jeziorko, Danusia
jeziorko, Danusia

Relaks w Barcinie

Komentarze 9
2014-05-31

Barcino to niewielka wieś w pobliżu Słupska, w której ostatnio spędziliśmy bardzo sympatyczne popołudnie . Poza miłym spotkaniem ze znajomymi mieliśmy okazję rozejrzeć się po okolicy podczas wieczornego spaceru.

Choć dzień był od rana mglisty i pochmurny, jak w prezencie dla nas,w Barcinie powitało nas słońce. Skorzystaliśmy ze sprzyjającej aury i pospacerowaliśmy tu i tam.

droga wokół jeziorka, Danusia
droga wokół jeziorka, Danusia

Wieś jest zadbana. Już z daleka widać kościół pod wezwaniem św. Anny- centralne miejsce we wsi. Gotycki kościół pochodzi z XVI wieku. Wieś stanowiła niegdyś lenno rycerskie,które książę Bogusław X przekazał rodzinie von Massow. W jej rękach wieś pozostawała do XIX wieku,potem dobra przejęli Puttkamerowie. W XVIII wieku na zamówienie ówczesnego ministra wojny i finansów Joachima Ewalda von Massow wzniesiono we wsi klasycystyczny pałac,który przez wiele lat uchodził za najwspanialszy pałac w okolicy. Był on dwukrotnie przebudowywany ,raz przebudowy dokonali Puttkamerowie, drugi raz ostatni właściciel Wilhelm Karl Becker. Jak większość tego typu obiektów, po wojnie pałac objął we władanie PGR. Obecnie należy on do Agencji Nieruchomości Rolnych , znajdują się w nim mieszkania 9 rodzin. Zabytkowy budynek ,jak łatwo się domyślić, przez lata ulegał więc stopniowej dewastacji.Niedawno wyremontowano ten zapomniany pałac i choć nadal stanowi on budynek mieszkalny,to jednak jego wizerunek zewnętrzny budzi zachwyt. Wrażenie robi też świetnie zachowana i odrestaurowana klatka schodowa. Widać,że nieźle sobie kiedyś junkrzy niemieccy żyli. Planuje się również zagospodarowanie otoczenia budynku. Przed II wojną w Barcinie znajdował się nie tylko kościół i pałac junkerski ,ale także szpital,apteka,szkoła,dworzec kolejowy. Po wojnie część zabudowy wsi zniszczono,a niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni.

Przez Barcino przebiega linia kolejowa Bytów-Korzybie. Prawdopodobnie powstała, ponieważ w niedalekim Warcinie rezydował Otto von Bismarck,który dojeżdżał koleją do Kępic gdzie powstawała jego papiernia oraz do Barnowa,gdzie mieszkała rodzina jego żony Joanny von Puttkamer. Obecnie na rewitalizowanej kolejowej linii 212 funkcjonuje Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa. Można przejechać się drezyną lub rowero-drezyną,niezła przygoda. Może kiedyś się skusimy?

kościół św. Anny, Danusia
kościół św. Anny, Danusia

Drogą przy pałacu przeszliśmy w stronę pobliskiego lasku,w którego zaciszu błyszczy tajemniczo leśne oczko wodne-małe jeziorko,znane chyba tylko mieszkańcom. Obeszliśmy je dookoła podziwiając leśną przyrodę i niezykłe żółte irysy rosnące na brzegu jeziorka. Niektórzy mężowie próbowali nawet zachować się jak niejaki Toliboski, platoniczna miłość Basi z filmu "Noce i dnie",który w jasnym garniturze bohatersko brodził w stawie zrywając dla niej nenufary. Nam wystarczyły leśne irysy. Możliwe, że to nie były irysy,tylko jakieś zupełnie inne kwiaty,podobne do irysów,ale w naszych ( kobiet) oczach w tym momencie pełniły rolę nenufarów. Romantycznie,co?

Droga wśród pól i łąk,w blasku zachodzącego słońca wracaliśmy do wsi. Miła przechadzka do jeziora była ostatnim punktem naszego barcińskiego spaceru. Potem były jeszcze towarzyskie nocne Polaków rozmowy:-), ale o tym cicho sza...

żółte kwiatki pełniące rolę nenufarów, Danusia
kościół św. Anny, Danusia
pseudoirysy, Danusia
kościół św. Anny, Danusia
jeziorko, Danusia
kościół św. Anny, Danusia
droga powrotna do wsi, Danusia
kościół św. Anny, Danusia
droga powrotna do wsi, Danusia
pałac w Barcinie, Danusia
pałac w Barcinie, Danusia
pałac w Barcinie, Danusia
wejście do pałacu, Danusia
klatka schodowa w pałacu, Danusia
klatka schodowa w pałacu, Danusia
klatka schodowa w pałacu, Danusia
klatka schodowa w pałacu, Danusia
dzrwi wejściowe do pałacu, Danusia
jeziorko, Danusia

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
10 czerwiec 2014 13:47

Właśnie, czasem takie niespektakularne miejsca pod bokiem potrafią być sporym zaskoczeniem, jak najbardziej na plus

pozdrawiam

mokunka
09 czerwiec 2014 22:13

Fajna wycieczka, akurat na niedzielne popołudnie 🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
09 czerwiec 2014 15:33

ładna  wyprawa  DANUSIU  .

Nie nudzis  sie !!!

Pozdrawiam Karol 

Danusia
09 czerwiec 2014 12:22

Dzięki za miłe wpisy. Okazuje się,że nawet w pobliżu rodzinnego miasta są miejsca,na pozór znane, a jednak kryjące w sobie jakąś historię. Nie ma dla mnie znaczenia,że nie są spektakularne,ważne,że coś tam się dzieje na plus i można miło spędzić wolny czas. Ostatnio sporo po okolicznych wioskach buszujemy ,stąd więc nieco inne na nie spojrzenie.

Ela
09 czerwiec 2014 11:52

Świetna relacja, super zdjęcia, sliczne widoczki. Piękne miejsce. 

marian
07 czerwiec 2014 20:27

Piękne i ciekawe miejsce odkryłaś nam. 

Roman Świątkowski
07 czerwiec 2014 15:26

Ciekawa wycieczka. Miejscowości nie znam, fajny pałacyk .

Ewelina
06 czerwiec 2014 22:28

Super wyprawa w mniej znane rejony 🙂 

Anna Piernikarczyk
06 czerwiec 2014 20:26

sielsko anielsko 🙂 Bardzo ładna okolica, zabytki i przyroda, super!

Zwiedzone atrakcje

Barcino

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023