, Staszek Łuć
, Staszek Łuć

Wyszków

Komentarze 8
2014-02-09

Wyszków - spacer

Zajrzałem do rubryki "miasta" w PS i ze zdumieniem zobaczyłem, że opisy miast mazowieckich można zliczyć na palcach obu rąk. Mało!!! Mamy na Mazowszu (tym administracyjnym) aż 86 ośrodków szczycących się prawami miejskimi.

Wyszków - pomnik partyzantów, Staszek Łuć
Wyszków - pomnik partyzantów, Staszek Łuć

Zajrzałem do opisu Wyszkowa - i coś mi się nie zgadzało. A że zimowe słońce zachęcało do wyjścia z domu...

Spacer zacząłem od wizyty na moście nad Bugiem. Wspaniały punkt widokowy! Stąd mamy najbardziej efektowny widok na wysoką, miejscami osuwającą się do rzeki skarpę i stojący na jej szczycie kościół św. Idziego. Rzeka skuta lodem mimo panującej od kilku dni odwilży. Tuż przy moście znajduje się nowy pomnik poświęcony partyzantom ziemi wyszkowskiej. Teren sprzyjał tu partyzantom: tuż za zabudowaniami Wyszkowa, na północ od miasta zaczyna się ogromny kompleks Puszczy Białej, natomiast na południowym brzegu Bugu, w kierunku wschodnim rozciąga się dawna Puszcza Kamieniecka. Z tej racji Wyszków jest dziś świetnym punktem wypadowym dla turystów. Początek ma tu szlak rowerowy biegnący w górę rzeki aż do Hrubieszowa (420 km!).

Bug skuty lodem, Staszek Łuć
Bug skuty lodem, Staszek Łuć

Przeszedłem przez szosę i napotkałem drugi pomnik; tym razem poświęcony Mordechajowi Anielewiczowi. Stoi w miejscu gdzie był jego dom rodzinny. Nieco poniżej skarpy jest platforma widokowa skąd warto popatrzeć na rzekę. Można iść bulwarem wzdłuż brzegu, ale tę przyjemność postanowiłem zostawić sobie na cieplejsze miesiące i wybrałem trasę "górną", wprost do Parku Karola Ferdynanda Wazy. Ciepły dzień sprawił, że pełno było śpiewu ptaków. Doszedłem do pomnika Norwida - jeden z bardzo nielicznych, poświęconych temu wielkiemu poecie, który urodził się niedaleko stąd, w miejscowości Głuchy. Niestety światło nie pozwoliło zrobić dobrego zdjęcia (a może fotograf marny...).

Obok pomnika Norwida znajduje się dziwny neogotycki budynek określany jako stróżówka pałacowa, a pełniący dziś siedzibę Ligi Morskiej i Rzecznej. Pałacu, należącego niegdyś do królewskiego rodu Wazów, dawno juz nie ma, jedyną pozostałością obecności królewicza Karola Ferdynanda, Biskupa Płockiego jest siedemnastowieczny obelisk nazywany popularnie "snopkiem Wazów" - z racji herbów rodowych dekorujących jego ścianki.

Wyszków - panorama skarpy, Staszek Łuć
Wyszków - kościół św. Idziego, Staszek Łuć
Wyszków - pomnik Anielewicza, Staszek Łuć

Obelisk ten znajduje się w zachodnim narożniku parku, a właściwie już poza nim, po drugiej stronie ulicy Trzeciego Maja. Idąc dalej tą ulicą w stronę Rybienka Starego (dawnej wsi, a obecnie części miasta), po ok. kilometrze dotarłem do dawnej rezydencji biskupa żmudzkiego, bardziej kojarzonej z rodziną Skarżyńskich, którzy byli właścicielami do 1945 roku. Obecny właściciel przeprowadził kosztowny remont, ale pałac wciąż jeszcze pozostaje zamknięty, choć jak fama głosi, ma tu być ośrodek konferencyjny. Obejrzałem więc zza płotu (za sam taki płot można by ładny dom postawić) i wróciłem tą samą drogą do centrum.

A tu skierowałem sie na wzgórze kościelne. Ostatnio pięknie uporządkowano teren przed kościołem leżący w głębokiej niecce dawnej doliny jakiejś strugi spływającej do Bugu. Kościół barokowo-klasycystyczny wygląda stąd na znacznie większy niż jest w rzeczywistości. Niestety - jak większość polskich świątyń - zamknięty. Obszedłem go dookoła zaglądając jeszcze do Groty Lurdzkiej otoczonej wianuszkiem kapliczek różańcowych i oczywiście zatrzymałem się przy historycznym budynku plebanii. Wszyscy chyba kojarzą to miejsce z tymczasowym pobytem Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski w dniach 15-16 sierpnia 1920 r.

