, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak

Po Sandomierzu ze Studentami

Komentarze 10
2014-05-02

Na życzenie przyjaciółki z Łódzkiej Szkoły Filmowej miałem przyjemność zorganizować i oprowadzić wycieczkę kilkunastoosobową po moim rodzinnym Sandomierzu. Data wycieczki nie była przypadkowa gdyż w tych dniach odbywały się w mieście dni Uni Europejskiej połączone z wieczornym koncertem Ani Wyszkoni i nocnym plenerowym pokazem mody, oraz Festiwal Filmów Niezwykłych.

Studenci jak to studenci z umówionej godziny 8 rano spozniają się i do Sandomierza przybywają na 9:30 ale okej nic się nie dzieje. Po przywitaniu i bliższym zapoznaniu się udajemy się do hotelu SARMATA celem zakwaterunku oraz porannego śniadania. Następnie około godziny 11 wyruszamy planowo na Stare Miasto które z racji w/w imprez zaczyna przepełniać się zarówno mieszkańcami jak i sporą ilością turystów. Zwiedzanie rozpoczynamy od Bramy Opatowskiej - gotyckiej bramy wjazdowej pochodzącej z drugiej połowy XIV wieku ze szczytu której można podziwiać przepiękne widoki zarówno lewo jak i prawobrzeżnej części Sandomierza.

, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak

Po zejściu z bramy idąc ulicą opatowską zachaczamy o CAFFE MAŁA na małą herbatkę imbirową i kontynuujemy w stronę podziemnej trasy turystycznej - systemu kilkunastu podziemnych piwnic połączonych długimi korytarzami której finał ma miejsce w samym sercu Starego Miasta a mianowicie w Ratuszu Miejskim wzniesionym w 1349 r.

Następnie udajemy się do Zamku Kazimierzowskiego gdzie odbywa się właśnie spotkanie z wielkim reżyserem filmowym Feliksem Falkiem w ramach Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych po czym o godz 16:30 podążamy do Katedry - gotyckiej budowli wzniesionej w XIV wieku której wnętrze zdobią freski bizantyjsko - ruskie, ołtarze rokokowe, obrazy i rzeźby.

, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak

Wychodząc z Katedry boczną uliczką mijamy Collegium Gostomianum - dawne kolegium jezuickie ufundowane w 1602 przez wojewodę poznańskiego i kasztelana sandomierskiego Hieronima Gostomskiego wzniesione 1604-1615 by dotrzeć do Domu Długosza - póznogotycki budynek wzniesiony w 1476 przez samego Mistrza Jana z Krakowa a ufundowany przez Jana Długosza w którym obecnie znajduje się Muzeum Diecezjalne z licznymi zbiorami sztuki sakralnej.

Po wizycie w Domu Długosza udajemy się na rynek starego miasta - przepełniony już po brzegi oczekującymi na jak się okazało wręcz fenomenalny koncert Ani Wyszkoni uwieńczony pokazem mody, po czym wymęczeni nie odmawiamy sobie grzanego czeskiego piwa w klubie Lapidarium mieszczącego się w podziemiach Ratusza Miejskiego by następnie udać się ok godz. 3 nad ranem do hotelu.

, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak

O poranku szybkie śniadanko, wspólne foto razem ze Stowarzyszeniem COOLTURKA - stowarzyszenie promujące młode sndomierskie talenty, pożegnanie i tak o to zadowoleni studenci wracają do Łodzi 😁

Podsumowując majówka była jak najbardziej udana w jak najbardziej świetnym gronie.

, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak

, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak
, Łukaniu Kałużniak

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
26 czerwiec 2014 11:15

Bardzo dziękuję za propozycję, ja w przyszłości chętnie skorzystam.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Łukaniu Kałużniak
25 czerwiec 2014 16:19

dziękuję za bardzo przemiłe słowa ...

chętnie bym was wszystkich oprowadził ....

no ale gdyby ktoś się wybierał to można dać znać umówimy się i pokaże to i owo w miescie zupełnie gratis ... bo prawda jest taka że chodzenie po moim ukochanym Sando z turystami to chyba największa dla mnie przyjemność 😁

Danusia
17 czerwiec 2014 07:14

No proszę,jak miło. Szkoda,że nie miałam takiego przewodnika po Sandomierzu w minione wakacj,gdy odwiedziłam twoje piękne miasto:-)

Anna Piernikarczyk
16 czerwiec 2014 12:53

Śliczne zdjęcia super wycieczka 🙂

My na szczęście byliśmy i to już dwukrotnie, ale i tak chciałoby się jeszcze, Sandomierz to dla mnie najlepszy przykład jak można dobrze wypromowac mało znane miasto, jak byliśmy pierwszy raz to mało kto kojarzył Sandomierz w Polsce, i mmiasto jeszcze wtedy też tak nie zachwycało choć oczywiście zabytki cenne były, za drugim razem jak byliśmy to miasto wypiękniało, znane juz było w całej Polsce i ludzi wszędzie sporo było

marian
16 czerwiec 2014 12:39

Ja również mam  na liście niezaliczonych a szkoda .Piękne miasto tylko czemu mam tak daleko.

Maciej A
16 czerwiec 2014 08:48

Piękne miasto,

na mojej liście niezobaczonych - a w planach,

piękne fotki

pozdrawiam

Danuta
16 czerwiec 2014 00:19

Piękne miasto pokazane w niebanalny sposób. A wędrowanie z takim jak Ty Łukaszu przewodnikiem to doprawdy przyjemność. 

Ciekawie zaplanowałeś pokazanie Sandomierza i wspaniale nam zaprezentowałeś.  Zdjęcie z kapliczką i zachodem słońca- bajka!

W Sandomierzu byłam, sporo widziałam i z przyjemnością znów tam wrócę.

Pozdrawiam serdecznie :-)

mokunka
15 czerwiec 2014 22:02

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Sandomierz piękne miasto wybieramy się tam niebawem pozdrawiamy   [/cytuj]

Noo, proszę , ja też będe w Sandomierzu i okolicy, w lipcu 🙂. Krajtoroerzy wybierają się do tego zabytkowego, klimatycznego miasta 🙂

Krzysztof Dorota
15 czerwiec 2014 21:58

Sandomierz piękne miasto wybieramy się tam niebawem pozdrawiamy

 

mokunka
15 czerwiec 2014 18:02

Super 🙂 przepiękny Sandomierz , bardzo ciekawa trasa zwiedzania !

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023