Kościół w Gaszynie
Kościół w Gaszynie

Drewniane kościoły wokół Wielunia

Komentarze 8
2014-05-10

Pierwszy nasz kościół na trasie to kościół św. Marii Magdaleny w Boroszowie niedaleko Olesna. Niestety sobota to niedobry dzień na zwiedzanie kościółków drewnianych, zresztą jak i wszystkie pewnie inne dni poza niedzielą do południa. Do żadnego nie dostaliśmy się do środka. Szkoda!

Następny obiekt to kościół Świętego Leonarda Opata z XVI wieku w miejscowości Wierzbie. Piękny kościółek, otwarta brama przynajmniej pozwoliła choć na teren przykoscielny się dostać.

Boroszów kościół
Boroszów kościół

Następna miejscowość to Ożarów, kościółka drewnianego tu nie ma, za to piekny drewniany dwór, w którym miesci się Muzeum Wnętrz Dworskich - Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Ciekawe miejsce, w tej samej miejscowości niecodzienny kościół ceglany i zabytkowy drewniany młyn, niestety otoczony ogrodzieniem zamkniętym.

Jedziemy dalej do Grębienia, tu stoi kościół Św. Trójcy z około 1500 roku, jest wybudowany w tzw. stylu wieluńskim, przy okazji to jeden z najstarszych zabytków drewnianych w woj. łódzkim. We wnętrzu zachowane gotyckie polichromie i gotycki tryptyk w ołtarzu głównym. Obecnie restaurowany.

Wierzbie
Kościól Św. Leonarda Opata
Wierzbie drewniany kościół

Kolejny jest pobliski kościół Wszystkich Świętych w Popowicach z XVI wieku, również wybudowany w stylu wieluńskim, bez użycia gwoździ. Jest to Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia.

Przy drodze głównej do Wielunia dalej natrafiamy na kościółek w Kadłubie, to kościół Św. Andrzeja Apostoła z XVI wieku, obok wystawili już nową murowaną świątynię.

Ożarow - Muzeum Wnętrz Dworskich
Ożarow - Muzeum Wnętrz Dworskich

Ostatni na naszej dzisiejszej trasie, już pod samym Wieluniem pozostaje kościół Najświętszego Imienia Maryi Panny w Gaszynie, wcześniej do 1683 roku p.w. Świętego Zygmunta Króla i Męczennika. Budowla jest z XVI wieku, podobnie jak inne okoliczne, czyli jak najbardziej wiekowa i zabytkowa 🙂 Wszystkie te kościółki otoczone opieką, albo w remoncie, albo po remoncie. Polecam przemierzyć tą trasę miłośnikom drewnianej zabudowy.

 

Młyn w Ożarowie
Młyn w Ożarowie

 

 

Ożarów wiatrak
Ożarów dwór drewniany
Grębień
Grębień dzwonnica
Grębień drewniany kościół
Grębień kościół Św. Trójcy
Popowice
Popowice sanktuarium
Popowice drewniany kościół
Kadłub
Kadłub drewniany kościół
Gaszyn
Kościół w Gaszynie
Kościół Najświętszego Imienia Maryi

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
15 maj 2014 13:33

Jakie sympatyczne budowle i jak wiele ich wytropiliście. To była ze wszech stron owocna wyprawa :-) Super.

Ela
15 maj 2014 11:41

Drewniane budowle mają w sobie niesamowity urok. Są piękne. Jednyny żal, że nie są otwarte a wnętrza też mają w sobie wiele piekna i uroku, choć czasem są skromne. Super pozwiedzaliście.

Maciej A
15 maj 2014 09:11

Drewniana architektura ma w sobie urok,

przyjemnie popatrzeć

pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
15 maj 2014 08:20

Dziękuję Wam, no okazuje się że sporo jest ich w Polsce 🙂

piekne wedrowanie , wsrod pieknych drewnianych kosciolow .

moj szlak  ulubionych i ieknych drewnianych kosciolow zaczyna sie   wokol Puszczy Zielonka  .

Mamy ich w Wlkp. ok 100 .

Pozdrawiam Karol

marian
14 maj 2014 21:28

Sporo tych kościółków.Bardzo ciekawe zabytki.

Krzysztof Dorota
14 maj 2014 20:05

Aniu ale upolowałaś drewnianej architekturki ładne i fajne

DoRi
14 maj 2014 16:32

Też lubię takie stare Kościółki 🙂 i faktem jest, że czasem są pozamykane na 4 spusty, wielka szkoda 😢

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Boroszów

Boroszów

Wierzbie

Wierzbie

Ożarów

Ożarów

Grębień

Grębień

Popowice

Popowice

Kadłub

Kadłub

Gaszyn

Gaszyn

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021