Rynek w Raciborzu
Rynek w Raciborzu

Racibórz

Komentarze 7
2013-11-11

Racibórz od naszego ostatniego spotkania zmienił sie dość znacznie, nie na Rynku, bo tutaj to akurat brakuje nowego tchnienia, fasady nie zostały odmalowane, choć by się przydało, za to Zamek Piastowski w Raciborzu nabrał prawdziwego blasku. Ostatnio był zahaszczoną ruiną a dziś prezentuje się wybornie. Cały w bieli, wraz z kaplicą zamkową tworzą cudowny kompleks, udostępniony dla turystów. W zamku mieści się też Informacja Turystyczna. Troszeczkę przyczepiłabym się do prezentowanych wystaw we wnętrzach zamkowych, są wystawy i fajnie, ale brakuje głębszej historii zamku, ani jedna wystawa faktycznie o tym nie mówi, jest wystawa więzienna, bo był tu ponoć kiedyś więzienie, ale jest bardzo współczesna, aż prosi się o więcej dawnej historii zamku w zamku! Do zamku przylega browar, co daje się wyczuć podczas zwiedzania zamku 🙂 W piwnicach zamkowych można nawet zakupić piwo Raciborskie. A w Centrum Informacji można np. dostać magnesik pamiątkowy, oczywiście nabyliśmy 🙂 Polecam gorąco odwiedzić kaplicę zamkową. Nie trzeba do tego nawet biletu, bo jest otwarta na dziedzińcu zamkowym. Cudna, w stanie gorszym niż całe muzeum, ale to dodaje uroku, jest fantastyczna i stara, stara w pozytywnym znaczeniu, tak jak lubię. To perła gotyku śląskiego, powstała już w XIII wieku, choć kryje też elementy barokowe i młodsze.Ciekawe w Raciborzu są też inne kościoły, przy Rynku stoi kościół Św. Jakuba, a najstarszy stoi niedaleko Rynku - kościół Wniebowzięcia NMP, tzw. farny. Obok niego stoją pozostałości murów miejskich z basztą. 

Muzeum w Raciborzu
Muzeum w Raciborzu

Zostawiamy jednak centrum Raciborza za sobą i ruszamy do Arboretum Bramy Morawskiej w lesie Obora. To ciekawy obszar do spacerowania i rekreacji. Są tu ścieżki dydaktyczne, stawy, ogród botaniczny i mini zoo świetne dla dzieci, aby chętniej wędrowały 🙂 Tu uwaga, jak ktoś chce głównie dostać się do mini zoo, to odradzam przechodzenie przez Bramę Arboretum, bowiem to trasa bardzo naokoło. Przed bramą najlepiej skręcić w lewo, jak do restauracji i tam po około 100 metrach już jest mini zoo, z konikami, osiołkami, kaczkami, pawiem itp.Na koniec jeszcze zatrzymaliśmy się w Rezerwacie Łężczok, choć tu już nas prawie ciemność zastała, więc zmuszeni byliśmy wracać do domu 🙂

 

Komentarze

Zostaw swój komentarz

14 listopad 2013 07:48

No dzieciom oczywiście najbardziej Arboretum przypadło do gustu 🙂

13 listopad 2013 21:42

Nieznam ale dzieki Tobie troszkę już poznałam. Buzie uśmiechniete wiec wycieczka udana. Grunt to zadowolenie

 

13 listopad 2013 20:31

Fajnie sobie rodzinnie zwiedzacie,

w Raciborzu też nie byłem, a wygląda zachęcająco

pozdrawiam

13 listopad 2013 20:15

ciekawy ten Racibórz  -

bylem w  okolicy w zeszlym roku i nie wstaplem na rynek -z  pospiechu .

Nadrobie to już wkrótce , dzieki Anii .

 

Pozdrawiawam Karol

13 listopad 2013 18:48

Polecam serdecznie 🙂 I fajnie że nasze wycieczki się Wam przydadzą, ja również chcę wrócić w te rejony 🙂

13 listopad 2013 17:45

Kiedyś wiosną- dość często odwiedzaliśmy Arboretum  Nový Dvůr k/Opavy- w Czechach. Pięknie są tam wyeksponowane rododendrony, mnóstwo kwitnących i egzotycznych drzew i krzewów, klatki z ptakami, a w szklarni- wspaniała kolekcja kaktusów. Wracając przez Racibórz ze zdumieniem odkryłam arboretum dużo bliżej a równie ciekawe. Niewiele zdążyłam zobaczyć samo miasto, bo był  już wieczór.

Nie tak znowu daleko, a interesujące miejsca pokazujesz Aniu i muszę je uwzględnić przy wiosennym wędrowaniu po ziemi raciborskiej.

Pozdrawiam serdecznie :-)

13 listopad 2013 15:54

Nigdy nie byłam w Raciborzu.Wygląda całkiem sympatycznie. Zamek wart też zainteresowania.

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021