Stary kirkut w Cieszynie
Stary kirkut w Cieszynie

Kirkuty w Cieszynie

Komentarze 5
2013-10-12

Jeśli będziecie w Cieszynie albo okolicach, polecam spacer na cieszyńskie kirkuty. Oba leżą bardzo blisko siebie, przy ulicy Hażlaskiej i oba są piękne, niezwykle klimatyczne, choć nieco odmienne.

Stary kirkut w Cieszynie

Stary cmentarz żydowski jest bardziej tajemniczy i znacznie większy. To jedna z najstarszych żydowskich nekropolii w Polsce. Jej początki sięgają roku 1647, a potem nieprzerwanie działała przez 250 lat. Powstał dla grzebania członków rodziny Jakuba Singera i do dziś mozna tu znaleźć macewy z końca XVII wieku. Z czasem kirkut powiększano i ostatecznie jest tu pochowana większość żydowskiej społeczności Cieszyna od XVII do początku XX wieku. Cmentarz przestano użytkować po 1907 roku, ale jeszcze pochówki zdarzały się po I wojnie światowej. Ostatni pochówek odbył się tu w 1928 roku. Dziś jest to zabytek i należy on do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Cmentarz kryje 1500 zachowanych nagrobków.

Cieszyn - stary kirkut
Cieszyn - stary kirkut

Nowy kirkut w Cieszynie

Nowy cmentarz żydowski otwarto 25 czerwca 1907 roku i od tej chwili stał się główną nekropolią żydowską w Cieszynie. Na początku września 1939 roku cmentarz zostały zamknięty przez władze niemieckie, a w 1941 roku skonfiskowany w celu utworzenia tu parku. Szczęśliwie jednak tak się złożyło, że nic z tych planów nie wyszło i kirkut nie został zdewastowany i całkiem nieźle przetrwał wojnę. Ostatni pochówek miał tu miejsce w 1961 roku. W latach 1997-99 za sprawą Edwarda Phillipsa - amerykańskiego Żyda z Minneapolis w USA oraz Tadeusza Dordy - ewangelika z Cieszyna zamieszkałego w Kalifornii uporządkowano teren kirkutu i wyremontowano efektowną dziś bramę. Cmentarz obecnie kryje około 100 nagrobków.

Stary cmentarz żydowski cieszyn
Stary cmentarz żydowski cieszyn
stary kirkut
stary kirkut
Cieszyn nowy kirkut
Nowy cmentarz żydowski w Cieszynie
Cieszyn - nowy kirkut
nowy kirkut
Brama nowego kirkutu
Cieszyn nowy kirkut
kirkut nowy

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
04 listopad 2013 08:00

pięknie pokazane miejsce pamięci,

niech trwa

pozdrawiam

Danuta
01 listopad 2013 21:31

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Tak, ja bardzo lubię stare cmentarze, właściwie tylko stare, bo przepych wszystkiego na nowych jakoś mnie odstrasza. Za to zabytkowe nagrobki bardzo mi się podobają, np. Powązki mnie urzekły, ale co dziwne, podobają mi się tez takie z pochylonymi nagrobkami, z bluszczem U nas np. w Tarnowskich Górach też jest kirkut ale malutki i niedostępny, byłam tam kiedyś jako dziecko z klasą i już mało co było, a dziś to nie wiem czy jeszcze coś się zachowało. Fajnie, jak jednak można wejść, pooglądać, tak jak jest w Żarkach na Jurze - duży kirkut całkowicie dostępny i wcale nie jest zniszczony Ostatnio edytowany: 2013-10-31 21:01[/cytuj]

Ilekroć mam okazję- odwiedzam stare cmentarze. Jako nieodłączne części krajobrazu,są  bogate w historię i bez względu na to czy są nowe, czy stare- wiele uczą. Odwiedzam cmentarze w różnych częściach kraju i świata. Cmentarze bardzo stare- do których muszę przedzierać się przez zarośla i haszcze, opuszczone jak w Brusnie Starym, muzułmańskie /Bohoniki czy Kruszyniany/, kirkuty /Józefów, Lesko, Rabka i wiele innych/, cmentarze przycerkiewne, zrujnowane bieszczadzkie. Chodząc po górach widziałam też symboliczne cmentarze w Tatrach polskich i słowackich. Duże wrażenie zrobił na mnie Cmentarz Narodowy Arlington, ale również Łyczakowski. Jeśli chce się wgłębić w  kulturę i historię danego miejsca- na cmentarzach można to najlepiej odczytać.

Nie chodze po cmentarzach bez celu. Zwykle staram się odszukać najstarsze nagrobki, Groby powstańców, osób zasłużonych, zwracam uwagę na piekne pomniki. Ostatnim moim odkryciem był kirkut w centrum Gliwic.

Opisywane przez Ciebie Aniu Kirkuty w Cieszynie znam. Tzn pamietam je z lat 80- tych- bardzo zaniedbane i opuszczone. Nie byłam tam później, ale to dobrze, że zostały odnowione.

Pozdrawiam

 

Anna Piernikarczyk
31 październik 2013 20:59

Tak, ja bardzo lubię stare cmentarze, właściwie tylko stare, bo przepych wszystkiego na nowych jakoś mnie odstrasza. Za to zabytkowe nagrobki bardzo mi się podobają, np. Powązki mnie urzekły, ale co dziwne, podobają mi się tez takie z pochylonymi nagrobkami, z bluszczem

U nas np. w Tarnowskich Górach też jest kirkut ale malutki i niedostępny, byłam tam kiedyś jako dziecko z klasą i już mało co było, a dziś to nie wiem czy jeszcze coś się zachowało. Fajnie, jak jednak można wejść, pooglądać, tak jak jest w Żarkach na Jurze - duży kirkut całkowicie dostępny i wcale nie jest zniszczony

Ostatnio edytowany: 2013-10-31 21:01

Ela
31 październik 2013 20:53

Dobrze że się dba o stare nagrobki bo niektóre są bardzo piękne. 

Ostatnio edytowany: 2013-10-31 21:00

Danusia
31 październik 2013 17:59

Rzeczywiście, bardzo klimatyczne,o ile można tak powiedzieć o cmentarzu. Dobrze,że zachowuje się takie stare kirkuty i dba o dawne cmentarze. Osobiście widziałam tylko kirkut w Kazimierzu,ale to było daaawno temu.

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023