Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Początek szlaku czarnego na Szczebel, DoRi
Początek szlaku czarnego na Szczebel, DoRi

Szczebel

Komentarze 4
2013-11-30

Szlak czarny, który prowadzi na szczyt rozpoczyna się z Mszany Dolnej kierując się w stronę Kasińki Małej. Szlak skręca przed mostem na rzece Mszanka i ciągnie się do osiedla Zarąbki. Tam też podjeżdżamy i zostawiamy samochód.

Początkowo szlak biegnie wśród domostw i pól. Jest odwilż więc po drodze płyną małe strumyki, a błoto jest niemiłosierne. Tam też mamy 30 minutowy problem ze znalezieniem szlaku. Szlak początkowo widoczny gdzieś niknie. I tak kilka razy. Skończyło się na tym, że ponownie musieliśmy podążać na oślep, by znaleźć czarnego. W końcu po zanalizowaniu mapy weszliśmy na niego ponownie, aby za 10 min wędrówki „spychaczówką” znowu go stracić. Szlak czarny kierujący nas pod stopy szczytu jest nakreślony w dole po naszej prawej stronie, gdzie płynie potok (!) i widoczny jest tylko odwracając się w dół na drzewie po jego przeciwnej stronie (!). Po tym odkryciu wściekli na znakarzy przekroczyliśmy potok i udaliśmy się we właściwym kierunku.

Początek podejścia pod szczyt widziany z góry, DoRi
Początek podejścia pod szczyt widziany z góry, DoRi

Po 2 minutach stajemy przed niemalże pionowym podejściem. Już mi się słabo robi 🙂 Trasa pokryta liśćmi, kamieniami i śniegiem nie ułatwia nam wspinaczki. Przez ponad 2 h jest powtórka z początku trasy. Szczebel jest bezlitosnym wzniesieniem i naprawdę trzeba dużo wysiłku włożyć w to żeby się na niego wdrapać. Po drodze mijamy liczne skałki i zakosy. Pojawiają się również prześwity skąd podziwiać możemy Lubogoszcz.

Szczyt długo się nie pojawia i zaczynam już tracić siły i chęci żeby go zdobyć. Kolejne wzniesienie, skałki i troszkę lżejszy odcinek, ale to nadal nie szczyt Szczebla. Na szczycie w końcu pojawiamy się o 16. Jestem wyczerpana i zastanawiam się jak zejdziemy po tak stromym zboczu. Ze szczytu Szczebla nic nie widać. Brakuje tutaj wieży widokowej, która na pewno uatrakcyjniłaby tą górę. Po krótkim odpoczynku schodzimy.

, DoRi
Początek podejścia pod szczyt widziany z góry, DoRi
I w górę, DoRi

Na samym dole już mamy ciemno i naprawdę ciężko było utrzymać się na nogach. Do poprzednich utrudnień doszedł jeszcze oczywiście lekki przymrozek, co sprawiło, że zaczynało być ślisko. Na szczęście po 40 min schodzenia byliśmy już u podnóża góry. Śmiało mogę stwierdzić, że takie podejście widziałam pierwszy raz w życiu i chyba więcej nie namówi mnie nikt na ponowne przejście Szczebla. Osobom szukającym wymagających szlaków gorąco polecam 🙂

Podsumowując ten piękny szczyt:

, DoRi
, DoRi

Całkowita odległość: 5524 m
Maksymalna wysokość: 977 m
Minimalna wysokość: 341 m
Suma podejść: 618 m
Suma zejść: -648 m

, DoRi
, DoRi
Widok na Lubogoszcz, DoRi
, DoRi
, DoRi
Szczyt ^_^, DoRi
Szczebel, DoRi
Lubogoszcz po zmroku, DoRi

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
03 grudzień 2013 09:41

Dzięki Twoim relacjom poznaję Beskidy:-) Większość nazw jest mi zupełnie nieznana. Dzięki Dori,tak trzymaj.

Maciej A
03 grudzień 2013 08:05

Takie wycieczki fajnie się później wspomina.

Nie byłem na Szczeblu, w ogóle niewiele chodziłem po Beskidzie Wyspowym

pozdrawiam

Katarzyna Jamrozik
02 grudzień 2013 19:57

Czyli lepiej poczekać do lata. A widoki widzę że jednak jakieś prześwitują. Tylko z tego co pamiętam, jak studiowałam mapę z tego rejonu to trochę mało jest tam szlaków ze schroniskami. Ale gratuluję zdobyczy. Z reguły to co trudno przychodzi najlepiej się wspomina.

Roman Świątkowski
02 grudzień 2013 15:36

Wycieczka z przygodami. Takie wyprawy mają swój urok jak dobrze się kończą. Gratuluję wytrwałości.

Zwiedzone atrakcje

Mszana Dolna

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021