, Danusia
, Danusia

Waldkater-Leśny Kot

Komentarze 8
2014-04-06

Nie zawsze trzeba daleko jechać by dobrze wypocząć. Niedzielne popołudnie spędziliśmy więc w słupskim Lasku Północnym.

Miejsce to chyba od zawsze pełniło rolę miejskiego lasu, który zarówno dostarczał mieszkańcom drewno ,jak i stanowił wspaniałe miejsce do spacerów. Dawniej teren ten nazywano Długimi Wzgórzami lub Wzgórzami Młyńskimi. W XIX wieku rajca miejski Karl Schrader założył tu 87 hektarowy park miejski. Nasadzono tu mnóstwo gatunków drzew oraz iglaków,zagospodarowano stawy o miłych da ucha a nazwach : staw z wodotryskiem,staw Złota Rybka, staw Różany. Od 1889r, park funkcjonował pod nazwą Waldkater czyli Leśny Kot. Z powodzeniem działały tu dwie restauracje ,a parkowe aleje oblegane były przez spragnionych natury mieszkańców. Niestety,parkowy charakter lasku zatracił się po wojnie. Co prawda nadal był on i jest do dziś miejscem idealnym na spacery,jazdę na rowerze,biegi i przejażdżki konne,jednak dawne nasadzenia pozarastały lub wyginęły ,a stawy zarosły.

wejście na teren Lasku Północnego, Danusia
wejście na teren Lasku Północnego, Danusia

Obecnie od paru lat trwają prace przywracające Laskowi Północnemu dawny status miejsca wypoczynku i rekreacji. Centralnym punktem tych zabiegów jest budynek dawnej restauracji Waldkater-Leśny Kot. Po likwidacji restauracji w budynek przechodził różne koleje losu. Podobno mieściła się tam nawet przez jakiś czas izba porodowa organizacji Lebensborn ( którą po wojnie uznano za zbrodniczą). Po wojnie mieściło się tu kolejno prewentorium dla dzieci chorych na gruźlicę ( głównie z terenów Górnego Śląska),przedszkole specjalne i żłobek. Potem budynek przejęła Wyższa Szkoła Pedagogiczna,a w 2010r, obiekt kupił prywatny inwestor.

Od tej chwili rozpoczęto starania o przywrócenie miejscu dawnej świetności. W wyremontowanym budynku mieści się obecnie hostel Leśny Kot,sala konferencyjna oraz Muzeum Miasta Słupska. Naprzeciwko obiektu zorganizowano teren rekreacyjny z ogromnym parkiem linowym,miejscem na ognisko ,ptaszarnią i mini-zwierzyńcem. Na szerokich alejach lasku wytyczono szlaki tras lekkoatetycznych ze ścieżką zdrowia i silownią na świeżym powietrzu oraz trasy do przejażdżek konnych. Uprawianiu sportu terenowego sprzyja także pobliski stadion 700-lecia.

leśny strumyk, Danusia
leśny strumyk, Danusia
niezwykły okaz przy wejściu lasu, Danusia

Miło tak spacerować wśród drzew tropiąc wiosnę ( znaleźliśmy całe polany kwitnących zawilców!), a jednocześnie wspominając przeszłość. Kiedyś przyjeżdżałam tu na spacery z moimi rodzicami,potem z własnymi dziećmi,teraz przyprowadzam wycieczki szkolne. Miejsce zmienia się na plus. Oby tak dalej.

, Danusia
, Danusia
leśna alejka, Danusia
ścieżka zdrowia, Danusia
ścieżka zdrowia, Danusia
leśny strumyk, Danusia
leśn staw, Danusia
, Danusia
widok na teren mini-zoo, Danusia
teren przy Leśnym Kocie, Danusia
altana przy Leśnym Kocie, Danusia
Leśny Kot, Danusia
mini-zoo, Danusia
mini-zoo, Danusia
, Danusia
Leśny Kot, Danusia
, Danusia
park linowy, Danusia
park linowy, Danusia

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
15 kwiecień 2014 17:00

Prezentujesz Danusiu bardzo ładne miejsce z ciekawą historią. Wiosna coraz intensywniej wkracza zielenią i kwiatami. Doskonałe miejsce na wypoczynek: blisko, kameralnie, urokliwie.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Danusia
13 kwiecień 2014 08:08

To prawda,ciekawostki przyrodnicze,kulturowe i historyczne można znaleźć także w najbliższej okolicy. Szczególnie lubię takie miejsca,które mają w sobie jakąś historię w tle,tak  Leśny Kot.

Roman Świątkowski
13 kwiecień 2014 06:49

[cytuj autor='M Ela']Masz racje Danusiu, nawet w najblizszej okolicy można wypatrzeć coś ciekawego. Super relacja i zdjęcia.  [/cytuj]

Zgadzam się z Elą. Każdy w swoim miejscu zamieszkania ma nie jedno ale wiele takich ciekawych, fajnych miejsc do zobaczenia czy pospacerowania jak Danusia. Ja nigdy nie narzekałem  - wsiadam na rower i smyk zasuwam podziwiać okolicę. Są piękne krajobrazy jest ciekawa przyroda albo ciekawostki przyrodnicze, zabytki, fajne różne ciekawe budowle, jeziora, rzeki itp. Naprawdę jest co oglądać w samym mieście jaki i w najbliższej okolicy-dosłownie.

Pozdrawiam

Ela
12 kwiecień 2014 21:20

Masz racje Danusiu, nawet w najblizszej okolicy można wypatrzeć coś ciekawego. Super relacja i zdjęcia. 

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
12 kwiecień 2014 20:57

wedrowki tylko  wedrowki dla NAS -grautalacje  za wiosenne atrakcje.

 

Karol

marian
12 kwiecień 2014 14:54

Fajne miejsce na spacery.

Anna Piernikarczyk
12 kwiecień 2014 12:15

Super, świetne miejsce na weekendowy spacerek 🙂 Fajnnie jak miejsce zaczyna żyć na nowo a nie podupada, to budujące 🙂

Maciej A
12 kwiecień 2014 11:12

Przyjemne miejsce na spacer,

w miastach powinno być jak najwięcej zieleni i takich miejsc,

zwłaszcza w dużych miastach

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021