Nadmorska gmina Krokowa

, mokunka

         Pewnie niewiele osób kojarzy gminę Krokowa lecz to właśnie na jej terenie są piękne plaże w Białogórze, Dębkach czy Błotach Karwińskich. Nie są zatłoczone jak w Jastrzębiej Górze, Juracie czy Jastarni. Za to na pewno są piękne, szerokie, piaszczyste 🙂 W sezonie liczba turystów kilkakrotnie przekracza ilość stałych mieszkańców. Miałam tam okazję być podczas ciepłych, lipcowych, wakacyjnych dni ; było cudnie , uroczo i bardzo ciekawie .

      Bowiem to miejsce, nie tylko dla „typowych polskich ” turystów, którzy uwielbiają fast foody i „nic niezrobienie” lecz wlaśnie dla krajtroterów , którzy nie preferują wielogodzinnego wylegiwania się na plaży ; jest tam wiele ciekawostek! Miejsc godnych odwiedzenia.

muzeum ta i i 4 kolejne foty, mokunka
muzeum ta i i 4 kolejne foty, mokunka

Opowiadałam już w jednej wycieczce o Jeziorze Żarnowieckim, które leży tuż na granicy gminy . Pięknym, czystym. Raj dla wędkarzy, wodniaków i tych, którzy łakną ciszy , spokoju i czystej nieskażonej przyrody .To dosłownie na uboczu Krokowej...

Natomiast w centrum gminy warto odwiedzić m.in : bardzo ciekawe Muzeum Regionalne, gdzie jest wiele cennych pamiątek rodem z Kaszub oraz tych związanych z rybołówstwem. Jest też stała wystawa wikliniarstwa, bowiem z tego właśnie słynie okoliczny region. Muzeum ma baaardzo tanie bilety ( to ważne !) i jest położone tuż obok pięknego zamku i przyzamkowych ogrodów . Ogrodów z zabytkową fosą, okalająca ogrody i fontanną w kształcie serca!

, mokunka
, mokunka

Muszę powiedzieć, że w lipcowe upały w pięknym, zadbanym przyzamkowym parku - ogrodzie; przyjemnie było odpocząć chwilkę w cieniu. Pospacerować po alejkach. Podziwiać fosę oraz piękne kwiatowe rabaty . Ogrody bowiem nierozerwalnie łącza się z historią zamku, rodziny von Krokau, do której kiedyś należał . Ogrody , owe -jak się dowiedziałam- powstawały przez kilka wieków i zależnie od …mody , nasadzano bądź wykopywano różne rodzaje egzotycznej roślinności . Drzew, krzewów, pnączy lub kwiatów. Budowano altany . Zmieniano budowle i rzeźby ogrodowe.

Można tylko uruchomić wyobraźnię 🙂 Obecny wygląd ogrodu- parku jest interesujący , nietizinowy. Warto pospacerować po jego zakamarkach!

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Pnącza roślinności porastają również zamkowe mury . Zadbane i odrestaurowane. W zamku mieści się hotel.

Można spokojnie wejść do wnętrza, gdzie jest kilka udostępnionych do zwiedzania (gratisowo) sal ekspozycyjnych. Obrazy, meble, księgozbiór, porcelana, ozdobne piece kaflowe…warto poświęcić trochę czasu 🙂 Pozwiedzać . Poczytać historię rodziny von Krokau .

plaża ta i 2 kolejne foty, mokunka
plaża ta i 2 kolejne foty, mokunka

Obecnie potomkowie dawnych właścicieli zamku mieszkają w Niemczech. Bywają w Polsce i aktywnie współpracują z Fundacja , administrującą zamkiem i pobliskim terenem.

Oprócz tego w centrum gminy Krokowa jest ciekawy kościół, cały z czerwonej cegły , z zabytkowym organami. Fajny jest skwer w centrum ze stylizowanym, „ażurowym” krzyżem oraz elementem rybackiej łodzi. Ciekawie to zaaranżowane, oryginale. Jest doskonale zaopatrzona  Gminną Bibloteka, w nowoczesnym , sporym budynku (w razie niepogody, też warto ją odwiedzić ).

, mokunka
, mokunka

Niewielka gmina Krokowa, bliskość morza, jeziora, zabytki, tereny rekreacyjne. Czysto. Przestrzennie. Nie ma problemów z parkowaniem . Świetne miejsce, na rodzinne , ciekawe wakacje.

 

, mokunka
kościół, mokunka
skwer w centrum, mokunka

 

 

biblioteka, mokunka
biblioteka, mokunka
w centrum ta i 3 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
zamek, ogrody przyzamkowe i wnętrza w zamku(pozostałe fotki), mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 15
2013-12-09
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
30 styczeń 2014 20:32

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Piękne zdjęcia, ale mnie nie ciągnie w te okolice. Rodzina by chętnie pojechała nad morze, ale na szczęscie dla mnie - za daleko. [/cytuj]

 

Ojjj, Tadziu nie mów, że za daleko.....jak ty do Azji jeździsz na wyprawy, To polskie morze dla ciebie ...prawie tuż obok 🙂. 

Tadeusz Walkowicz
30 styczeń 2014 15:55

Piękne zdjęcia, ale mnie nie ciągnie w te okolice. Rodzina by chętnie pojechała nad morze, ale na szczęscie dla mnie - za daleko.

