Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

Komentarze 8
2014-04-05

Z wszystkich miejsc, jakie odwiedzilismy podczas wycieczki na Podkarpaciu, najbardziej zauroczył mnie zamek w Krasiczynie. Mieliśmy szczęście zwiedzać go bardzo dokładnie, choć nie szczyci się wspaniałymi wnętrzami, to właśnie takie zamki lubię, z tajemnicą i surowe. Jego budowę rozpoczął w XVI wieku Stanisław Krasicki, ale znaczącym właścicielem, który przyczynił się do rozwoju zamku był Marcin Krasicki.

Z zewnątrz zamek w Krasiczynie przez kilkadziesiąt ostatnich lat był odnawiany, w efekcie czego prezentuje się wspaniale, dziedziniec mnie zachwycił. Może każdy wie, że zamek otaczają 4 baszty, ale pewnie nie każdy wie, dlaczego każda jest inna. Każda bowiem powstała dla kogo innego. Dziś dla turystów podczas zwiedzania niedostępna jest tylko jedna baszta - królewska. Mieszczą się w niej hotel i biura. Baszty wybudował wspomniany już Marcin Krasicki.

Krasiczyn
Krasiczyn

Zacznijmy od Baszty Boskiej - tutaj zachwyca odrestaurowana niemałym kosztem kaplica porównywana z kaplicą Zygmuntowską na Wawelu. Wspaniała jest ta kaplica, misternie zdobiona, ze złoconym ołtarzem. Mieści się tutaj sarkofag Zosi Sapieżanki - córki Leona Sapiehy, która przeżyła zaledwie 16 wiosen. Ponoć jej duch pojawia się na zamku - to biała dama krasiczyńskiego zamku. Co ciekawe, a zarazem tragiczne, ten książę Leon czyli dziadek kardynała Adama Sapiehy miał 9-cioro dzieci, z czego tylko Adam Stanisław dożył dorosłości (ojciec kardynała). Pozostałe dzieci zmarły w wieku od 1-20 lat, wiekszość poniżej 8 roku życia. Ponoć było tak dlatego, że małżeństwo to było związane rodzinnie, a nie od dziś wiadomo, że wówczas geny są słabsze i bardziej podatne na choroby.

Właśnie pod kaplicą, w piwnicach zamkowych mieści się krypta Sapiehów, choć dziś poukładana, tak faktycznie ciała zgromadzone są w kilku zaledwie trumnach, z czym znów wiąże się tragiczna opowieść, bowiem podczas II wojny światowej Rosjanie, a właściwie skośnoocy dzicy ze wschodu zniszczyli dotychczasowe groby Sapiehów, a jakby tego było mało rozczłonkowali ich ciała i porzucili posrodku krypty.

Krasiczyn
Krasiczyn

Nie był to ich jedyny rozbój, w zamku, gdzie na podłogach leżały perskie dywany, było ogrzewanie, wspaniałe meble i łoża, zniszczyli posadzki, nawlekli słomy i na niej spali. Widać luksus ich przerósł.

Później zwiedzaliśmy Basztę Szlachecką (Rycerską), łącznie z wejściem na jej szczyt. W Baszcie Papieskiej, której attyka odwzorowuje koronę papieża Klemensa XVIII, zobaczyć można salę Kardynała i trofea myśliwskie Leona Sapiehy, który jeździł polować do... Afryki! W podziemiach tej baszty urządzono lochy.

Krasiczyn
Krasiczyn zamek
Krasiczyn

Dziedziniec zamku zdobią dekoracje sgraffitowe - coś na kształt rzeźbienia w świeżym tynku. Odwiedzać można też wysoką wieżę Zegarową. Z wnętrz tak naprawdę tylko kaplica jest pięknie odnowiona a to dlatego, że częściowo skończyły się fundusze, a poza tym dlatego, że być może zamek trzeba będzie oddać spadkobiercom - potomkom Sapiehów, którzy mieszkają w Belgii i nie wiele mają wspólnego z tym miejscem dziś.

Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn widok z baszty szlacheckiej
Krasiczyn
Krasiczyn park zamkowy
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn baszta szlachecka
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn kaplica zamkowa
Krasiczyn
Krasiczyn krypty
Krasiczyn zamek krypty
Krasiczyn
Krasiczyn lochy
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn
Krasiczyn - pamiątki po polowaniach
Krasiczyn
Krasiczyn zamek
Krasiczyn

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
11 kwiecień 2014 09:16

prawda, zamek jak z bajki

pozdrawiam

Ewelina
10 kwiecień 2014 21:39

zamek faktycznie bardzo ciekawy, ma w sobie coś wyjątkowego. Wycieczka super🙂

Krzysztof Dorota
10 kwiecień 2014 10:17

Aniu widać wybraliście same perełki podkarpacia zamek w Krasiczynie cudny pozdrawiamy.

marian
10 kwiecień 2014 09:42
Wspaniały zamek.Poprostu zazdraszczam.
Anna Piernikarczyk
09 kwiecień 2014 20:14

Dziękuję Wam, naprawdę Krasiczyn jest wspaniały

mokunka
09 kwiecień 2014 17:36

Krasiczyn robi wrażenie : zamek, park, stawy to wszystko tak cudnie się komponuje. Jest poprostu pięknie 🙂 Spędziliśmy tam cały dzień. 

Mam nadzieję, że uda mi się tam jeszcze kiedyś pojechać .

Danusia
09 kwiecień 2014 15:49

Piękny zamek i piękne zwiedzanie. Gdy byliśmy w Krasiczynie trwał remont i nie dało się zwiedzać. Ale nawet wtedy zamek robił wrażenie,a na Twoich zdjęciach prezentuje się po prostu bajkowo. W parku widziałam też wspaniałe plenery np. do ślubnych fotografii,więc sporo tych par nowożeńców tam wtedy krążyło.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
09 kwiecień 2014 15:43

zamek w Kasiczynie jak z bajki .

wypada mi -

tylko pozazdroscic takiej podrozy

 

karol Barsolis

 

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022