Zabudowania klasztortne OO. Cystersów w Szczyrzycu, Tadeusz Walkowicz
Zabudowania klasztortne OO. Cystersów w Szczyrzycu, Tadeusz Walkowicz

Szczyrzyc i okolice - trasa 931

Komentarze 7
2014-06-18

Ziemia Szczyrzycka i okolice.

Dziś wybieram się Busem do Szczyrzyca i okolicznych wiosek śladami zabytków.

Tablica informacyjna, Tadeusz Walkowicz
Tablica informacyjna, Tadeusz Walkowicz

Zespół klasztorny to rozległy kompleks z parkiem, terenami gospodarczymi - cyster­si tradycyjnie trudnią się uprawą roli i hodowlą, oraz budynkami z kościołem, klasz­torem i dawnym spichlerzem.

W wybudowanym w 1620 r. na planie krzyża klasztor­nym kościele, z dawnych form gotyckich zachowało się tylko kilka portali. Wewnątrz, obok barokowych ołtarzy, zwracają uwagę rokokowe konfesjonały oraz stalle z rzeźbionymi lwami. Warta uwagi jest także okazała nowoczesna polichromia prezbiterium oraz piękne drzwi frontowe z XVI w. Bardzo cenne są także organy z 1892 r. Naj­ważniejsza w świątyni jest boczna kaplica otoczonej kultem Matki Boskiej Szczyrzyckiej, z XVI-wiecznym obrazem przystrojonym w blaszane sukienki i korony.

Wejście do kościoła, Tadeusz Walkowicz
Wejście do kościoła, Tadeusz Walkowicz

Do kościoła przylegają budynki klasztorne z XVIIw. W dawnym spichlerzu, pełniącym obecnie funkcję bocznej bramy klasztoru, urządzono muzeum. Zebrano w nim militaria (szable, miecze i rapiery, kosy z po­wstania kościuszkowskiego), kolekcję dawnych monet, narzędzia i szaty liturgiczne. Mamy tu XIII-wieczne rękopisy i starodruki, a najcenniejszym eksponatem jest mapa świata z końca XIII w. Osobny dział to zbiory etnograficzne, w których znalazły się przedmioty rodzimej kultury materialnej, a także pamiątki z egzotycz­nych krajów. Warto również obejrzeć kolekcję sztuki ludowej i wystawę dotyczącą dziejów klasztornego browaru. Można napić się piwa firmo­wanego przez zakonników ze Szczyrzyca i reklamowany jako produkt sporządzony według starej klasztornej receptury.

W odległości 3 km. Od Szczyrzyca znajduje się ciekawa wieś - Góra Świętego Jana. Idąc tam po obu stronach drogi ciągną się sady.

Wnętrze, Tadeusz Walkowicz
Wnętrze, Tadeusz Walkowicz
Wnętrze, Tadeusz Walkowicz

Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Górze Świętego Jana zbudowany w latach 1907-1913, znajdująca się w Górze Świętego Jana. Kościół wzniesiono z cegły, na planie krzyża, w stylu neoromańskim. Jest to budowla trzynawowa, w układzie bazylikowym. Prezbiterium jest tej samej szerokości co nawa główna i zamknięte wielobocznie. Przylegają do niego przybudówki zakrystii. Nad całością góruje smukła wieża składająca się z kilku poziomów: w przyziemiu znajduje się przedsionek, nad nim część na planie kwadratu, następnie część na planie ośmioboku. Nad nawą główną znajduje się druga, mniejsza wieżyczka z sygnaturką. Kościół otacza kamienny mur z lat 1860-1870.

Teraz wracając do Szczyrzyca, pójdę dalej zielonym szlakiem przez mała wioskę Janowice do Jodłownika.

Ogrody klasztorne, Tadeusz Walkowicz
Ogrody klasztorne, Tadeusz Walkowicz

Wieś istniała już w średniowieczu. Pierwsza pisemna wzmianka o niej pochodzi z 1361r. W XIX wieku Jodłownik był własnością zakonu Cystersów z pobliskiego Szczyrzyca. Przeprowadzili oni wówczas generalny remont kościoła, założyli cmentarz i zbudowali most na rzece. Obecnie większość mieszkańców Jodłownika utrzymuje się z rolnictwa: sadownictwa, krzewiarstwa i hodowli bydła. Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Jodłowniku - zabytkowa świątynia , pełniąca pierwotnie funkcję kościoła parafialnego, a obecnie kościoła pomocniczego parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Fundatorem modrzewiowego kościółka w Jodłowniku był w 1585 roku właściciel wsi – Przecław Niewiarowski. Jest to świątynia wzniesiona z drewna modrzewiowego, według zasad konstrukcji zrębowej. Jest w całości oszalowana pionowo i pokryta gontem. W jej założeniu architektonicznym można zauważyć elementy stylu gotyckiego. Jest to kościół jednonawowy, z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium, do którego przylega niewielka zakrystia. Góruje nad nim kwadratowa wieża z nadwieszoną izbicą. Na dachu znajduje się również niewielka sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę, dobudowana w XVII wieku. Obok starego kościółka stoi gmach wybudowanego w latach 1981-1987 nowego kościoła.

Pogoda nie sprzyja spacerom, słońce świeci bardzo ostro. Dalej wśród sadów zmierzam do Wilkowiska. Zabytkowy kościół p.w.św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wilkowisku wzniesiono w latach 1923 – 1927 na miejscu poprzednich zniszczonych przez pożary kościołów. Wewnątrz znajdują się elementy poprzednich kościołów: krucyfiks z XVw, obraz Matki Boskiej Dobrej Opieki z przedstawieniem króla z orszakiem – XVIIIw. Na wieży dwa dzwony z XVI i XVIIw. Naprzeciw kościoła plebania z XIXw. Zbudowana w stylu małopolskiego dworku.

