, Ela
, Ela

Golgota Beskidów

Komentarze 7
2014-03-15

Kolejna ciekawostka z Beskidów. Tym razem kontrowersyjna Droga Krzyżowa. Zaczyna się we wsi Radziechowy a kończy na górze Matyska 609m npm. na której szczycie stoi Krzyż Milenijny ustawiony w 2001r. Powstał on z inicjatywy Ks. prałata Stanisława Gawlika. Prowizoryczną drogę upamiętniającą ostatnie godziny z życia Chrystusa, zastąpiły naturalnej wielkości rzeźby projektu prof,Czesława Dzwigaja. Po ustawieniu całej drogi zrobiło się zamieszanie wokół niej z powodu symboli wolnomularskich jakie niby można odczytać z symboli i gestów niektórych postaci. I tak przy

-stacji I jest to wąż opleciony wokół misy Piłata
-stacji II są to dwie piramidy
-stacji VI sowa
-stacji XII postać z podniesioną lewą ręką

Stacja I, Ela
Stacja I, Ela

Mimo szumu jaki powstał wokół Drogi Krzyżowej została ona poświęcona 12 wrzesnia 2009 roku przez biskupa Tadeusza Rakoczy. Od 2007 roku obok krzyża znajduje się kurchan z ziemią z grobu Stanisława Pyjasa i Katynia.

My w naszą drogę krzyżową wybraliśmy się w strugach deszczu. Żeby do niej trafić trzeba dojechać do pętli autobusowej, tam udało nam się zostawić auto , mimo ze tablice zalecają parkingi we wsi ale przy tak brzydkiej pogodzie nie chciało nam sie maszerować dodatkowych km, zwłaszcza że w planie mieliśmy jeszcze inne miejsca do zobaczenia. Podejście na Matyskę łatwe i w miarę łagodne. Tak więc można wybrać się z dziećmi, tylko czy one zrozumieją przesłanie tej drogi, albo czy nie zaczną się bać. Tu już decyzja należy do rodziców. Zmęczenia się nie odczuwa, bo mijane po drodze stacje zmuszają wręcz do zatrzymania się i refleksji. Z samego szczytu przy ładnej pogodzie panorama musi być bajeczna, my mieliśmy niestety pecha i tylko za mgiełki mogliśmy dostrzeć taflę jeziora Żywieckiego, reszta była poza naszym zasięgiem a szkoda. Całe przejscie zajeło nam niewiele ponad godzinę. Mimo że wyprawę uznaje za udaną, to wolałabym drugi raz przejść tą trasę w słońcu. Bo kurtki suszyliśmy przy nadmuchu ustawionym na maxa🙂. Ale to była nasza droga w ciszy i samotności. Rzeźby bardzo mi się podobały i powiem szczerze że nawet nie zwróciłam uwagi na te mularskie znaki. Dopiero czytając artykuły w necie i przeglądając zdjęcia je zauważyłam. Tylko że tym razem wiedziałam na co patrzeć ha ha. Ale temat musi gryść co niektórych bo nawet na youtube znalazłm pare filmików na temat wolnomularstwa zawartego w tej drodze krzyżowej.W Wielki Piątek odbywa się tu uroczyste nabożeństwo drogi krzyżowej, musi być ciekawe.

Stacja II, Ela
Stacja II, Ela

Przepraszam za jakość zdjęć ale aparat nie wytrzymywał nawału wody, a ja nie nadążałam z wycieraniem i znajdywaniem suchego miejsca🙂)

Stacja III, Ela
Stacja IV, Ela
Stacja V, Ela

Stacja vi, Ela
Stacja VII, Ela
, Ela
, Ela
Stacja VIII, Ela
Stacja IX, Ela
, Ela
Stacja X, Ela
Stacja XI, Ela
Stacja XII, Ela
Stacja XIII, Ela
Stacja IV, Ela
Krzyż Milenijny , Ela
Kurchan, Ela
Zamglona panorama, Ela
, Ela
, Ela

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
01 kwiecień 2014 17:36

Słyszałam o Golgocie na Matysce, ale jeszcze tam nie byłam. Pogoda Was nie rozpieszczała- szkoda, bo widoki muszą być wokół wspaniałe. Miejsce interesujące, ciekawie przedstawione. Do tego znakomity opis! Pozdrawiam serdecznie :-)

marian
01 kwiecień 2014 15:18

Nie słysałem o istnieniu tej drogi krzyżowej. Jestem pod wielkim wrażeniem. Chwała Psz. i tak dzielnym krajtroterów. Dzięki.

Ostatnio edytowany: 2014-04-01 18:01

Krzysztof Dorota
30 marzec 2014 20:26

Ładnie i ciekawie.

Roman Świątkowski
30 marzec 2014 16:39

Nic ująć nic dodać - poprostu super

mokunka
30 marzec 2014 11:22

Elu, widzę , że kompleksowo i metodycznie zwiedzałaś Beskidy. Pogoda nie była tu żadną przeszkodą ! Ot, prawdziwy krajtroter na szlaku 🙂

Anna Piernikarczyk
30 marzec 2014 10:22

Pięknie Elu, my tam bylismy w pięknej pogodzie, robi wrażenie to miejsce, a widoki z góry fantastyczne są niemal dokoła

Danusia
30 marzec 2014 09:59

Bardzo ciekawe miejsce,nie słyszałam o tej drodze krzyżowej. Kontrowersje czynią ją jeszcze ciekawszą.Szacunek,że przeszliście trasę w takim deszczu,prawdziwa deszczowa Golgota.

Ostatnio edytowany: 2014-03-30 12:21

Zwiedzone atrakcje

Radziechowy

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023