Wyszków - most drogowy na Bugu, Staszek Łuć
Wyszków - most drogowy na Bugu, Staszek Łuć

Powędrowałem jeszcze ulicą Nadgórze na cmentarz parafialny, obejrzałem kaplice z tajemniczym napisem nad wejściem i kilka ciekawych nagrobków, ale mając w perspektywie spacer na drugi brzeg Bugu zrezygnowałem z odszukania grobu ks. Mieczkowskiego - gospodarza plebanii w pamiętne dni 1920 r. Odnalazłem za to, nieco przypadkiem, grób bohaterskiego pilota por. Stefana Okrzei, który zginął w walce powietrznej nad pobliską wsią Kręgi.

Wróciłem do centrum aby przejść przez most do lewobrzeżnej dzielnicy Rybienko Leśne. Właściwie takie miasto-ogród z wielką ilością zieleni, starych domów (również drewnianych) stojących na zalesionych działkach. Moim celem była biegnąca wzdłuż rzeki ulica por. Wołowskiego gdzie znajduje się obelisk poświęcony Wołowskiemu i jego sześciu żołnierzom rozstrzelanym przez Rosjan w 1920 r. Ciekawa jest historia tego pomnika ukrytego w czasach PRL jako element schodów w szkole w Somiance, a wydobytego dopiero po zmianie ustroju.

Wyszkow - bulwar nad Bugiem, Staszek Łuć
Wyszkow - bulwar nad Bugiem, Staszek Łuć

Skorzystałem jeszcze z okazji aby z wału przeciwpowodziowego zrobić zdjęcie pałacu Skarżyńskich; przy braku liści jakoś się udało, choć nie będę się nim specjalnie chwalił.

Cały ten spacer zajął mi około pięciu godzin. No oczywiście z przerwami.

Wyszków - park Karola Ferdynanda Wazy, Staszek Łuć
Wyszków - pomnik Norwida, Staszek Łuć
Wyszków - pomnik Norwida, Staszek Łuć

Wyszków - stróżówka pałacowa, Staszek Łuć
Wyszków - pomnik Wazów, Staszek Łuć
Wyszków - pomnik Wazów, Staszek Łuć
Wyszków - pałac Skarżyńskich, Staszek Łuć
Wyszków - pałac Skarżyńskich, Staszek Łuć
Wyszków - skwer JP II, Staszek Łuć
Wyszków - kościół św. Idziego, Staszek Łuć
Wyszków - Grota Lurdzka, Staszek Łuć
Wyszków - plebania, Staszek Łuć
Wyszków - plebania, Staszek Łuć
Wyszków kaplica cmentarna, Staszek Łuć
Wyszków - mogiła pil. Okrzei, Staszek Łuć
Wyszków - Rybienko Leśne - pomnik Wołowskiego, Staszek Łuć
Wyszków - Rybienko Leśne - pomnik Wołowskiego, Staszek Łuć
Wyszków - pałac Skarżyńskich zza Bugu, Staszek Łuć

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
03 marzec 2014 22:03

[cytuj autor='M Ela']Super opis, bardzo szczegółowy i ciekawy. Zdjecia super, zimowe. Wkońcu gdzieś śnieg jest. U nas wiosna,  Śnieżyczki kwitną🙂 [/cytuj]

Zgadzam się z przedmówczynią 🙂

marian
11 luty 2014 14:21

Piękne miasto i bardzo ciekawie opisane.

Ela
11 luty 2014 08:31

Super opis, bardzo szczegółowy i ciekawy. Zdjecia super, zimowe. Wkońcu gdzieś śnieg jest. U nas wiosna,  Śnieżyczki kwitną🙂

Staszek Łuć
10 luty 2014 21:50

Dzięki za dobre słowo!

A co do wizerunku - ... hm... różne odpowiedzi przychodzą mi do głowy, ale nie bedę się wygłupiał...

Zmienię, jeśli Ty zmienisz swój na wyraźniejszy 🙂

zmien wizerunek na forum

bo ten za kratami ZLE sie kojarzy kazdemu

Nie kus losu !!!zeby nie bylo - marzylem o wielkich celach - a tu ciach .

ktos kto ma taki wizerunek  na forum moze byc : więżniem , psycholem  albo małpą

 

Ostatnio edytowany: 2015-08-25 22:49

Anna Piernikarczyk
10 luty 2014 20:11

sama nie wiem 🙂 raczej nie, tylko że w sumie zimy w tym roku po prostu nie było ale teraz jak najbardziej czekam na wiosnę i u nas ją czuć, poza temperaturą, słońcem, to ptaszki za oknem rano ćwierkają jak wiosną !

Staszek Łuć
10 luty 2014 19:58

Tęsknisz za zimą?

Bo - sądząc po zdjęciach z Brynku - u Was tak bardziej wiosennie...

Anna Piernikarczyk
10 luty 2014 19:30

Faktycznie zimowo 🙂 Bardzo ładne miejsce

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Rybienko

Pomnik partyzantów

Pomnik Anielewicza

Park Karola Ferdynanda Wazy

Pomnik Norwida

Stróżówka pałacowa

Snopek Wazów

Pałac Skarżyńskich

Kościół św. Idziego

Grota Lurdzka

Plebania

Cmentarz parafialny

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023