Zabudowania klasztorne, Tadeusz Walkowicz
Zabudowania klasztorne, Tadeusz Walkowicz

Krajobraz się zmienił teraz wokół łąki. Przez dość ruchliwą drogą do malutkiej wioski Stróża. Kościół w Stróżach pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, zbudowany w 1923r. Kościół neogotycki z cegły, kryty dachówką i blachą. Jednonawowy, z węższym prezbiterium i dwiema kaplicami po bokach nawy: od frontu kwadratowa wieża. Wewnątrz sklepienia neogotyckie. Dachy siodłowe, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. Na wieży hełm w kształcie iglicy.

Ostatni odcinek po zabytkach to wieś Skrzydlna. Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej – to zabytkowy kościół z XVI wieku, pierwotnie w całości drewniany, obecnie drewniano-murowany Jest to kościół jednonawowy, drewniany, konstrukcji zrębowej, do którego dobudowano z kamienia prezbiterium i zakrystię. Od południa posiada niewielką kaplicę. Nawę przykrywa jednokalenicowy dach z wieżyczką na sygnaturkę. Góruje nad nim drewniana wieża z nadwieszona iglicą i barokowym hełmem. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica. Kościół stoi w otoczeniu kilku starych drzew, które są obecnie pomnikami przyrody. Otacza go kamienny mur, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku z trzema niewielkimi kapliczkami z I połowy XIX wieku. Obok ogrodzenia znajduje się kilka starych nagrobków, które są pozostałością po znajdującym się tu kiedyś cmentarzu parafialnym. Obecnie prowadzone są prace remontowe. Po wzniesieniu nowego kościoła w 1993r, stara świątynia stała się kościołem pomocniczym i jest rzadko wykorzystywana.

Zabudowania klasztorne - browar, Tadeusz Walkowicz
Czarne łabędzie, Tadeusz Walkowicz
Zabudowania klasztorne, Tadeusz Walkowicz

I powrót do Kasiny Wielkiej. W upale to 22 km w ciągu 5,5 godziny.

Muzeum w starym spichlerzu, Tadeusz Walkowicz
Klasztor, Tadeusz Walkowicz
Zabudowania klasztorne, Tadeusz Walkowicz
Restauracja Marysia z mini browarem, Tadeusz Walkowicz
Piwo Szczyrzyckie, Tadeusz Walkowicz
Maleńki cmentarz w Szczyrzycu, Tadeusz Walkowicz
Nagrobki, Tadeusz Walkowicz
Klasztorne krowy, Tadeusz Walkowicz
W oddali Góra Świętego Jana, Tadeusz Walkowicz
Kościół ścięcia św.Jana Chrzciciela, Tadeusz Walkowicz
Wewnątrz, Tadeusz Walkowicz
Wewnątrz, Tadeusz Walkowicz
Kościół ścięcia św.Jana Chrzciciela, Tadeusz Walkowicz
Wokół sady, Tadeusz Walkowicz
Budynki podworskie w Janowicach, Tadeusz Walkowicz
Janowice, Tadeusz Walkowicz
Wieś Jodłownik, Tadeusz Walkowicz
Nowy kościół, Tadeusz Walkowicz
Tablica informacyjna, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowy kościół z XVI w., Tadeusz Walkowicz
Wieś Wilkowisko, Tadeusz Walkowicz
Tablica informacyjna, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowy kościół w Wilkowisku, Tadeusz Walkowicz
Wewnątrz, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowy kościół w Wilkowisku , Tadeusz Walkowicz
Wieś Stróże , Tadeusz Walkowicz
Kościół w Stróżach , Tadeusz Walkowicz
Wewnątrz, Tadeusz Walkowicz
Wewnątrz, Tadeusz Walkowicz
Wieś Skrzydlna, Tadeusz Walkowicz
Tablica informacyjna, Tadeusz Walkowicz
Zabytkowy kościół z XVI w , Tadeusz Walkowicz
Nowy kościół , Tadeusz Walkowicz
Skrzydlna, Tadeusz Walkowicz

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tadeusz Walkowicz
23 czerwiec 2014 12:54

Pięknie tu jest gdy kwitną jabłonie, idąc wokół mnie tylko sady...sady i sady. Dzięki Wszystkim za pobyt u Mnie.

Tadek

Anna Piernikarczyk
23 czerwiec 2014 09:52

Bardzo ładnie 🙂 to tereny rodzinne mojego szwagra

Marcin_Henioo
23 czerwiec 2014 09:49

Przepiękne te kościółki w Jodłowniku i Skrzydlnej.

Lucy i Tom
23 czerwiec 2014 08:24

Tam jeszcze mnie nie było. Muszę się wybrać 🙂

marian
21 czerwiec 2014 20:55

Jak dobrze sobie kojarze to w planach masz Sudety, Jak tak, to zniecierpliwością czekam na relacje.Pozdrawiam.

Tadeusz Walkowicz
21 czerwiec 2014 19:39

Planując postój w Kasinie zobaczyłem że okolice też jest piękna, więc postanowiłem zrobić wycieczkę po okolicach Szczyrzyca.

Tadek

marian
21 czerwiec 2014 15:14

 Ciekawe miejscowości  nam pokazujesz.

Zwiedzone atrakcje

Szczyrzyc

Szczyrzyc

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023