Dzwonnica Paczyna
Dzwonnica Paczyna

Góra Św. Anny, Strzelce Opolskie i inne

Komentarze 14
2014-03-30

Nie planowalismy wyjazdu na ten weekend ale piękna pogoda wygnała nas z domu. Traf padł na Opolszczyznę. Akurat w RMFie były Strzelce Opolskie więc postanowilismy uderzyć w tym kierunku. Po drodze odwiedzilismy kilka wiosek, ale nie były zbyt fascynujące. Paczyna o tyle fajna, że zachowała się tutaj ciekawa drewniana dzwonnica leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej, jest też dwór. Później Kotulin, znów zespół dworski, w samym dworze chyba obecnie jest szkoła, nie jestem pewna czy to właśnie o ten budynek chodziło. Najlepszy zespół dworki był w Błotnicy, z mauzoleum.

No i dojechaliśmy do Strzelec. Nie ma ich w przewodnikach za bardzo, a w sumie dziwne, bo to bardzo ładne miasteczko, a do tego teraz gruntownie odnawiane. Bardzo ładny Ratusz, sliczny park z zamkiem, który ma zostać zrewitalizowany i w parku też masztalarnia, również odnawiana. Zachowały się mury miejskie, a fragmentami są też stawiane na nowo. Po przeciwnej stronie rynku stoi ładny, okazały kościół Św. Wawrzyńca, a obok niego Baszta i mury. Strzelce to dla nas miła niespodzianka, nie spodziewałam się takiego uroczego miasteczka, jeszcze ta wiosna 🙂

Potem Góra Św. Anny, oczywiście zaczynamy od Sanktuarium, potem piknik. Bardzo spodobało mi się Muzeum Czynu Powstańczego. Jest trochę historii, a na górze ciekawsza dla mnie i dziewczyn wystawa przyrodnicza, bo na Górze Św. Anny powstał Park Krajobrazowy. Potem jeszcze spacer do amfiteatru kamiennego, który powstał chyba w miejscu dawnego kamieniołomu. Ponad amfiteatrem odwiedziliśmy jeszcze popularny Pomnik - olbrzymi.

Jeszcze kilka miejsc odwiedziliśmy w drodze powrotnej, m.in. pałac w Żyrowej, bardzo ładny, szkoda, że ogrodzony i całkiem niedostępny. Śladem Madzi z PS podążyliśmy też do Ujazdu, gdzie piękne ruiny zamku z bocianem na szczycie 🙂 No i na koniec już tak na chwilkę weszliśmy do pałacu w Pławniowicach. Piekny obiekt jak zawsze.

Kotulin
Kotulin
Kotulin
Błotnica dwór
Strzelce Opolskie Ratusz
Ratusz
Strzelce Baszta
Kościół Św. Wawrzyńca
Strzelce masztalarnia
Strzelce Opolskie zamek
Strzelce drewniany kościół
Góra Św. Anny - sanktuarium
Sanktuarium Góra Św. Anny
Sanktuarium figurka
Góra Św. Anny klasztor
Góra Św. Anny amfiteatr
Góra Św. Anny - amfiteatr
Pomnik Czynu Powstańczego
Kalwaria
Muzeum Góra Św. Anny
Muzeum Czynu Powstańczego
Muzeum Czynu Powstańczego
wystawa przyrodnicza
Zjeżdżalnia
Żyrowa
Pałac w Żyrowej
Zdzieszowice
Leśnica
Ujazd
Ujazd
Ujazd
Ujazd
Pławniowice

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
03 kwiecień 2014 09:12

Super wycieczka w wiosennym słońcu

pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
03 kwiecień 2014 07:43

Dziękuję wszystkim🙂 Elu mam nadzieję, że będą większe ode mnie 🙂 Ale może niezbyt szybko 🙂

mokunka
02 kwiecień 2014 22:26

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Aniu świetna wycieczka my podobnie planując jakiś wyjazd zawsze sprawdzamy oklice co jeszcze warto zobaczyć pozdrawiamy. [/cytuj]

Dokładnie 🙂 Krajtroterzy tak mają , jadą przygotowani merytorycznie 🙂

   Aniu, fajnie , ciekawie , słonecznie .Udana wycieczka !

Ela
02 kwiecień 2014 22:12

Super wycieczka. Dziewczynki rosną, Aniu, ty ich tak nie karm tymi drożdżami bo będą większe od Ciebie🙂. Fajne miejsca pokazujesz.Extra. 

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
02 kwiecień 2014 21:27

bardzo ciekawa wycieczka. 

mam jeszcze do odwiedzenia Gore Sw. Anny .Mam parafie pw. Sw.Anny

 

Karol

Danuta
02 kwiecień 2014 21:12

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Aniu świetna wycieczka my podobnie planując jakiś wyjazd zawsze sprawdzamy oklice co jeszcze warto zobaczyć pozdrawiamy. [/cytuj]

Wspaniała rodzinna wyprawa Aniu! Taka niespodziankowa wycieczka z mnóstwem ciekawych miejsc.

Planowane wyjazdy ja też przygotowuję z mapą i przewodnikiem. Podróż zwykle odbywa  się jazdą zygzakiem- bo tyle po drodze ciekawych miejsc :-)

Pozdrawiam serdecznie :-)

Anna Piernikarczyk
02 kwiecień 2014 20:21

My to samo, dlatego teraz siedzimy nad okolicami Rzeszowa 🙂

Krzysztof Dorota
02 kwiecień 2014 19:38

Aniu świetna wycieczka my podobnie planując jakiś wyjazd zawsze sprawdzamy oklice co jeszcze warto zobaczyć pozdrawiamy.

mirosław
02 kwiecień 2014 18:11

bardzo fajny opis wycieczki,aż chce się odwiedzić te miejsca.

Anna Piernikarczyk
02 kwiecień 2014 17:10

Dziękuję Wam 🙂 No sporo się tego uzbierało i chodzenia trochę, ale w przyjemnych okolicznościach, bo ten park i amfiteatr to bardzo ładne miejsca

Danusia
02 kwiecień 2014 15:30

Niezły objazd wykonaliście Aniu. Udała Wam się ta zaskoczka. Tyle miejsc za jednym zamachem zobaczyc i obfocić:-) Fajnie i nawet pogoda sprzyjała temu zamysłowi. Sanktuarium i amfiteatr chciałabym kiedys zobaczyć,rejon Opole jest mi zupełnie nieznany.

marian
02 kwiecień 2014 14:20
Super wycieczka.Znane mi miejsca.W Strzelcach Opolskich byłem w zeszłym roku.Prawdopodobnie z tym remontem zamku jest problem.Park jest ładny .Fajnie ze bylas zobaczyć amfiteatr na Gorze Świętej Anny bo nie zawsze pielgrzymi tam zachodzą .
Anna Piernikarczyk
02 kwiecień 2014 13:39

Dzięki, taka trochę z zaskoczki 🙂

Ewelina
02 kwiecień 2014 13:21

super wycieczka🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Strzelce Opolskie

Strzelce Opolskie

Żyrowa

Żyrowa

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023