieżę Widokową w Radmomierzu. Jest ona jednym z najciekawszych miejsc i najcenniejszym zabytkiem w gminie Janowice Wielkie. Dawniej była to dzwonnica przy nieistniejącym dziś kościele. Wieża została wyremontowana w 2010 roku a na rzucie dawnego kościoła powstał budynek Informacji Turystycznej, czynnej nawet w Boże Ciało. Zwiedzanie darmowe, a do tego niesamowita panorama na Rudawy Janowickie ze słynnymi "cyckami" oraz całe Karkonosze. Punkt otwarty cały tydzień, w dni robocze od 9 do 17 a w soboty i niedziele od 10 do 18. Polecam, warto tam wstapić choć na chwilę, szukać nie trzeba jest przy drodze z Jeleniej Góry na Wrocław.

Z Radomierza ruszamy do Komarna, małej wioski z wieloma ciekawymi zabytkami i żółtym szlakiem na Skopiec. Znajdują się tu dwa obok siebie kościoły, pw Jana Chrzciciela który funkcjonuje do dziś oraz pw Św. Jacka. Na przeciw kościoła znajduję się pałac, niestety nie dostępny i ukryty za zielenią drzew. Stąd ruszamy autem do końca drogi ostro pod górkę. Na samym jej końcu zostawiamy nasz pojazd i maszerujemy polną drogą, za wiatą Koła Łowieckiego skręcamy w prawo i maszerujemy lekko pod górkę i tu mamy dylemat bo mapa została w aucie a tu dwa szczyty obok siebie jeden to Baraniec 720 m npm. a drugi to Skopiec 724m npm. I bądź tu mądry, na chybił trafił wybieramy ten po prawej podziwiamy panoramę. Oznakowania żadnego niestety. Gdy dochodzimy do rozwidlenia drogi Tomek mówi sprawdzmy drugi szczyt i ta decyzja okazła się strzałem w 10.

, Ela
, Ela

Na drzewie przywieszona mała karteczka Skopiec więc maszerujemy dalej, na górze usypany kopczyk z kamieni jako znak szczególny i na brzozie wyryty napis. Z tego miejsca zero widoków. To jedyne oznaczenia tego szczytu. A szkoda, bo jest zaliczany i do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polski. Oczywiście nie ma gdzie potwierdzić że byliśmy , więc zostaje nam wieża w Radomierzu, bo w najprostrzej lini jest najbliżej.

Wieża widokowa w Radomierzu, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Panorama na Rudawy Janowickie, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Kościół w Radomierzu, Ela
Komarno Kościół pw. Jana Chrzciciela , Ela
, Ela
, Ela
Kościół pw. Św. Jacka, Ela
, Ela
, Ela
Zespół pałacowy, Ela
, Ela
Po drodze, Ela
, Ela
Skopiec, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Wiata Koła Łowieckiego, Ela
, Ela
, Ela
, Ela

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
27 czerwiec 2014 06:59

Jak zdobędziesz ta wymarzona koronę,to zostaniesz tursytyczna królową Karkonoszy:-) Trzymam kciuki!

Roman Świątkowski
26 czerwiec 2014 16:33

Tak to fakt 19 czerwiec pogodą nam dopisał i to bardzo słoneczną.

Zdjęcia fajne.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
25 czerwiec 2014 10:59

super wyprwawy .

Ela nie usiedzi  !!.

lubie te  strony  i te klimaty

 

Karol Barsolis

 

Turysta Kulturowy

Anna Piernikarczyk
24 czerwiec 2014 21:36

No to Wy już nieźli wyczynowcy jesteście, tylko nam chylić czoła 🙂 Powodzenia w Waszym założeniu!

Ela
24 czerwiec 2014 21:33

Aniu jeszcze do zdobycia w Koronie 19 a w Koronie Polski 28 ale wiele się pokrywa więc czasami będą dwa grzyby w jednym barszczu.

Ostatnio edytowany: 2014-06-24 21:33

Anna Piernikarczyk
24 czerwiec 2014 21:22

Dla chcącego nie ma nic trudnego 🙂 Elu brawo za wytrwałość i tak jak Marian jestem ciekawa ile szczytów przed Wami

marian
24 czerwiec 2014 21:15

Aja myślałem że Ela odpoczywa a ona nie marnowała czasu.GRATULACJE.

Krzysztof Dorota
24 czerwiec 2014 21:14

Fajnie nie tracicie czasu z tym potwierdzaniem to musicie się trochę napocić bo faktycznie nie ma schronisk ale widać znajdujecie sposób 🙂))

Anna Piernikarczyk
24 czerwiec 2014 19:36

Lubimy serie wszelakie, widzę, że znów szykujesz nam pasjonującą serię turystyczną 🙂

Zwiedzone atrakcje

Komarno

Komarno

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023