ulica Przymurze, Danusia
ulica Przymurze, Danusia

Przystanek Elbląg

Komentarze 9
2013-10-20

Wracając do domu z Fromborka zgodnie z planem zatrzymaliśmy się w Elblągu. Mało kto wie,że jest to jedno z najstarszych miast w Polsce i najstarsze w województwie warmińsko-mazurskim. Elbląg zostal założony w 1242r.,a prawa miejskie otrzymał już w 1246r. Jest to także najniżej położone miasto w Polsce,leżące u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. W 1978r. 7km od miasta odkryto pozostałości wczesnośredniowiecznej osady.Prawdopodobnie było to legendarne,znane z najstarszych kronik i od lat poszukiwane miasto Truso. Na podstawie tego odkrycia zrekonstruowano chatę wikingów z Truso,której replika znajduje się na dziedzińcu muzeum w Elblągu.

Początkowo Elbląg był miastem krzyżackim,żywo uczestniczącym w życiu Hanzy. Miasto straciło na swoim znaczeniu po ustanowieniu stolicy krzyżackiej w Malborku. Po przegranej przez Krzyżaków bitwie pod Grunwaldem w 1410r. Elbląg z różnym szczęściem walczył o przejście pod władzę polskiego króla. Na mocy pokoju toruńskiego miasto w 1466r. przyznano Polsce i tak było aż do roku 1772r. Osłabione i zniszczone przez najazdy szwedzkie miasto przeszło wtedy pod władanie pruskie. Na przemian z krotkimi okresami dobrej passy następowała dalsza degradacja miasta,pogłębiona po zakończeniu I wojny ,gdy Elbląg znalazł się w prowincji Prus Wschodnich. W czasie II wojny Stare Miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone . Orginalne,zachowane cegły zostały wywiezione do stolicy i przeznaczone,jak z wielu innych pomorskich,poniemieckich miast,na odbudowę Warszawy. Stąd też tak niewiele zabytkowych budowli w Śródmieściu Elbląga,ponieważ stare kamienice nie zostały odbudowane,a w ich miejsce powstawały zupełnie nowe.

obelisk pamięci przemysłowca Ferdynanda Schichau, Danusia
obelisk pamięci przemysłowca Ferdynanda Schichau, Danusia

Pozostałością fortyfikacji obronnych Elbląga jest dziś XIV-wieczna Brama Targowa wiodąca na główną ulicę miasta Stary Rynek. Na wieży znajduje się taras widokowy,a w samym budynku ekspozycja muzeum elbląskiego. Przed wieżą zatrzymaliśmy się przy postaci Małego Piekarczyka,najbardziej charakterystycznej postaci z elbląskiej przeszłości. Legenda mówi,że gdy nocą w 1521r. krzyżacy zaatakowali miasto obudzeni mieszkańcy wdarli się na wieżę i lejąc z góry smołę próbowali odeprzeć wroga. I właśnie nieznany nikomu mały piekarczyk swoją piekarską łopatę zaczął ciąć sznury utrzymujące kratę w bramie tak długo,aż opadła na dół odcinając drogę wrogom. Dziś Piekarczyk i jego łopata są symbolami bohaterskiej obrony Elbląga.

Spacerując Starym Rynkiem trudno mi było oprzeć się wrażeniu,że już gdzieś widziałam taki układ ulic. Podobieństwo dotyczy ulicy Długi Targ w Gdańsku. Wprawdzie deptak w Elblągu tego dnia akurat nie był zbyt zatłoczonym miejscem,być może z powodu kiepskiej pogody,ale jednak styl i układ kamienic, oraz szerokość ulicy przypominała mi właśnie gdańską Starówkę. Deptakiem doszliśmy do imponującego swoją wysokością kościoła św. Mikołaja pochodzącego z XIII wieku.Wysokość wieży wynosi aż 97m,doprawdy robi wrażenie. Żałuję,że dopiero po fakcie doczytałam się,że tuż przy tym kościele znajduje się najciekawszy zabytek Elbląga, mianowicie ścieżka kościelna,unikatowa w skali naszego kraju. Jest to najszybsza i najkrótsza niegdyś droga łącząca ze sobą trzy kościoły. Po II wojnie ocalał tylko niewielki odcinek tej drogi,zawierający 10 łuków gotyckich. Naprawdę nie wiem,jak mogłam przegapić taką ciekawostkę,ale niestety,zdjęć nie mam,bo...ścieżki nie widzieliśmy. Moje okropne, turystyczne niedopatrzenie!

