Szkoła
Szkoła

Żywiecki Park Etnograficzny czyli Skansen w Ślemieniu

Komentarze 9
2014-06-22

W niedzielę po Odpuście w kościele ślemieńskim wybraliśmy się do Skansenu w Ślemieniu czyli do Żywieckiego Parku Etnograficznego. To piękne miejsce w cudnej scenerii górskiej stanowi najmłodszy skansen w Polsce, wciąż jeszcze się organizuje i powstaje, ale można już tutaj sporo zobaczyć a jeszcze wiecej się dowiedzieć.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, w naszym wypadku przewodniczką, która bardzo ciekawie opowiadała nam o dawnym życiu na Ziemi Żywieckiej, o budownictwie, pracy i życiu codziennym i społecznych ciekawostkach. W autentycznych zabytkowych chatach prezentowane są różne wystawy, wśród autentycznego lub zrekonstruowanego wyposażenia. Wszystko bardzo gustownie urządzone.

Skansen w Ślemieniu
Skansen w Ślemieniu

Jest mieszkanie bogatego chłopa, jest oryginalna apteka, jest chata zielarki. W każdej chałupie kuchnia - najważniejsze miejsce w domu, alkierz czyli sypialnia, i miejsce dla zwierząt, z klepiskiem. Są studnie, piwniczki, jest też lamus czyli spichlerz księdza, obok którego niedługo ma też stanąć drewniany kościółek, przed którym na brukowanym placu będą odbywać się jarmarki. Wielka dbałość o autentyczność sprawia, że prawdziwie można się tu przenieśc w czasie. Polecam!

Piwniczka w skansenie
Lamus
Chałupa bogatego chłopa
autentyczna apteka
Strój góralski
Strój mieszczański
Żywiecki Park Etnograficzny - kuźnia
Skansen w Ślemieniu
dom zielarki
ogródek zielarki
studnia z żurawiem
wystawa wojenna
Żywiecki Park Etnograficzny
Klepisko

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
26 czerwiec 2014 15:59

Wszystko to co lubię - wycieczka na dodatek z rodziną i zabudowa dawna , drewniana po prostu stara i zabytkowa. Super

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
25 czerwiec 2014 13:44

piekna rodzinna wyprawa.

piekne widoki

 

Karol 

Anna Piernikarczyk
24 czerwiec 2014 21:41

No tutaj tego trochę brakło, ale za to byliśmy sami przez większość drogi, dopiero na końcu się mała grupka do nas dołączyła, także miałam przynajmniej spokój przy robieniu zdjęć, bez tłoku 🙂

Ela
24 czerwiec 2014 21:39

Świetne miejsce, bardzo ciekawe. Lubię zwiedzanie z przewodnikiem, ale też lubię potem czas dla siebie na spokojne zwiedzanie. 

Anna Piernikarczyk
24 czerwiec 2014 20:03

Dzięki no ciągnie ciągnie, bo faktycznie ładna okolica, szczególnie jak czasem od Porąbki jedziemy i najpierw jezioro Międzybrodzkie, Góra Żar, tamka na postój i Jezioro Żywieckie - niezły kompleks widoków 🙂

A to nasze widoki z działki, dla dzieci to raj, cały dzień na dworze, bo w domu tylko beton wokół 🙂

Ostatnio edytowany: 2014-06-24 20:13

mokunka
24 czerwiec 2014 19:58

W cudnej okolicy rodzice mają działkę Aniu🙂 a ja się wlaśnie zastanawiałam co was tak do tego Ślemienia ciągnie.... super baza wypadowa !

marian
24 czerwiec 2014 16:44

Fajnie  jest trochę przypomnieć sobie jak dawniej ludzie żyli.

Anna Piernikarczyk
24 czerwiec 2014 15:36

Do Slemienia to mamy kawałek dość, ale moi rodzice mają tam działkę, więc jest baza żeby coś więcej zobaczyć, w górskich okolicach 🙂 Prawda taka, że to 120 km więc nie tak dużo, ale na nasze warunki polskie to czasem nawet 3 godziny jazdy, obłęd.

Danusia
24 czerwiec 2014 14:26

Świetnie,że mieszkacie w tak bogatych w turystyczne atrakcje okolicach,że nie sposób się nudzić w weekendy:-) I teWasze rodzinne wyprawy są super!!!

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022