Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
kolegiata Wniezbowzięcia Najświętszej Marii Panny, Danusia
kolegiata Wniezbowzięcia Najświętszej Marii Panny, Danusia

Przystanek Kartuzy

Komentarze 8
2014-01-06

Wracając od córki z Gdyni tym razem zmieniliśmy trasę i nie pojechaliśmy do domu ,jak zwykle,prostą drogą przez Wejherowo i Lębork,ale przez Kartuzy. Mało znam tą trasę,a jest tam co po drodze oglądać,wiedzie bowiem przez środek Szwajcarii Kaszubskiej. Nie planowaliśmy jednak zbyt wiele,było już dobrze po południu i powoli zaczynało się ściemniać. Piękno Kaszub wrócimy oglądać wiosną,gdy zrobi się cieplej, wszystko się zazieleni, a dni będą dłuższe.

Naszym celem były Kartuzy,a zwłaszcza kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z dachem w kształcie trumny. Jego charakterystyczna sylwetka widoczna jest już z daleka. Nic dziwnego,że zadaszenie kartuskiej kolegiaty przypomina wieko trumny. Niegdyś w tym miejscu mieścił się jeden z najsurowszych klasztorów kontemplacyjnych tzw. Zakon Kartuzów kultywujący życie mnichów w całkowitym odosobnieniu. W świątyni do dziś zachował się zegar słoneczny z napisem Memento mori-Pamiętaj o śmierci. Nad głowami wiernych wchodzących do kościoła porusza się niesamowite wahadło - anioł śmierci z kosą w ręku. Sam budynek dawnego klasztoru został rozebrany,do dnia dzisiejszego zachowały się jeszcze budynki gospodarcze, refektarz,czyli klasztorna jadalnia oraz jedyny ocalały erem-dom mnicha pustelnika. W refektarzu znajduje się obecnie galeria sztuki,w domku mnicha mieszka zakrystianin.

Jezioro Klasztorne Małe, Danusia
Jezioro Klasztorne Małe, Danusia

Współczesne Kartuzy-dawna wioska przyklasztorna,to dziś malownicze miasteczko w stóp kolegiaty. Tuż przy świątyni rozciąga się widok na jedno z kartuskich jezior,a jest ich w mieście aż cztery: Klasztorne Duże,Klasztorne Małe,Mielenko i Karczemne. Wzdłuż Jeziora Klasztornego wiedzie trasa spacerowa Gaj Świętopełka. Jej część stanowi Aleja Filozofów-dziś ścieżka dydaktyczna,niegdyś miejsce kontemplacji mnichów.

Po drugiej stronie miasta wzdłuż brzegu Jeziora Karczemnego biegnie z kolei, niedawno,bo w 2012r., oddana do użytku Promenada. Jest to najbardzej rekreacyjny teren miasta i ulubione miejsce spacerów jego mieszkańców. Na szczycie promenady nieoczekiwanie znalazłam kolejną ławeczkę do kolekcji! Jest to ławeczka Asesora,który ponoć kiedyś siadywał w tym miejscu i zachwycał się pięknem okolicy. Miejsce to stanowi świetny punkt widokowy na jezioro i Kartuzy. Z kolei u podnóża wzniesienia od 2013r. stoi figura rybaka z kotkiem,wzorowana na postaci rybaka ze wspomnianego wcześniej zakonu.

Ścieżka dydaktyczna wzdłuż jeziora, Danusia
, Danusia
widok na kolegiatę i refektarz, Danusia

W Kartuzach wiele miejsc kojarzy się z dawnym zakonem. Nawet patronem miasta jest święty Brunon, niemiecki teolog i kanonik,którego uważa się za założyciela Zakonu Kartuzów.

Będąc w Kartuzach warto odwiedzić także Muzeum Kaszubskie im.Franciszka Tredera- założyciela i pierwszego kustosza. Zgromadzono tam wiele eksponatów związanych z historią i folklorem Kaszub. Niestety,było juz zbyt póżno,zbyt ciemno,by tam podjechać,poza tym dzień był świąteczny,więc muzeum było zamknięte.

widok na kolegiatę od strony cmentarza,z lewej strony zachowany erem
widok na kolegiatę od strony cmentarza,z lewej strony zachowany erem

Wracaliśmy wieczorem,w deszczu,trudno w takich warunkach o dobre zdjęcia. Jednak mimo to cieszę się,że zajrzeliśmy do Kartuz i poznaliśmy co nieco to miasteczko i jego niezwykłą zakonną historię.

Refektarz, Danusia
Kawiarenka Pod refektarzem, Danusia
, Danusia
dawne klasztorne budynki gospodarcze, Danusia
, Danusia
dawne klasztorne budynki gospodarcze, Danusia
, Danusia
dawne klasztorne budynki gospodarcze, Danusia
kapliczka św. Brunona, Danusia
kapliczka św. Brunona, Danusia
, Danusia
, Danusia
widok z promenady na Jezioro Karczemne, Danusia
figura rybaka z kotkiem na promenadzie, Danusia
figura Rybaka z kotkiem, Danusia
widok na Jezioro Karczemne, Danusia
, Danusia
, Danusia
ławka Asesora, Danusia

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
28 luty 2014 19:14

No proszę,świat jest mały Tadziu:-) Nie wiedziałam,że tu byłeś,ale cieszę się,że masz miłe wspomnienia.

Tadeusz Walkowicz
30 styczeń 2014 16:28

Piękna podróż i zdjecia Danusiu.

Nie wiem czy wspominałem że w Twoim mieście byłem kilka razy ale dawno temu, prowadziłem obozy OHP - sprzątanie miasta i wywóz śmieci. Miłe wspomnienia.

Tadek

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
23 styczeń 2014 07:57

widze  ze nie próżnujesz  . Kartuzy sa ładne  .

 

 

Pozdrawiam karol

Ela
22 styczeń 2014 21:02

Super miejsce i bardzo ciekawie opisany. Szkoda że tak daleko mieszkam . Lubię takie miejsca. Wieczorne zwiedzanie jest extra. Zwłaszcza jak jest ładnie oświetlone. Na 6+

Danusia
22 styczeń 2014 20:43

Ja w sumie też byłam w Kartuzach po raz pierwszy,nie licząc sporadycznych przejazdów,więc ten przystanek był dla mnie ciekawy. Odkąd bywam na PSz trochę inaczej patrzę na miejsca,które skądinąd są mi znane. A na Kaszubach zamierzam jeszcze kiedyś pobuszować,.:-)

marian
22 styczeń 2014 20:30

Piękne miasto ,które również mi przypomina wycieczki Toji.

Anna Piernikarczyk
22 styczeń 2014 11:50

Już Toja nam Kartuzy piekne tu sławiła 🙂 Ja byłam kiedyś ale w przyrodniczych  bardziej okolicznosciach z studiów, centrum nie zwiedzaliśmy. Pięknie Danusiu, wieczorne zwiedzanie ma swój urok, my teraz z dziećmi to bardzo rzadko coś wieczorem zwiedzamy i trochę mi żal bo lubię miasta oświetlone wieczorem 🙂

mokunka
22 styczeń 2014 11:12

Kolejne ciekawostki Danusi, z Pomorza 🙂 Nigdy nie byłam w Kartuzach. Dzieki Twojemu opisowi i fotkom, widzę, że to bardzo ciekawe miasto 🙂

Wycieczka na mapie

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021