Maciej A
11 grudzień 2013 17:52

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor='A Maciej']Troszkę może Cię zaskoczę ;-) ale ja kojarzę Krokową. Pałac i park oglądałem + troszkę samej miejscowości. Także okolice jeziora Żarnowieckiego, wieżę widokową, elektrownię wodną, miejsce budowy niedoszłej elektrowni atomowej (wykop i zaczątek bloku) i klasztor pocysterski w Żarnowcu. A także nieco nadmorskich spacerów, zarówno zimą jak i latem. Ot taki wyjątek od reguły... pozdrawiam [/cytuj]    Super Maćku 🙂)) zaskoczyłeś mile  i to nie troszkę lecz bardzo. Wszak ty "człowiek gór " w 100 ba w 200 procentach! Tym bardziej się cieszę ,że te nadmorskie tereny nie są Ci obce. Ot krajtroter  - od Bałtyku  po Tatry czyli nasz Maciej z PSz 🙂 Ostatnio edytowany: 2013-12-11 11:16[/cytuj]

no to mi się dostało ;-)

mokunka
11 grudzień 2013 09:35

[cytuj autor='A Maciej']Troszkę może Cię zaskoczę ;-) ale ja kojarzę Krokową. Pałac i park oglądałem + troszkę samej miejscowości. Także okolice jeziora Żarnowieckiego, wieżę widokową, elektrownię wodną, miejsce budowy niedoszłej elektrowni atomowej (wykop i zaczątek bloku) i klasztor pocysterski w Żarnowcu. A także nieco nadmorskich spacerów, zarówno zimą jak i latem. Ot taki wyjątek od reguły... pozdrawiam [/cytuj]

 

 Super Maćku 🙂)) zaskoczyłeś mile  i to nie troszkę lecz bardzo. Wszak ty "człowiek gór " w 100 ba w 200 procentach! Tym bardziej się cieszę ,że te nadmorskie tereny nie są Ci obce. Ot krajtroter  - od Bałtyku  po Tatry czyli nasz Maciej z PSz 🙂

Ostatnio edytowany: 2013-12-11 11:16

Maciej A
10 grudzień 2013 22:17

Troszkę może Cię zaskoczę ;-) ale ja kojarzę Krokową.

Pałac i park oglądałem + troszkę samej miejscowości.

Także okolice jeziora Żarnowieckiego, wieżę widokową, elektrownię wodną, miejsce budowy niedoszłej elektrowni atomowej (wykop i zaczątek bloku) i klasztor pocysterski w Żarnowcu.

A także nieco nadmorskich spacerów, zarówno zimą jak i latem.

Ot taki wyjątek od reguły...

pozdrawiam

Katarzyna Jamrozik
10 grudzień 2013 21:13

Pięknie tam, a w  szczególności ten park aż zaprasza do spacerowania.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
10 grudzień 2013 20:47

ladne i ciekawe wspomnienia

 

pozdrawiam Karol

mokunka
10 grudzień 2013 18:31

[cytuj autor='Nowak Jan']Byłem  w Krokowej w czerwcu 2012r. Potwierdzam piękne miejsce, które warto zobaczyć. Zachęcam. Ostatnio edytowany: 2013-12-10 18:25[/cytuj]

Ooo, widzę foty z zamkowych wnętzrz. Dawno cię Janku nie było na PSz ., fajne, że znowu jestes🙂

Jan Nowak
10 grudzień 2013 18:24

Byłem  w Krokowej w czerwcu 2012r. Potwierdzam piękne miejsce, które warto zobaczyć. Zachęcam.

Ostatnio edytowany: 2013-12-10 18:25

mokunka
10 grudzień 2013 14:09

[cytuj autor=' Grzegorz']Bardzo fajne zdjęcia i miłe wspomnienia tych letnich miesięcy,jeszcze zima u nas nie zagościła a ja juz tęsnię za latem 🙂 Pozdrawiam!!! [/cytuj]

Lato 🙂)), piękna pora roku!  Był kiedyś taki fajny wierszyk dla dzieci , który zaczynał sie tak "Bardzo wiele dałbym za to, aby stale było lato...." !

Grzegorz
10 grudzień 2013 13:30

Bardzo fajne zdjęcia i miłe wspomnienia tych letnich miesięcy,jeszcze zima u nas nie zagościła a ja juz tęsnię za latem 🙂 Pozdrawiam!!!

mokunka
10 grudzień 2013 10:56

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Ale fajna letnia wycieczka 🙂 I morze jest...🙂 [/cytuj]

Tak Aniu, morze...ale tu tylko ledwie zaznaczylam....Wstawię wycieczkę właśnie ze spacerów morskim brzegiem, w kilku okolicznych miejscowosciach 🙂 juz niebawem!

Danusia
10 grudzień 2013 09:24

Ładne miejsce,muszę tam kiedyś zajrzeć,bo w tym rejonie Pomorza jakoś nie bywałam do tej pory,nie zdarzyło się.

Anna Piernikarczyk
10 grudzień 2013 09:00

Ale fajna letnia wycieczka 🙂 I morze jest...🙂

Ela
10 grudzień 2013 08:18

Pięknie. letnio i słonecznie, coś na zimowe, zamglone, pochmurne dni. Śliczne miejsce, warte zobaczenia. Super.

Zwiedzone atrakcje

Krokowa

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024