, Ela
, Ela

Zamki i pałace ziemi Lwóweckiej - Pałac w Nagórzu

Komentarze 9
2013-12-28

Żeby trafić do pałacu trzeba kierować się na koniec wioski Płóczki Górne. Przy starych słupach, pozostałościach po bramie wjazdowej można zostawić auto. Tutaj kierujemy się żółtym szlakiem, który bawi się z nami w chowanego, dawno nie był odnawiany, a ścieżka już solidnie zarosła.Ale jedno jest pewne cały czas maszerujemy do góry, wkońcu pałac leży w pobliżu wzgórza Kołodziej na wysokości 442m n.p.m.

Pałac pochodzi z 1853roku i został zbudowany na fragmentach starszego dworu, po którym pozostałości można zobaczyć w piwnicy. W 1924 roku obecny właściciel był inicjatorem przebudowy istniejącego budynku. Wstawiono nowe otwory okienne, najbardziej dekoracyjne umieszczono na parterze. Co jest dziwne bo znajdowały się tu pomieszczenia gospodarcze. 

, Ela
, Ela

Dobudowano werandę i balkon w części południowo- wschodniej żeby można było podziwiać przepiekną panoramę Pogórza Kaczawskiego z Ostrzyca i wschody słońca. Do budowy dwukondygnacyjnej rezydencji wykorzystano cegłę, którą potem gładko otynkowano. Na zewnątrz znajdował się taras na który prowadziły ozdobne schody. Wokoło posadzono wiele gatunków drzew i krzewów. Niektóre z nich zachowały się do dnia dzisiejszego. Nad drzwiami znajdował się kartusz herbowy, przedstawiający pięciu rycerzy opartych na mieczach zwróconych ostrzem ku ziemi. 

Całość pokrywał masandrowy dach, a nietypowym jego elementem było umieszczenie na dachu latarni przykrytej miedzianą blachą. W czasie działań wojennych pałac nie uległ zniszczeniu i przez wiele lat służył jako mieszkanie państwowe, co w praktyce oznaczało że nie był remontowany i chylił się ku całkowitemu upadkowi jak stojace obok zabudowania gospodarcze. Pałac udało się uratować i obecny właścicel od kilku lat go remontuje. Ale piekarni obory , kuźni i stodoły już nie udało się uratować i tylko jako pamiątka ich istnienia pozostały stare mury i gruz. 

Widok na Ostrzycę, Ela
, Ela
Hodowla, Ela

Pałac trudno dostepny zwłaszcza zimą, ale jak już komuś uda się tam wdrapać w nagrodę może podziwiać piękną panoramę i napawać się wszech ogarniajacą ciszą, przerywaną czasami przez pasące się obok bydło. 

Pałac, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Ruiny zabudowań gospodarczych, Ela
, Ela
, Ela

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
08 luty 2014 21:31

wciąż na tropie,

a ja zaklinowałem się na kanapie...

fajna wycieczka (nie do wiary że z końca grudnia, ale fakty za oknem...)

pozdrawiam

 

Ela
04 luty 2014 09:30

Dziękuję za miłe wpisy. Danusiu wiele osób kojarzy Płóczki tylko z agatami ale warto poszukać ciekawostek. Ja znalazłam pałac (penie dlatego że w górze) agatów jak do tej pory nie znalazłam wcale. Musze jeszcze dotrzeć do starego poniemeickiego cmentarza i kościoła który pamiętam jeszcze z dzieciecych lat.

 

 

 

 

ciekawe, ciekawe Elu.

 

Karol

 

Ps.  bylem blisko Ciebie 1-2.02.2014

w poszukiwaniui  zimy -sniegu

marian
03 luty 2014 12:19

Ela ciągle aktywna i to mi się podoba.Ciekawe obiekty wyszukujesz.

Danuta
03 luty 2014 10:17

Ech, mieszkać w takim miejscu … z takimi widokami ! :-)))

No, tak, Elu! I znów musiałam wygrzebać wszystkie mapy, foldery, ulotki z ubiegłorocznej wyprawy, żeby dokładniutko dojść – jakie tereny tym razem spenetrowałaś. Ale zrobiłam to z przyjemnością :-)

Płóczki Górne dotąd kojarzyły mi się wyłącznie z agatami i do wielogodzinnego wędrowania po polach ograniczyłam moją znajomość z tą okolicą. A miejsce przecudne i  panoramy niesamowite. Pokazujesz Elu Dolny Śląsk- krainę pełną atrakcji i pamiatek po bogatej i barwnej historii tych okolic. Cieszę się, że prezentowany zamek znalazł gospodarza, który - mam nadzieję zadba aby nie popadł w ruinę.

Bydło pasące się na łąkach to Highland Cow -Szkocka Rasa Wyżynna. Długie rogi i kudłata sierść to ich cecha. Ciekawe zwierzaki! Nie spotkałam ich dotąd podczas swoich wędrówek.

Bardzo ciekawa jest ta - kolejna Twoja wędrówka śladami historii ... i nie tylko.

Pozdrawiam serdecznie z bardzo słonecznych i znów zielonych Tychów :-)

kasia ejsmont
02 luty 2014 08:31

I słoneczko zaświeciło w nagrodę, po trudach wspinaczki 🙂

mokunka
01 luty 2014 20:46

Ela nadal w trasie 🙂 Wynajdujesz i opisujesz bardzo ciekawe obiekty. Szkoda, ze niektóre z nich niszczeją...

Anna Piernikarczyk
01 luty 2014 20:16

Ale piękne zdjęcia Elu, cudne widoczki i akurat pora dnia, pogoda, wszystko się zgrało idealnie 🙂

Danusia
01 luty 2014 20:11

Widzę Elu,że nagroda w postaci pięknej panoramy została wam dostarczona na miejscu:-) Kolejny ciekawy pałac i kolejna intersujaca relacja z wyprawy. Brawo.

Zwiedzone atrakcje

Nagórze

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021