Przemyśl
Przemyśl

Przemyśl

Komentarze 12
2014-04-05

Przemyśl to piękne zabytkowe miasto, najstarsze w okolicy i jedno z najstarszych w całej Polsce. Ponoć przypada tu nawięcej kościołów na jednego mieszkańca. Łatwo w to uwierzyć spacerując po starówce, bowiem zbliżając się do jednego kościoła, następny ukazuje się w tle. Sporo świątyń odwiedziliśmy, nie tylko "naszych" czyli rzymskokatolickich, bowiem są tu czynne cerkwie i świątynie greckokatolickie, zachowały się też synagogi, choć nie wszystkie. Ciekawy jest Rynek w Przemyślu, nierówny całkowicie, ale przysparza mu to uroku.

Najciekawszym zabytkiem Przemyśla jest jednak zamek kazimierzowski, wznoszący się na wzgórzu, niestety pamiątki jeszcze nie działały i bardzo spokojnie tu było, zresztą w całym Przemyślu, zupełnie inaczej niż w Rzeszowie. Na szczęście na Rynku działała IT i kupiśmy magnesik 🙂

Przemyśl archikatedra
Przemyśl archikatedra
Przemyśl katedra
Przemyśl archikatedra
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl katedra greckokatolicka
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl kościół Św. Teresy
Przemyśl
Przemyśl kościół Św. Marii Magdaleny
Przemyśl kościół franciszkański
Przemyśl
Przemyśl kościół Św. Antoniego Padewskiego
Przemyśl
Przemyśl mury
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl rynek
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl Muzeum Dzwonów i Fajek
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl Synagoga Nowa
Przemyśl Cerkiew Zasańska
Przemyśl twierdza
Przemyśl zamek
Przemyśl zamek
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl
Przemyśl zamek

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
12 kwiecień 2014 12:16

Mi też 🙂

Maciej A
11 kwiecień 2014 22:54

Kolejne fajne miasto do zwiedzenia

pozdrawiam

 

P.S. Taki sposób na obchodzenie jubileuszy mi się bardzo podoba

Anna Piernikarczyk
11 kwiecień 2014 14:12

To polecam jak najbardziej i Przemyśl i to co zdołalismy odkryć 🙂

Danusia
11 kwiecień 2014 14:09

To bardzo dobrze,że muzeum juz jest czynne,bo zamierzam tam być w tym roku  latem. W Przemyślu już kiedys bylismy,ale jakos niewiele zdążyliśmy obejrzeć.

Anna Piernikarczyk
11 kwiecień 2014 12:02

Acha to może ja dodałam tą informację w atrakcji, bo napisąłam że w 2013 roku, a wtedy dodawałaś atrakcję. Remont trwał pół roku ale teraz jest już normalnie czynne

mokunka
11 kwiecień 2014 12:00

Muzeum Dzwonów i Fajek nie było w remoncie gdy tam bylam. Może wczesniej lub później remontowano.

 

Anna Piernikarczyk
11 kwiecień 2014 10:55

Po fortach nie jeżdziliśmy ale na zdjęciach tu i ówdzie widzaiłąm, że coś się chyba zmieniło, natomiast samo miasto od tego czasu kiedy byłaś nabrało blasku, zamek już piękny archikatedra już nie w rusztowaniach tylko pięknie odremontowana, a Muzeum Dzwonów i Fajek już też jest czynne po remoncie 🙂

Całe miasto nie jest tak pięknie odrestaurowane jak stoica regionu - Rzeszów, ale najważniejsze zabytki są zadbane, a i te nieodrestaurowane obiekty mają wiele uroku, Przemyśl to bardzo ładne miasto

Ostatnio edytowany: 2014-04-11 10:56

mokunka
11 kwiecień 2014 09:24

 

Super, ze udało Wam się być w Przemyślu 🙂

 My poświecilismy dwa dni na zwiedzania a i tak nie zdążylismy obejrzecć wszystkiego co chcieliśmy. Ze zdziwieniem zobaczyłam , że wycieczki z Przemyśla-niestety nie wstawilam, lecz za to w atrakcjach opisalam trzy ciekawostki tego miasta.

  W Zamku Kazimierzowskim działa letni teatr ; nawet załapaliśmy się na wystawiany tam wodewil, w stylu okresu międzywojennego. Rewelacja, w tych historycznych wnętrzach 🙂 Muzeum Fajek i Dzwonów  i oczywiście pomnik misia , to widzę, że obowiazkowy punkt odwiedzin. Fonnana przy pomniku"Prze-misi" jeszcze  na twoich fotkach nieczynna.

     Ważny jest też historyczny most na Sanie. To właśnie w 1939 roku, po 17 września tam przebiegala linia demarkacyjna miedzy Niemcami a ZSRR, którzy zagarnęli ziemie polskie. Ten most zostal zmombardowany w pierwszych dniach II wojny światowej i uchodźcy wędrowali po nieodległym moście kolejowym. Ta, jakże wymowna  scena nawet znalazła się w filmie A.Wajdy "Katyń".

Niestety bardzo zaniedbane są forty niegdysiejszej Twierdzy Przemyśl, rozrzucone na obrzeżach miasta. No chyba , że się coś zmieniło (?) bo ja byłam w 2011 roku.

   

Ostatnio edytowany: 2014-04-11 09:26

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
10 kwiecień 2014 23:12

ladny ten Przemysl .

dodaje go do mojej trasy  sciana wschodnia.

trasa ; Lancut - Zamosc Krasiczyn - Przemysl.

 

Karol

marian
10 kwiecień 2014 22:48
Piękne i interesujące miasto.
Ela
10 kwiecień 2014 21:49

Ciekawe miejsce. Śliczne fotki. 

Ewelina
10 kwiecień 2014 21:46

ja w Przemyślu zwiedziłam tylko Kopiec Tatarski 🙂 super galeria 🙂

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021