, Ela
, Ela

Beskidy po królewsku

Komentarze 9
2014-03-14

Kolejnym etapem naszego zwiedzania były zamki. W rejonie naszego "komina" trafiło się parę bardzo ciekawych budowli. Jednym z pierwszych jakie zobaczyłam był Zamek Cieszyński i Wieża Piastowska na Wzgórzu Zamkowym. Na przełomie IX i X w. wybudowano tu ziemno- drewniany gród jako siedzibę kasztelana, a w późniejszym czasie księcia. W XIV w. wzniesiono tu gotycki zamek. W 1840 na fundamentach dawnego zamku dolnego powstał klasycystyczny Pałac Myśliwski Habsburgów. Do obecnych czasów pozostałością po zamku gotyckim jest 29 metrowa Wieża Piastowska którą można zwiedzić i z której mozna podziwiać przepiekną panoramę Cieszyna i Beskidów. Wstęp nie "zbija" z nóg. A dodatkowo zakupiłam sobie pamiątkowe monety. I o mały włos a nie miałabym żadnych zdjęć. Bo gdy juz zdaleka widziałam całe piękne wzgórze mój aparat powiedziła dość i pokazął pustą baterię. Dobrze że w samochodzie był drugi aparat, czekał sobie na nas. A my zamiast wiąć go odrazu musieliśmy wracać na parking. Ale nie ma tego złego bo na dobre nam to wyszło i odkrylismy inne atrakcje o których czytałam z relacji na PSz ale o nich całkowicie zapomniałam. A to już w innym opisie.

Kolejnym przystankiem wypatrzonym z drogi był zamek w Grodzcu Ślaskim. Zanim udało nam się do niego dojechać trochę pobłądziliśmy i wkońcu wylądowaliśmy u kogoś na podwórku. A że prowadził do zamku mostek, bardzo wątpliwej konstrukcji z napisem "Proszę przechodzić pojedyńczo" to poszliśmy ta drogą. Prawidłowy dojazd wypatrzyliśmy jak już foty były zrobione🙂. Zamek został wybudowany w 1542 na średniowiecznej warowni przez starostę cieszyńskiego. Na początku był to renesansowy, jednopiętrowy budynek zwieńczony attyką i smukłą wieżą. W latach 1666-1701 podwyższono go o drugie piętro. W 1846 r zamek poraz kolejny zmienił swój wygląd. Dobudowano kilka wież z kręconymi schodami i pokrytymi namiotowymi dachami. Obecnie jest ich siedem. Jednym z właścicieli był przyjaciel Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odrestaurował on zamek i otoczył opieką zbiory sztuki, zbrojownię i bibliotekę. W czasie okupacji zamek został skonfiskowany przez III Rzeszę Niemiecką i został utworzony tu szpital polowy. Sam zamek został ogołocony z wszelich zbiorów i pieknych kominków. Obecnie zamek jest remontowny i w planach jest przywrócenie jego świetności.

, Ela
, Ela

Następnym obiektem odkrytym przypadkowo w trakcie poszukiwań drewnianego kościoła był "zamek" w Łodygowicach. Tak naprawdę jest to dwór i przez blisko trzy stulecia był siedzibą włodarzy. Pochodzi on z XVIII w. Po wielu modernizacjach w 1673r nadany mu został kształt fortu obronnego z murami do okoła i potężnym wałem ziemnym. Umocnienia zewnetrzne miały kształt kwadratu z bastionami w narożnikach. Po roku 1773 stracił swój militarny charakter. W 1866 roku kolejni właściciele zmienili kształt dworu. Dobudowano neogotycki ganek, dach pokryto dachówką w miejsce gontów, fosy zamieniono w stawy, po parkach spacerowały pawie i bażanty. Dobudowano oranżerię. Na dzień dzisiejszy znajduje się tu hotel.

Pomino brzydkiej pogody Żywiec przywitał nas słonecznie i spacer po parku w którym znajduje się Stary Zamek Komorowskich i Wielopolskich, z XV wieku, oraz Nowy Zamek -Pałac Habsburgów z końca XIXw. Zaś Zamek Sułkowskich już widziałam przy deszczowej i wietrznej pogodzie. Wrrr zmarzliźmy wtedy nieziemsko.

Łodygowice, Ela
Łodygowice, Ela

Każdy obiekt ciekawy, każdy inny i do żadnego nie było wstepu. Bo jak usłyszałam sezon turystyczny zaczoł się za szybko a oni nie przygotowani i może uda sie na poczatku kwietnia. Tylko co mi to da skoro ja byłam w marcu🙂

, Ela
Park, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Bielsko Biała, Ela
, Ela
, Ela
Zamek Sułkowskich, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Stary Zamek, Ela
, Ela
, Ela
Dziedziniec, Ela
, Ela
, Ela
Grodziec Śląski, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Żywiec, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Nowy Zamek- Pałac Habsburgów, Ela
, Ela
Zamek Cieszyński, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Ławeczka Księżnej, Ela
, Ela
Wieża Piastowska, Ela

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
01 kwiecień 2014 18:58

Świetnie Elu, że dotarłaś w "nasze" rejony. Z ciekawością przeczytałam Twoją relację i opisy znanych mi miejsc. Szkoda, że obiekty były zamknięte, ale to znak, że trzeba tu znowu przyjechać. Zapraszam serdecznie i pozdrawiam :-)

Ewelina
30 marzec 2014 22:16

super miejsce, fajnie poznawać takie zakątki🙂

Krzysztof Dorota
30 marzec 2014 20:24

Elu fajne zwiedzanie zamki ładne przygoda z aparatem godna zapamiętania drugi aparat też sposób my ostatnio kupiliśmy "kabelek" do ładowania w samochodzie he he ale drugie foto to chyba lepsze wyjście pozdrawiamy.

Roman Świątkowski
30 marzec 2014 16:26

fajne zwiedzanko, bardzo ciekawa relacja z wycieczki

Danusia
30 marzec 2014 09:51

Fajne miejsca:-) Z przyjemnością odświezyłam sobie wspomnienia z Żywca i Cieszyna.

marian
29 marzec 2014 18:37

Wspaniale pozwiedzałaś .Z zamków tych to tylko Żywiec mi znany,Bardzo Cię podziwiam. Nawet organizatorzy jeszcze nie przyszykowani do sezonu.Ja też narazie zadowalam sie Waszymi wycieczkami a one strasznie kusza.Super zdjęcia.

Anna Piernikarczyk
29 marzec 2014 11:01

poczułam się prawie jak w domu🙂 Pieknie Ela że tak sobie zwiedzasz nasze rejony ! Śliczne zdjęcia!

Ela
29 marzec 2014 10:33

Dziękuję.Przeczytałam jeszcze raz relacje i jakaś taka drętwa mi wyszła, ale już poprawiłam dodając coś od siebie ha ha 🙂Pozdrawiam

mokunka
29 marzec 2014 09:43

No proszę Ela coraz częściej opisuje nie Dolny Śląsk ale teren woj. śląskiego. Fajnie pozwiedzałaś, same znane mi miejsca. Najbardziej lubię Żywiec , w nim tyle historycznych budowli , piekny park 🙂

Czekamy na kolejne relacje 🙂

Ostatnio edytowany: 2014-03-30 19:37

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023