dawny kościół mariacki,obecnie galeria sztuki współczesnej, Danusia
dawny kościół mariacki,obecnie galeria sztuki współczesnej, Danusia

Niezbyt długo wędrowaliśmy po Elblągu.Pogoda nie sprzyjała spacerom. Jednak udało nam się jeszcze rzucić okiem na ciekawy budynek poczty, Ratusz Staromiejski ,stuletnią fontannę na Placu Słowiańskim,zabytkowy budynek sądu,kościół Mariacki,w którym mieści się galeria sztuki współczesnej,obecny Ratusz w dawnym gimnazjum im.Heinricha von Plauen,pomnik Odrodzenia,obelisk upamietniający Ferdynanda Schichau,największego przemysłowca Elbląga z XIX wieku,pomnik ofiar grudnia 1970r.,pamiątkowy czołg oraz kamienną żabę w Parku im.Traugutta. I wszystko byłoby super,gdyby nie totalne remonty w mieście ,a co za tym idzie,kompletny galimatias z objazdami. Miejscowi nie mają zapewne z tym problemu,ale my dość długo błądziliśmy usiłując wyjechac z Elbląga. Wiadomo-Polska w budowie! ;-)

Jak na jeden dzień widzieliśmy sporo,ale i niewiele jednocześnie. Bo w Elblągu jest jeszcze sporo miejsc,które warto byłoby odwiedzić ze słynnym Kanałem Elbląskim,najdłuższym kanałem żeglugowym w Polsce,ze śluzami i pochylniami, na czele.

Wieża Targowa, Danusia
Wieża Targowa, Danusia
Mały Piekarczyk, Danusia
perspektywa Starego Rynku,w głębu Wieża Targowa, Danusia
kamenice przy Starym Rynku, Danusia
widok na Stary Rynek, Danusia
kamiece przy Starym Rynku, Danusia
kościół św. Mikołaja, Danusia
kościół św. Mikołaja, Danusia
pomnik Jana Pawła II przy kościele św. Mikołaja, Danusia
plac przezd kościołem św. Mikołaja, Danusia
zabytkowe kamieniczki przy ul.Św. Ducha, Danusia
Ratusz Staromiejski, Danusia
budynek poczty, Danusia
budynek poczty, Danusia
Plac Słowiański, Danusia
100-letnia fontanna przy Placu Słowiańskim, Danusia
ulica 1 maja, Danusia
park im.Traugutta, Danusia
kamenna żaba w Parku i. Traugutta, Danusia
pomnik Ofiar Grudnia 1970, Danusia
czołg T-34 ustawiony w Elblągu w 1976r. , Danusia
siedziba władz miejskich,obecny Ratusz, Danusia
pomnik Odrodzenia, Danusia

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ewelina
27 marzec 2014 20:51

Super wyprawa 🙂

Anna Piernikarczyk
20 listopad 2013 07:47

No jak widać trafili się nasi hehe

Danusia
20 listopad 2013 07:42

Danusia w trasie-to dobre określenie na opisywany przeze mnie weekend. Wkrótce zamieszczę ostatnią relację z mojego weekendu na Warmii.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
19 listopad 2013 12:11

ladny i ciekawy ten Elbląg . 

Danuska w trasie - to mnie sie podoba .

 

Pozdrawiam   Karol 

 

PS.

i Ania ma tam swoich ludzi - nie chodzi  o kilka liter !!!!

Ostatnio edytowany: 2013-11-19 12:12

Maciej A
18 listopad 2013 23:48

Byłem tylko przejazdem,

ładnie pokazane i opisane,

za to widziałem pochylnię w Buczyńcu na Kanale Elbląskim (ten kanał to prawdziwy mały cud techniki)

pozdrawiam

Danusia
18 listopad 2013 22:10

No ba! Dla mnie też Mały Piekarczyk to fajna postać z ciekawą legendą w tle.

Anna Piernikarczyk
18 listopad 2013 21:55

Nie znam Elbląga na żywo ale już drugi raz poznaję z Tobą 🙂 Drugi raz uwagę moją przykuwa mały piekarczyk 🙂

Danusia
18 listopad 2013 21:11

Lubię szukać:-) Naprawdę,każda miejscowość ma jakąś ciekawą przeszłość. To fascynujące.

Ela
18 listopad 2013 20:38

Pięknie Danusiu. Śliczne miasto bardzo ładnie opisane i obfocone. Jesteś niesamowita. Skąd czerpiesz te wszystkie informacje. Podziwiam. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Slupsk

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023