Krzyż w Pruchnej
Krzyż w Pruchnej

Zamarski, Kończyce i Pruchna - okolice Cieszyna

Komentarze 10
2013-10-12

W trasie do Cieszyna postanowilismy się zatrzymać w kilku ciekawych miejscach na Śląsku Cieszyńskim. Pierwszym punktem był krzyż pokutny w Pruchnej, to jeden z ostatnich już świadków w tym regionie dawnych czasów, kiedy zbrodniarze za popełnione przewiny musieli na własny koszt lub własnym wysiłkiem postawić krzyż pokutny w miejscu dokonania zbrodni. Krzyż w Pruchnej ma napis w języku staroczeskim, ale na tablicy obok jest on wytłumaczony w języku polskim, że w tym miejscu zginął syn obywatela Starego Cieszyna.

Potem podjechaliśmy do zamku w Kończycach Małych - to ciekawa renesansowa budowla, choć wybudowana początkowo w stylu gotyckim. Mieści się tu sala muzealna i Gościniec Zamkowy, zamek otacza ładny park ze stawem, malowniczo wyglądający w jesiennych barwach.

Krzyż pokutny Pruchna
Krzyż pokutny Pruchna

Całkiem niedaleko stoi pałac w Kończycach Wielkich wybudowany w stylu francuskiego baroku, a obok niego stoi murowana kaplica przypałacowa. Pomiędzy zamkiem a pałacem zachowały się zabudowania starego folwarku.

Już przy samym Cieszynie natomiast odwiedziliśmy piękny drewniany kościółek w Zamarskach. To najstarsza drewniana świątynia w regionie, pochodzi z XVIII wieku, a wieża, do której dobudowano kościółek, stała tu już w XVI wieku. Kościół otacza cmentarz, świątynia stoi na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Krzyż pokutny w Pruchnej
Krzyż pokutny w Pruchnej

 

 

Zamek w Kończycach Małych
Kończyce Małe
Gościniec Zamkowy Kończyce Małe
Park przy zamku
Kończyce Małe
Folwark w Kończycach
Kaplica w Kończycach Wielkich
Pałac w Kończycach Wielkich
Kończyce Wielkie
Park przy pałacu
Kościół w Zamarskach
Zamarski
Zamarski

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
10 listopad 2013 12:30

Dzięki 🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
08 listopad 2013 22:03

zamek w Konczycach  nazywamy zamkiem ,  chociaz w  rzezcywistosci byl  dworem  obronnym

 

Karol 

Anna Piernikarczyk
08 listopad 2013 19:30

wiem wiem zamek 🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
08 listopad 2013 18:51

Super Aniu . jak wiesz  bylem tam .

nawet opisalem zamek w Kończycach

 

Karol 

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2013-11-08 22:02

Maciej A
08 listopad 2013 09:34

zima idzie

ale na takie miejsca z przyjemnością się patrzy

niestety nie byłem

pozdrawiam

Ela
08 listopad 2013 08:26

Super relacja, ciekawe miejsca,zdjęcia jak zawsze rewelacja. Oj tak pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza i zbyt szybko robi się ciemno😢. Pozdrawiam.

Anna Piernikarczyk
08 listopad 2013 07:37

Dzięki, i o dziwo po tych paskudnych dniach ostatnich dziś znów niebieskie niebo 🙂 Może w weekend uda sie gdzieś przynajmniej blisko wybyć 🙂 Bo siedzenie w domu w deszczu dobija na dłuższą metę 🙂

Danuta
07 listopad 2013 22:32

Witaj Aniu! O krzyżu pokutnym w Pruchnej pisała kiedyś Gabrysia. Ale to już było dawno temu. Niewiele jest takich krzyży na Śląsku Cieszyńskim, więc ten jest nie lada atrakcją. Piękna pogoda Wam dopisała i wiele udało się zobaczyć. Oj, tak, trzeba ładować akumulatory pięknymi i kolorowymi wypadami, bo zima coraz bliżej.

Pozdrawiam :-)

Anna Piernikarczyk
07 listopad 2013 15:33

Mi jeszcze do października też były całkowicie nieznane 🙂 Polecam kiedyś w trasie, bo w sumie nie trzeba zbyt wiele czasu, żeby takie obiekty zobaczyć 🙂 A krzyż bardzo ciekawy i faktycznie dobrze utrzymany.

Danusia
07 listopad 2013 13:53

Ciekawe miejsca. Krzyż pokutny jest jeden u nas w muzeum w Słupsku,podobno na Pomorzu nie ma ich zbyt wiele. Ten,na Twoich fotkach jest dużo lepiej zachowany. Miejscowości mi zupełnie nieznane,ale przez to bardziej intersujące.

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022