sanktuarium pasyjno-maryjne, Danusia
sanktuarium pasyjno-maryjne, Danusia

W drodze do Trójmiasta-skok do Wejherowa

Komentarze 8
2013-10-13

"To je krótcze,to je dłudze,to kaszebsko stoleca,to są base,to są skrzepczi,to oznaczo Kaszeba."

Przez Wejherowo przejeżdżalismy tysiące razy jadąc do Trojmiasta. Nigdy jednak nie przyszło mi do głowy,by zajrzeć do miasta. Zakodowałam Wejherowo jako miasto,które po prostu mijamy lub przystanek przesiadkowy w podróży koleją. Żałuję,bo to kaszubskie miasto ma swój niezaprzeczalny urok. Ale lepiej późno,niż wcale,więc tym razem postanowiliśmy nadrobić zaległości i zajechaliśmy do centrum. Muszę przyznać,że zdarzyło się tak w dużej mierze dzięki wpisom i opisom na forum naszej mokunki,która,choć z południa Polski,Wejherowo dobrze poznała i wstawiła inspirujące fotki w atrakcjach.

sanktuarium pasyjno-maryjne, Danusia
sanktuarium pasyjno-maryjne, Danusia

Spacer po Wejherowie zaczęliśmy od sanktuarium pasyjno-maryjnego -duchowej stolicy Kaszub. To tutaj znajduje się cudowny obraz Matki Boski Wejherowskiej,do którego piegrzymują wierni z całego Pomorza. Tutaj także został pochowany zalożyciel Wejherowa ,od którego nazwiska miasto wzięło swoją nazwę, Jakub Wejher. Jakub Wejher podczas oblężenia warowni Biała na Białorusi ślubował,że gdy wróci szczęśliwie do domu to zbuduje klasztor franciszkanów i kościół pw. Św. Trójcy. I słowa dotrzymał. Do klasztoru należy dziś sanktuarium oraz Kalwaria Wejherowska. Kościół św. Trójcy,mający tytuł kolegiaty, był następnym celem naszej wycieczki po Wejherowie. Wznosi się on na Rynku,niedaleko pomnika swojego założyciela Jakuba Wejhera. Jak widać ta postać odegrała tak wielką rolę w dziejach miasta,że i dziś,po wielu latach czuje się tu jego obecność na każdym kroku. Na Rynku znajduje się także Ratusz Miejski.

Najnowszą ciekawostką tego miasta jest szlak turystyczny Kaszubski Alfabet. W atrakcyjnych punktach miasta stoją kamienne kolumny zawierajace kolejne litery kaszubskiego alfabetu: "To je krótcze,to je dłudze,to kaszebsko stoleca,to są base,to są skrzepczi,to oznaczo Kaszeba..itd." Idąc tropem tego alfabetu można zwiedzać wejherowskie zabytki i ciekawostki turystczne.

kaszubski alfabet, Danusia
kaszubski alfabet, Danusia

A my przenieśliśmy się do miejskiego parku,w którm od razu rzuca się w oczy sylwetka pięknego pałacu Przebendowskich. Szlachecka rodzina Przebendowskich z księstwa słupskiego, zapisała się w historii Wejherowa równie silnie jak i sam Jakub Wejher. To właśnie tu Ignacy Przebednowski rozpoczął budowę nowej siedziby dla swojego rodu. Historia jednak rzuciła pałac w ręce rodziny Keyserlinkgów,którzy go rozbudowali. Dziś w dworku znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki kaszubsko-pomorskiej. Wokół pałącyku rozpościera się rozległy park miejski. Widać w nim piękny starodrzew, zadbane alejki, w tym aleję różaną,staw oraz nasadzenia młodych, atrakcyjnych drzew. Uroku parkowi dodaje ciekawe, morenowe ukształtowanie terenu. Są tu zalesione wzgórza,wśród których wije się rzeczka Cedron. Nic dziwnego,że to właśnie niedaleko tego parku znajduje się miejsce,do którego zmierzają wycieczki oraz pielgrzymki-Kalwaria Wejherowska,zwana Kaszubską Jerozolimą. Ufundował ją oczywiście Jakub Wejher. Jest to czwarta z kolei kalwaria powstała w Polsce w czasach szlacheckich. Można by spędzić wiele godzin wędrując alejkami parku na Górę Oliwną i ogladając urocze Kapliczki Kalwarii,jednak jechaliśmy do córki,więc nie mogliśmy pozostać tu dłużej. Choc była to krótka wycieczka,bardzo się cieszę,że nadrobiłam zaległości w zwiedzaniu Wejherowa-bardzo sympatycznego miasta na Kaszubach,pełnego ciekawych miejsc oraz historii.

