, mokunka
, mokunka

Wejherowo - letnie wspomnienia

Komentarze 11
2014-03-28

Zaledwie około 30 km od Trójmiasta leży Wejherowo. Miasto zwane stolicą Kaszub. Położone na Pograniczu Pojezierza Kaszubskiego, nad rzeką Redą.

Historia Wejherowa , jako miasta to XVII wiek. Wtedy to wojewoda Jakub Wejhert , jego założyciel odegrał szczegolną rolę w jego historii. Miasto najpierw nazywane Wolą Wejherowską ( jako, ęe powstało właśnie dzięki staraniom, funduszom i z woli Jakuba Wejherta) ; była tez nieformalna nazwa Nowe Miasto. Starym Miastem nazywali bowiem Kaszubi powiem pobliski i znacznie starszy Puck.

ratusz, mokunka
ratusz, mokunka

Tyle pokrótce z historiiJ

Dzisiejsze Wejherowo to nie tylko piękny zadbany rynek. Wyłożony kostką brukową, To miasto pełne zieleni , zabytków świeckich i sakralnych. Kolorowe kamieniczki, latarnie stylizowane na XIX wieczne , dodają mu uroku. Na sporym rynku centralne miejsce zajmuje majestatyczny pomnik Jakuba Wejherta. Częste miejsce robienia pamiątkowych fot.

, mokunka
, mokunka
obelisk-info o stolicy kaszub, mokunka

Interesujący jest również niewielki obelisk, głoszący, że oto jesteśmy w stolicy Kaszub. Napis tam umieszczony, jest w …języku kaszubskim (a może raczej w gwarze lub dialekcie kaszubskim, bo w tej kwestii nadal trwa spór językoznawców). Nie mniej jednak czy to odrębny język czy tylko dialekt, nie jest łatwo go zrozumieć.

Ratusz zajmuje należne miejsce , jest okazałym budynkiem, w obrębie rynku. Można go zwiedzać gratisowo. Jest tam bardzo ciekawe Muzeum zwane Salą Tradycji i Historii Wejherowa. Zapewniam was , że nie jest to tylko jedna sala !

, mokunka
, mokunka

Właśnie w budynku ratusza do dziś zachował się dzwon z inskrypcjami fundatora i założyciela miasta - Jana Wejherta

Sporo jest w miasteczku kościołów jest i sanktuarium. Nie brakuje miejsc pamięci o bohaterach II wojny światowej. Wszystkie zadbane .Można spotkać niewielkie budynki z tzw muru pruskiego . Są klimatyczne kafejki, sporo ławeczek , zadbane skwery, rabaty. Wszystko bardzo dobrze oznaczone, co nie wszędzie się przecież zdarza….

, mokunka
, mokunka

Niedaleko rynku na sporym podeście jest dawny wóz strażacki . Nie byłoby w tym pewnie nic dziwnego, gdyby nie to, że jest on za szkłem ! Taka szklana prostokątna kapsuła, zamyka go w środku. Obok dawnego strażackiego wozu są manekiny strażaków, w XIX -wiecznych mundurach zgodnych z prawdą historyczną . Dokładnie odtworzone. Wóz natomiast jest autentyczny. Super!

Oczywiście kto będzie w Wejherowie , powinien koniecznie dotrzeć do Kalwarii Wejherowskiej, która opisywałam , we wcześniejszych wycieczkach. Piękna , położona na niewielkich wzniesieniach, ostatnio poddana rewitalizacji .

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Bardzo ładny, rozlegly jest Park Miejski ,w którym umiejscowione jest , w historycznym budynku dawnego pałacu Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszub . O tym jednak będzie w następnej opowieści .

wóz strażacki, za szkłem, mokunka
dom z muru pruskiego, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
zabytkowa studnia w rynku, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wejherowo
19 sierpień 2015 14:33

Oprócz Kalwarii Wejherowskiej polecam również Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Dla wszystkich chętnych w okresie wakacyjnym istnieje możliwość skorzystania z darmowych wycieczek po Wejherowie z przewodnikiem. www.wejherowo.pl

mokunka
01 kwiecień 2014 18:34

[cytuj autor='Nowak Jan']Byłem w Wejcherowie w czerwcu 2012r. Miasto piękne, ciekawa kalwaria. Warto zwiedzić. [/cytuj]

 

Racja Janku 🙂 byłam bardzo pozytywnie zaskoczona pobytem w Wejherowie.

Jan Nowak
31 marzec 2014 14:02

Byłem w Wejcherowie w czerwcu 2012r. Miasto piękne, ciekawa kalwaria. Warto zwiedzić.

mokunka
31 marzec 2014 13:26

[cytuj autor=' Ewelina']Piękne miasto, mam tak blisko, a nigdy tu nie byłam 🙂 super wycieczka 🙂 [/cytuj]

Cieszę się, ze Cię Wejherowo zainteresowalo. To dzieki PSz, zdobywamy tez nowe info na wycieczki 🙂

Ostatnio edytowany: 2014-04-01 18:33

Ewelina
30 marzec 2014 22:13

Piękne miasto, mam tak blisko, a nigdy tu nie byłam 🙂 super wycieczka 🙂

Krzysztof Dorota
30 marzec 2014 20:19

Byliśmy w Wejcherowie dawno temu ale miasto wygląda lepiej i ładniej .

Roman Świątkowski
30 marzec 2014 16:28

Nigdy nie byłem ale widać z Twoich zdjęć i opisu że bardzo fajne i ciekawe miasteczko.

Danusia
30 marzec 2014 09:56

Do Wejherowa zajrzałam dzięki Twim poprzedmi opisom i dopiero wtedy odkryłam urok tego miasta. Wcześniej było tylko miastem przelotowym na trasie do Trójmiasta. Ta relacja potwierdza,że naprawde warto zjechac z głównej trasy i pospacerowac po Wejherowie,urokliwe miasto i kalwaria.

marian
29 marzec 2014 18:21

Piękna miejscowość.

Anna Piernikarczyk
29 marzec 2014 11:04

Super fotki i super lato 🙂 Ładne miasteczko, fajnie że zaciszne, żeby każdy mógł znaleźć coś co lubi 🙂

Ela
29 marzec 2014 08:11

Kolejne ciekawe miejsce. Byłam dawno temu, więc fajnie tak powspominać na Twoich zdjęciach. Super

Zwiedzone atrakcje

Wejherowo

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021