Powązki Warszawskie

Komentarze 10
2008-10-27
Cmentarz Powązkowski to w sumie dwa oddzielne cmentarze. Jeden to tzw Stare Powązki (bliżej ul. Okopowej) oraz Powązki Wojskowe (bliżej trasy Prymasa Tysiąclecia). Przy cmentarzu Wojskowym jest pętla autobusowa.

Stare powązki to powązki gdzie leżą poeci, pisarze, piosenkarze itd. Dużo nietypowych grobów, mauzoleum i katakumb. Na terenie mieści się rónież kościół. Tutaj co roku na wszystkich świętych osoby publiczne, aktorzy, piosenkarze itd. zbierają na odbudowę zabytkowych nagrobków, i nie powiem odrestaurowane nagrobki wyglądają przepięknie 🙂 da sie zobaczyc wiele szczegółów a także odczytac kim była osoba leżąca w danym grobie. Ale jeszcze sporo zostało do odrestaurowania ... na szczęście akcje ratujące zabytki na cmentarzu są prowadzone co roku na Powązkach więc co za tym idzie i liczba odrestaurowanych grobów jest coraz większa.
Na tym cmentarzu z bardziej znanych osób leżą m.in.: Mieczysław Orłowicz (Nestor Polskiej Turystyki), Leopold Staff, Władysław Reymont, Maria Dąbrowska, Hanka Bielicka, Żwirko wraz z Wigórą, Stefan Starzyński, Czesław Niemen, Stanisław Wojciechowski i wiele, wiele, wiele innych zacnych osobowości.

Powązki Wojskowe to miejsce gdzie leżą polegli żołnierze walczący podczas II wojny światowej. Również i tutaj mieści się kaplica. W tej części powązek jest aleja zasłużonych i obecnie teraz większośc jak nie wszystkie pogrzeby osób sławnych odbywają się na tej częsci powązek.
Na cmentarzu tym z barzdziej znanych osób leżą m.in.: Płk. Ryszard Kukliński, Jacek Kuroń, Bronisław Geremek czy Władysław Gomułka

Specjalnie tutaj piszę iż są to dwa oddzielne cmentarze, ponieważ sam kiedyś postanowiłem iśc na stare powązki i wyjśc na wojskowych ... i co ?? i trafiłem na ściane 🙂 i ledwo co wyszedłem na kilku minutach przed 19 czyli przed zamknięciem cmentarza. A powiem szczerze ze nie uśmiechało mi się zostac na noc na cmentarzu i to tak starym jeszcze 🙂

Cmentarz wojskowy jest większy od Starych Powązek i mam tylko nadzieję że przez przebudowę ul. Prymasa Tysiąclecia nie zmieni się jego wielkośc na mniejszy.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

22 marzec 2009 19:00
Jestem pod wielkim wrażeniem Twoich fotek!!!
nie tylko ilości ale i jakości,są extra

Udanych wypraw po Polsce!
do zobaczenia na szlaku...
Konto usunięte
10 listopad 2008 19:43
Konto użytkownika zostało usunięte
10 listopad 2008 16:42
🙂 w takim razie żarcik cmentarny 🙂

Pijaczek zakręcił się przypadkiem wieczorem na cmentarzu. Zauważył grabarza, zajętego swoja praca i postanowił go dla żartu przestraszyć.
Podszedł do niego od tylu i wrzasnął :"BUUUUUUU"!!!
Grabarz ani drgnął, nawet się nie odwrócił i kontynuował swoja pracą.
Pijaczek zniesmaczony nieudanym żartem odchodzi. Kiedy wychodzi poza teren cmentarza, nagle dostaje łopatą w głowe i pada na ziemię nieprzytomny.
Pochyla się nad nim grabarz i grożąc palcem mówi: "Straszymy, biegamy, skaczemy, bawimy się ... ale za bramę nie
wychodzimy !!!"
Konto usunięte
10 listopad 2008 16:31
Konto użytkownika zostało usunięte
10 listopad 2008 11:31
Oj prawda czasu tam sie nie liczy, a ten płynie nieubłaganie.Sam jak robiłem zdjecia przez 4 godziny i nie byłem wszędzie. Pamiętaj tylko by pójść w dzień który trwa dłużej niż teraz bo jak słońce już zachodzi o 16 a nie za dużo zniczy to można się uszkodzic na cmentarzu 😢.
Więc jak coś to spokojnie sporo dnia trzeba tam szykowac 🙂
Konto usunięte
10 listopad 2008 09:54
Konto użytkownika zostało usunięte
09 listopad 2008 23:04
No i tak jak pisałem tak też się stało 🙂 ... wrzuciłem zdjęcia za dnia z Powązek zarówno starych jak i wojskowych 🙂 ... W galerii są oddzielone od siebie zdjęciami nocnymi na Starych Powązkach. Mam nadzieje że zdjęcia zachęcą do odwiedzenia tych miejsc 🙂
Konto usunięte
27 październik 2008 14:16
Konto użytkownika zostało usunięte
27 październik 2008 13:59
Poczekac trzeba do 3 listopada 🙂 i będą dorzucone tutaj zdjęcia za dnia 🙂. Dam Ci znac Moniko, że już są wrzucone 🙂
Konto usunięte
27 październik 2008 13:58
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021