, Ela
, Ela

Beskidy- szlak architektury drewnianej

Komentarze 11
2014-03-14

Tym razem zmieniłam kierunek zwiedzania i wybrałam się na parę dni w okolice Żywca, Cieszyna i Bielsko - Białej. Oczywiście pogoda dopisała nam w jeden dzień w piatek, w sobotę i niedzielę padało, ale to nam nie przeszkodziło zwiedzać. i poznawać nowe miejsca. Dziś opiszę parę budynków z Szlaku Architektury Drewnianej. Są to urocze kościółki i stare chaty. Udało mi się zobaczyć dziewięć takich cudeniek. Jest ich w okolicy sporo ale nie miałam już wiecej czasu a do zwiedzania było sporo innych rzeczy. Pierwszym odkrytym zabytkiem był kościółek w Bielowicku, tak bardzo mi się spodobał że przeszukałam przewodniki i znalazłam parę innych obiektów które znajdowały się blisko zaplanowanych tras do zwiedzania. Więc zbaczać nie trzebabyło za bardzo.

Bielowicko. Wioska była własnością cieszyńskich książąt. W 1701r z inicjatywy i fundacji barona Henryka Larisza wybudowano miejscu małej nieznanej świątyni Kościół p.w. Św. Wawrzyńca, o konstrukcji zrębowej. Drewniana wieża zbudowana jest w słup a zakończenie wieńczy cebulasty hełm. Jego wnętrze posiada wystrój barokowy z wieloma reliktami sztuki późnorenesansowej, klasycystyczny ołtarz z obrazem patrona Św. Wawrzyńca. Udało nam się wejść do środka bo były przygotowania do mszy i zobaczyć jego wystrój. Mały kościółek o bogatym i bardzo barwnym wnetrzu.

Bielowicko, Ela
Bielowicko, Ela

Mikuszowice Krakowskie. Dzielnica Bielsko- Białej. O tym kościółku przeczytałm w przewodniku. Na zdjęciach widziałam że ma bardzo piękne wnętrze i niestety na zdjęciach pozostało. Zamknięty. Nawet nie było otwarych bocznych drzwi bodaj zakratowanych. Nie podoba mi się podejście księży. Bo obiekt zmonitorowany więc w czym problem. Pozostało nam tylko obejść go do okoła. Jest to drewniany obiekt z 1690roku pw Św. Barbary. Jednonawowy z prezbiterium i wieżą na osi otoczony sobotami.We wnetrzu znajduje się gotycka figura Pięknej Madonny oraz polichromia ścienna ze scenami z życia Św. Barbary. Została ona wykonana w 1723r.

Istebna.Tu zobaczyłam z zewnątrz oczywiście dwa obiekty. Pierwszy to Chata u Kawuloka z 1863roku. Kurna chata jest wyposażona w dawne sprzęty, meble i liczne instrumenty muzyczne wykonane właśnie przez Jana Kawuloka. Przy zwiedzaniu można zobaczyć jak żyło się w dawnej góralskiej izbie i posłuchać muzyki. Nam udało się posłuchać gry na piszczałce, ale tylko na zewnątrz. Żeby ją zwiedzić trzeba się umówić. Kolejnym obiektem jest drewniany kościółek pw Podwyższenia Krzyża Świętego z 1779r. na wysokości 1100m. Został on wykonany w Pyszkowicach koło Gliwic i przeniesiony. Wtym miejscu swój związek małrzeński zawierał nasz sławny himalaista Jerzy Kukuczka. Obiekt oczywiście zamkniety, bez jakiejkolwiek możliwości zajrzenia. Obiekt zwiedzaliśmy jak sypał sobie śnieżek, tak dla urozmaicenia🙂.

, Ela
, Ela

Łodygowice. Kolejny kościół pw Świetych Szymona i Judy Tadeusza. Wstepne informacje pochodzą z 1373r. w latach 1634-5 został on rozbudowany. W 1644 dobudowano wieże na dzwony, bo stała osobno. Ostatnią przebudowę dokonano w 1799r i w takiej pastaci przetrwał do dnia dzisiejszego. Zbudowany został z bali modrzewiowych w konstrukcji zrębowej. Do kościoła prowadzi 130 stopni. We wnetrzu znajdują sie barokowe obrazy, rokokowe ołtarze. Dzieki uprzejmości pana organisty udało nam się zobaczyć wnetrze z churu. Bo trwała jeszcze msza. Piękny. No i mamy zdjęcia🙂.

Milówka. Chyba każdemu kojarzy się z Golcami, piszę chyba bo mi jakoś się nie skojarzyła w żaden sposób. 🙂. Bardziej od tropienia śladów sławnych braci mnie zainteresowało muzeum Stara Chałupa. Zabytkowy drewniany dom karczmarza Piotra Gorela z 1739r. Zachował się on w dobrym stanie bo był zamieszkiwany do końca. A potem odsprzedany i zostało utworzone tu muzeum. Przewodnikiem jest bardzo miła pani, która chętnie oprowadza każdego zainteresowanego i odpowiada na wszystkie pytania. Wystrój chałupy i układ pomieszczeń jest odzwierciedleniem dawnego stylu życia. Jak usłyszałam to chałupa na bogato, bo miała dwie izby jedną dużą razem z kuchnią i alkowę z zapieckiem na którym sypiał gospodarz. Posiadała strych i piwnice oraz komorę. Wg legendy nocował tu król Jan Kazimierz a potem Jan III Sobieski.