kaszubski alfabet, Danusia
mapa Wejherowa, Danusia
pomnik Jakuba Wejhera, Danusia
kolegiata św. Trójcy, Danusia
ulica przy Rynku, Danusia
ulica przy Rynku, Danusia
ulica przy Rynku, Danusia
kaszubski alfabet, Danusia
kaszubski alfabet, Danusia
Ratusz Miejski, Danusia
Rynek, Danusia
widok na Rynek, Danusia
tablica pamiatkowa na ścianie kamienicy przy Rynku, Danusia
palac Przebendowskich i Keyserlingków, Danusia
pałac Przebendowskich, Danusia
park-alejka różana, Danusia
, Danusia
park, Danusia
pałac Przebendowskich-widok od strony parku, Danusia
pałac Przebendowskich, Danusia
rzeczka Cedron, Danusia
staw w parku, Danusia
staw w parku, Danusia
altanka parkowa, Danusia
, Danusia
drzewko w parku, Danusia
alejka parkowa, Danusia
wejście na Kawlarię, Danusia
schody na Kalwarię, Danusia
, Danusia
Kaplica Grobu Matki Bożej, Danusia
, Danusia
kapliczka Ogrójca, Danusia
Kaplica Pocałunku Judasza, Danusia
, Danusia
kaplica Wniebowstąpienia, Danusia
kaplica Wniebowstąpienia, Danusia
kierunkowskazy kalwaryjne, Danusia
Plan Kalwarii Wejherowskiej, Danusia

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
01 listopad 2013 22:00

Świetna sprawa ten turystyczny szlak Kaszubski! Piekne Wejherowo pokazujesz Danusiu, a w jesiennej scenerii - miejsce tym bardziej atrakcyjne. Nie znam, nie byłam, moze kiedyś ...

Pozdrawiam :-)

Roman Świątkowski
01 listopad 2013 16:22

Bardzo ładne misteczko,

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
01 listopad 2013 11:45

super  Danusko.

Kaseby sa bardzo ladne i ciekawe   .

 

Karol 

Ela
31 październik 2013 20:58

Fajnie że opisywane wycieczki, atrakcje są inspiracją dla innych. Bo wiemy że robimy to co lubimy i jest to nie tylko ważne dla nas. Super relacja i zdjęcia na piątaka.

marian
31 październik 2013 20:04

Piękne miasteczko. Wspaniałe zdjęcia i opis.Warto nieraz zatrzymać się w podrórzy i poznać miejscowości ,które  wielokrotnie mijamy i nie zauważamy jego piękno.

Anna Piernikarczyk
31 październik 2013 18:06

Danusiu super to Wejherowo 🙂 Trochę je poznałam dzięki Wam podczas Akcja Atrakcja 🙂 Chętnie jednak kiedyś odwiedzę osobiście 🙂

Danusia
31 październik 2013 17:54

Wstawiłam już wszystkie zaległe wycieczki,więc prawie jestem na bieżąco w opisach. Mam jesczez sporo w archiwum wypraw,ale nie będe ich tu umieszczała ,bo to dość dawne dzieje i brak fotek. A Wejherowo to Twoja Inspiracja:-) i tylko 85km ode mnie. Dziękuje bardzo i Tobie dedykuję tą wycieczkę:-)

Ostatnio edytowany: 2013-10-31 17:55

mokunka
31 październik 2013 17:28

Danusiu, zdazylaś być w Wejherowie i pięknie go opisałaś 🙂 Super.  I te foty w barwach jesieni , tez slicznie wyszły. Na mnie Wejherowo zroiło bardzo pozytywne wrażenie! Chcialabym jeszcze kiedyś tam pojechać.

Niestety wycieczka sprzed 3 lat czerka nadal na  wstawienie. Dobrze, ze chociaż o Kalwarii Wejherowskiej kiedyyś napisałam...

Fajnie, że to od Ciebie tak bliziutko 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wejherowo

Wejherowo

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023