, Ela
, Ela

Zakrętowe atrakcje

Komentarze 6
2014-01-05

Po zejściu z Wysokiego Kamienia, wystarczyło nam jeszcze czasu na zobaczenie starej sztolni pirytu i Zbójeckich Skał.

Stara sztolnia pirytu działała do XIX w i jej historia związana jest z Walonami, którzy pojawili się na tych terenach w około XIII wieku. Poszukiwacze złota i szlachetnych kamieni, z czasem stali się ważnymi dostawcami surowców mineralnych. Jednym z takich minerałów był właśnie piryt, potocznie nazywany "złotem głupców" z racji swojej barwy, która do złudzenia przypominała kolor prawdziwej bryłki złota. Piryt wykorzystwano do produkcji kwasu siarkowego w pobliskiej witriolejni. W obecnej chwili łatwo trafić do największej sztolni, jest ustawiony znak z kierunkiem poszukiwań. Prawdopodobnie obok są mniejsze, ale my zwiedzenie sztolni w środku i poszukiwanie mniejszych zostawiliśmy na inny dzień. Bo i ciemno się robiło i brak latarek, więc ryzyko byłoby za duże. Ale już samo zobaczenie sztolni z góry robi niesamowite wrażenie, jak dla mnie jest tam pięknie, te barwy, mieniące się w promykach słonka, cisza, resztki jesieni i gdzieniegdzie zielone drzewa. Bardzo urokliwe miejsce i warte zobaczenia.

, Ela
, Ela

Podążając dalej żółtym szlakiem dojdziemy do Zbójeckich Skał. Dużej grupy skalnej położonej ponad Szklarską Porębą Dolną (686 m npm). Dawniej znane były jako doskonały punkt widokowy, z którego rozpościerała się jedna z najlepszych w okolicy panoram Karkonoszy. Łatwo dostępne skałki były często odwiedzane przez wędrowców. Duży ruch turystyczny wymógł wybudowanie przy skałach niewielkiej gospody, dysponującej aż 5 miejscami noclegowymi. Przed 1934 rokiem powstała także niewielka, drewniana wieża widokowa, która jeszcze w 1945 roku była w dość dobrym stanie. Później opuszczone gospoda i wieża popadły w ruinę i dzisiaj nie ma po nich większego śladu. Zbójeckie Skały nadal cieszą się jednak popularnością wśród turystów i chętnie są odwiedzane. Nawet została wybudowana wiata pod którą można się posilić, schronić i odpocząć podziwiając widoczną między drzewami panoramę gór. A dla chętnych na naukę wspinania, skałki w sam raz się nadają. Nie są za wysokie i mają już odpowiednie zaczepy ( i tu pewnie znawcy mnie wyśmieją za słownictwo) wbite w podłoże. Więc dobry instruktor, liny i w drogę.

W drodze powrotnej jeszcze parę zdjęć z Zakrętu Śmierci i kamienia widokowego.Kolejny dzień się skończył po 15 zaszło słonko. Gdzie te dni ze do 20 można było siedzieć w górach. Jedyna pociecha, że niedługo znów będą.

, Ela
Sztolnie pirytu, Ela
Kopalnia pirytu kolejne 10 zdjęć, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Zbójeckie Skały, Ela
Zbójeckie Skały kolejne 14 zdjęć, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Panorama gór przy Zbójeckich Skałkach, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
, Ela
Widok z żółtego szlaku, Ela
, Ela
Zakręt Śmierci , Ela
, Ela
Widok z Zakrętu Śmierci, Ela
, Ela

Komentarze

Zostaw swój komentarz

marian
20 styczeń 2014 18:14

Twoje ciekawe wędrówki naprawde zachęcają do planowania zwiedzania tych stron.

Roman Świątkowski
20 styczeń 2014 15:19

Fajna wycieczka , super zdjęcia. Może czas się wybrać do Szklarskiej Poręby - w 2013 Karpacz, 2014 Szklarska Poręba , kto wie.

Pozdrawiam.

mokunka
20 styczeń 2014 09:30

[cytuj autor=' Danusia']Świetne są te Twoje skałkowe wycieczki Elu,aż miło się czyta jak sobie z synem Karkonosze poznajecie,a nam przybliżacie:-) [/cytuj]

 

Elu, znowu w trasie. I kolejne ciekawe opowieści i foty z Dolnego Sląska. Tak trzymac!

 

Danusia
19 styczeń 2014 21:21

Świetne są te Twoje skałkowe wycieczki Elu,aż miło się czyta jak sobie z synem Karkonosze poznajecie,a nam przybliżacie:-)

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
19 styczeń 2014 18:12

Elu masz  power na wyprawy .

 

pozdrawiam karol

 

PS. jak juz pisalem  wczesniej :bylem tam 2 miesiace temu

.mam piryt z tych skal -swieci w  nocy .

zbojnickie skaly  -nie zachwycily mnie - 

Ostatnio edytowany: 2014-01-19 18:16

Anna Piernikarczyk
19 styczeń 2014 09:07

Pieknie znów skałkowo 🙂 Śliczne panoramki, ma wielką prośbe żeby podpisywac zdjęcia widoczkowe jak się da 🙂 Bardzo się to przydaje przy tworzeniu atrakcji 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021