, Ela
Wnętrze kościoła, Ela
, Ela

Szczyrk.Kolejny kościół. Został on zbudowany w latach 1797-1800. Na wieży znajduje się dzwon z 1691 roku. W większości wyposarzenie pochodzi z klasztoru Norbertanów w Nowym Sączu.

Kolejnymi zabytkami była najstarsza na Żywiecczyźnie świątynia z 1542r pw Św. Katarzyny Aleksandryjsiej w Cięcinie. Muzeum Regionalne Stara Zgroda w Ustroniu, które niestety było nieczynne. Z informacji wynika że można go zwiedzić tylko latem na wakacje i w ferie zimowe. Ciekawe. oraz ostatnim obiektem jaki udało nam się zobaczyć był kościół pw Św. Anny w Nierodzimiu dzielnicy Ustronia. Już 1929 roku został uznany za zabytek i jak to bywa zamknięty. Niestety nie wszędzie można zerknąć. A szkoda bo druga taka okazja może się nie trafić.

, Ela
, Ela

, Ela
, Ela
, Ela
Mikuszowice Krakowskie, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Droga krzyżowa, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Chata Kawuloka, Ela
, Ela
, Ela
Istebna Kubalonka, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Kościół , Ela
, Ela
Milówka, Ela
, Ela
Ustroń Nierodzim, Ela
Stara Chałupa, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Wnętrze, Ela
, Ela
, Ela
Łodygowice, Ela
, Ela
Piec, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Ustroń Stara Zagroda, Ela

Komentarze

Zostaw swój komentarz

marian
26 marzec 2014 12:44

Super . Bardzo ciekawa wycieczka.Znana mi trasa ale teraz wiem ile to człowiek omija.Cieszę się że postanowiłaś zawitać też w Beskidach.

Krzysztof Dorota
25 marzec 2014 11:04

Fajna ta wycieczka , kościołów sporo architektura drewniana wszystko ciekawe.

mokunka
25 marzec 2014 10:07

[cytuj autor='M Ela']Mimo różnej pogody, bardziej deszczowej niż słonecznej wyprawa bardzo udana.  [/cytuj]

Tak Elu racja pogoda czasem nienajlepsza. Nic to jednak dla prawdziwego krajtrotera🙂

    Sama ostatnio bylam w Zakopanem- Kuźnice a za dwa dni w Nowym Targu (i jak widac na fotach z moich ostatnich wycieczek) Kuźnice w pełnym słońcu a Nowy Targ szaro-buro 🙂

Ostatnio edytowany: 2014-03-25 10:08

Ela
25 marzec 2014 08:40

Mimo różnej pogody, bardziej deszczowej niż słonecznej wyprawa bardzo udana. 

mokunka
24 marzec 2014 22:52

[cytuj autor='Karol Barsolis']ciekawa wyprawa ELI do rejonow Ani, Mokunki , Danusi .   Karol [/cytuj]

 

Tak właśnie Ela coraz blizej nas zwiedza🙂 Super, po fotach widać, że udana wyprawa 🙂

Ela
24 marzec 2014 19:45

Dziekuję za miłe słowa. Wypad był niespodziewany, ale atrakcje wyszukiwane na PSz. A Karkonowskie wyprawy już są obmyślane ale tym razewm pod kontem geocachingu - nowej pasji Tomka. 

Danusia
24 marzec 2014 14:54

No i bardzo dobrze ,że zmieniłaś kierunek Elu,czasem warto pokluczyć w innych  rejonach kraju,co ( jak pokazuje Twoja relacja oraz fotki) udało Ci się zrealizować. Mam jednak nadzieję,że nie pozbawisz nas całkiem Twoich  kolejnych wypraw karkonoskich ,i że ten cykl będzie także tutaj się pojawiał.

Ostatnio edytowany: 2014-03-24 14:55

Roman Świątkowski
24 marzec 2014 10:53

Bardzo , bardzo ciekawa wycieczka . Bardzo lubię zwiedzać i podziwiać architekturę tą drewnianą ma to coś w sobie, a i również to nasza kultura naszych przodków.

Kościoły, dzwonnice, karczmy i inne drewniane budowle w większości zobaczyć można je w skansenach ale nie ma jak stojace gdzieś same i jeszcze czynne.

Maciej A
24 marzec 2014 10:17

Sporo pozwiedzałaś, a i drewniana architektura coś w sobie ma

szkoda że padało...

z drogi Istebna - Wisła ładne krajobrazy pamiętam

pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
24 marzec 2014 07:45

Własnie chciałam napisać, że Ela wybrała się w nasze rejony, nie do końca nasze, bo tylko letnie 🙂 I nie wszystko znam z Twojej wycieczki, ale pięknie, pięknie, tylko szkoda, że padało, my w sobotę mieliśmy piękną pogodę, na Jurze 🙂

ciekawa wyprawa ELI do rejonow Ani, Mokunki , Danusi .

 

Karol

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023